Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri WandaVision Bölüm 4 İncelemesi

WandaVision Bölüm 4 İncelemesi

Yazar: Ahsen Aktaş

WandaVision Bölüm 4 İncelemesi

İlk 3 bölümüyle bize heyecan, gerginlik ve kafa karışıklığı yaşatan WandaVision 4. Bölümüyle bize açıklamalar yapıyor. Paul Bettany’nin “Aklınızı başınızdan alacak!” yorumunu ise boşa çıkartmıyor.

Bölümün bütün değil de yaşanan bazı olayları açıklamasına bonus olarak bazı oyuncular da WandaVision ile MCU’ya geri dönüyor. Bunlar:  Darcy Lewis rolüyle Kat Dennings ve James E. Woo rolüyle Randall Park. Kat Dennings Thor’un ilk filmiyle MCU’ya dahil olmuştu hatırlarsanız ve Randall Park “Asian Jim”(öhöm öhöm the Office referansı) ise Ant-Man and the Wasp’ta Scott Lang ile ilgilenen FBI ajanı rolüyle MCU’ya girmişti. Bonusları açıkladıktan sonra artık olaylara geçmek istiyorum çünkü neler oldu neler!

The Avengers: Endgame’ de Tony’nin parmak şıklatmasından yani ‘the blip’ten sonrasında Geraldine rolüyle Wanda’nın hayatına dahil olan Monica Rambeu’nun Ruhlar Alemi’nden dünyaya dönmesiyle başlıyor. The Blip’ten sonra yaşananları kısa şekilde anlatan sahneden sonra Monica’yı S.W.O.R.D. karargahında görüyoruz. Infoları alıp parçaları birleştirmeye başlamaya tam olarak buradan sonra başlıyoruz.

Üçüncü bölümde Wanda’nın yarattığı dünyadan atılan Monica’nın SWORD ile ilişkisi olduğun anlamıştık. Annesi sayesinde S.W.O.R.D. ile iç içe büyüyen sonrasında da Captain olan Monica New Jersey Westview’ a kayıp insan vakalarını araştırmak üzere gidiyor. FBI ajanı James Woo’nun Westview ile yapmış olduğu araştırmalar ise şaşırtan bir diğer faktör: insanlar Westview hiçbir zaman var olmamış gibi davranıyorlar. 3 bölüm boyunca bize renkli ilk obje olarak görünen S.W.O.R.D. helikopteri hatırlarsınız. O helikopter Monica tarafından inceleme yapması için gönderilmişti. Havalandıktan bir süre sonra bir anda yok olan helikopterin peşine giden Monica enerji alanının içine girip gözden kayboluyor ve bizim izlediğimiz sitcomun castine giriyor.

Monica’nın kaybolmasının ardından S.W.O.R.D., FBI ve diğer bir sürü ulusal güvenlik örgütü Westview sınırına mesken kuruyor ve içeride olanları araştırmaya başlıyor. Çok sevgili Kat Dennings ise bu noktadan sonra diziye dahil oluyor; Westview’ da yaşananların sitcom olarak yayınlandığını anlayan bilim insanımız kendisi çünkü. Seyirci olarak bizim izlediğimiz bölümler de dışarıdan S.W.O.R.D. tarafından da aynı şekilde izleniyor.

Wanda’nın ikinci bölümde radyodan duyduğu sesi hatırlarsınız : “Bunu sana kim yapıyor Wanda?” bu sesin sahibini ve sebebini de öğreniyoruz. Dışardan gözlem yapan ve aynı zamanda içeriyle iletişime geçmeye çalışan ekip radyo frekansları yardımıyla Wanda ile iletişime geçiyor, sesin sahibi ise James Woo. Merak ettiğimiz konuların cevaplarını aldığımız bu bölümde öğrendiğimiz bir diğer şey ise arıcı kostümlü adamın aslında koruma kıyafeti giymiş S.W.O.R.D. ajanı olduğu.  Dışarıdan gelen etkiler farklı şekillerde sitcoma dahil oluyor. Westview sakinleri ise sitcomun castini oluşturuyor.

Üçüncü bölümün sonunda Wanda ve Monica ”Geraldine” arasında geçen Ultron muhabbetinden sonra Monica Westview’ dan uzaklaştırılmıştı. Bu bölümde Monica bize içeride yaşanan her şeyin sorumlusunun Wanda olduğunu tek bir cümleyle ifade ediyor: “It’s all Wanda!”

Asıl gerçekten insanı rahatsız eden, soru sorduran yer ise kesinlikle Vision’ın eve girdiği sahne. Bu sitcomun izleyicisi olarak bize kesik görüntüler veriliyor ancak Wanda ve Vision bu hayatı gerçekten yaşıyorlar. Sitcomdan fazlasını gördüğümüz o sahnede ise garip olan şey Wanda’nın Monica’yı uzaklaştırdıktan sonra Vision’ın suratına baktığında gördüğü ceset.

İzlediğimiz gerçeklikte yaşanan her şey gerçek ve Wanda’nın isteklerinin kesişiminden oluşuyorsa aslında canlı olarak gördüğümüz Vision ölü ve Wanda cesedini Westview’ a kadar götürüp kendine yeni bir gerçeklik mi yaratmış oluyor? Eğer bu doğruysa dizi daha sayko bir boyuta evriliyor. Umarım doğrudur. Çünkü öyleyse gerçek Scarlet Witch’ i göreceğiz demektir, genel izleyiciye uysun diye “kırılganlaştırılmış” Wanda’yı değil.

Şimdilik dizi çok güzel ilerliyor. Daha fazlasını istiyorum ve hemen şu an istiyorum!!!

WandaVision Bölüm 4 İncelemesi

Ahsen Aktaş’ın Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...