Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri Upload 3. Sezon: Kayıp Giden Yıldızlar Gibi

Upload 3. Sezon: Kayıp Giden Yıldızlar Gibi

Yazar: Ceren Tunalı

Upload 3. Sezon: Kayıp Giden Yıldızlar Gibi

Prime Video’nun komedi ve bilimkurguyu başarıyla birleştirdiği, öbür dünya kavramına yeni bir boyut kazandıran, teknolojinin insan duyguları ve ilişkileri üzerindeki etkilerini derinlemesine inceleyen dizisi Upload (Yükleme)’un 3. Sezonu seyirciyle buluştu. İlk iki sezonu şöyle bir hatırlayacak olursak;

İlk sezonda, karakterimiz Nathan’ın, beklenmedik ölümü sonrasında, kız arkadaşı Ingrid sayesinde Lakeview adlı sanal gerçeklik dünyasına yüklenmesini ve buraya uyum sağlamaya çalışmasını izlemiştik. Herkesin bir meleği olan bu sanal ahirette Nathan ile Nora’nın yolları kesişmiş, aralarındaki ilişki farklı bir yöne doğru evrilmişti. Burada, yaşamını devam ettirmek zorunda kaldığı dijital dünyada çeşitli sırlar ve tehlikelerle karşı karşıya kalan Nathan, gerçek dünyadaki sırlar ve ölümüyle ilgili gizemleri çözmeye çalışmıştı. İkinci sezonda ise, Nathan’ın ve diğer karakterlerin sanal dünyadaki maceralarına ve gerçek dünyadaki sorunlarına daha derinlemesine bir bakış açısı sağlanmıştı. Lakeview’un sırları daha fazla açığa çıkmış ve karakterler arasındaki ilişkiler karmaşıklaşmaya başlamıştı. İkinci sezon açığa çıkan sırlar ve komplolar sonucunda Nathan’ın dünyaya dönmesi gerektiği için Ingrid’in sakladığı gerçek bedenine download edilmesiyle bitmişti.

Üçüncü sezonda karakterlerimiz Lakeview ve Freeyond hakkındaki gerçekleri, amaçlarını ve Nathan’a kurulan komplonun iç yüzünü öğrenmek için tehlikeli yolculuklara çıkıyor. Nathan’ın asıl amacı David Choak’un neyin peşinde olduğunu bulmak olsa da bir yandan gerçek dünyaya tekrar alışmaya çalışırken bir yandan da Nora ile olan ilişkisinin gerçekliği ile yüzleşmek zorunda kalıyor. Dolayısıyla Nathan ve Nora’nın ilişkisi, bu sezon daha karmaşık bir hal alıyor. Ancak, karakterlerin derinlemesine incelenmesi ve duygusal gelişimleri yerine, hikâye daha çok sanal dünya etrafında dönüyor. Bu da bazı izleyicilerin zaman zaman karakterlere bağ kurmasını zorlaştırıyor.

Dizideki teknoloji-etik ilişkisi, önceki sezonlarda olduğu gibi ilginç ve düşündürücü ancak bu sezon, yapay zeka ve insan etiği arasındaki denge konusunda daha yüzeysel bir yaklaşım sergiliyor. İzleyiciyi etkilemek yerine, bazı konuların yüzeysel geçilmesi, potansiyel derinliklerin göz ardı edilmesine sebep oluyor. Görsel anlamda hala etkileyiciliğini koruyan “Upload”, sanal dünya detayları ve efektleri ile gerçeklik hissini başarıyla yansıtıyor ve seyirciyi bu paralel evrene çekiyor. Ancak bazı sahnelerin teknik detayları, karakter gelişiminin ikinci plana atıldığı hissini uyandırıyor. Oyunculuk performansları her sezon olduğu gibi başarılı ancak senaryonun karakterlere sunduğu gelişme fırsatları oldukça kısıtlı bu da duyguların yüzeysel kalmasına yol açıyor.

Üçüncü sezonu ile teknolojinin insan etiği ve ilişkileri üzerindeki etkilerini irdelemeye devam eden Upload, maalesef bu sezon izleyicinin ekran başından mutlu ayrılmasını sağlama konusunda sınıfta kalıyor. Derinlik arayışında bazı zayıflıklarla karşılaşması, dizinin önceki sezonlardaki çekiciliğini biraz kaybetmesine neden oluyor dolayısıyla görsel anlamda etkileyici olsa da hikaye ve karakter gelişimi konusundaki eksiklikler izleyiciyi tatmin etmede oldukça başarısız kalıyor. Finali ile önümüzdeki sezonu merak ettirmeyi bir nebze de olsa başaran dizi umarım ilk iki sezondaki kalitesine dönmeyi başarır.

Upload 3. Sezon: Kayıp Giden Yıldızlar Gibi

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...