Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri The Sorcerer: Patlayıcı Bir Yol Filmi

The Sorcerer: Patlayıcı Bir Yol Filmi

Yazar: Göktuğ Yılmaz

The Sorcerer: Patlayıcı Bir Yol Filmi

Exorcist, To Live and Die in Los Angeles, Killer Joe ve The French Connection gibi filmleri yönetmiş Amerikan sinemasının önemli ve bana göre bir o kadar da değeri bilinmemiş isimlerinden olan William Friedkin’in yönetmen koltuğuna oturduğu; Roy Scheider, Bruno Cremer, Francisco Rabal ve Amidou gibi isimlerin de başrolünü üstlendiği “The Sorcerer“ı İstanbul Film Festivali’nin bu seneki yönetmen seçkisinde izleme fırsatı buldum. 

 Film, içerisindeki napalm sızdığı için en ufak sallantıda patlayacak olan altı adet kutuyu kamyonla nakliye etme görevini üstlenen geçmişi kirli olan dört kişiyi merkezine alıyor. Soygunlar için kaçış şoförlüğü yapan ve yanlış insanlara çatmış Amerikan Scanton, tetikçilik yapan Kübalı Nilo, dolandırıcı olan ve başı belaya giden Fransız Victor ve ülkesinde terör eyleminde bulunduğu için polis tarafından aranan Filistinli Kassem dörtlüsü; hepsi kaçmak için Meksika’ya gelir ancak buradan da kaçmak isterler. Film bana kalırsa bu dört kişiyi anlatma kısmında birazcık çuvallamış. Evet, hikayelerini biliyoruz ama bir araya gelişleri ve Scanlon ile Victor hariç geçmişlerini bırakıp geldikleri köyden kaçmaya çalışmalarının motivasyonu bana kalırsa seyirciye pek geçirilememiş. Bunun sebebi ise Scanlon ve Victor’un geçmiş hikayelerine oldukça uzun bir zaman ayrılırken diğerleri beşer dakikalık sahnelerle geçilmiş. Eğer filmde karakterlerin geçmişlerine ayrılan bir saatlik kısım 10-15 dakika kadar daha uzun olsaydı veya yarım saat kadar daha kısa olsaydı şu anda kusursuz bir filmden bahsediyor olabilirdim fakat bu haliyle maalesef ki ufak bir olmamışlık hissi veriyor “The Sorcerer”.

 Bu bahsettiğim sorunu geçersem, karşımızda değeri hiç bilinmemiş hazine gibi bir film duruyor. Aradan geçen neredeyse 50 seneye rağmen ikinci yarısının neredeyse tamamında tırnak yedirtecek kadar geriyor izleyiciyi bu film. Ve bu başarıda tabii ki en büyük paya sahip kişi bana kalırsa muhteşem ve sihirli denebilecek yönetmenlik yeteneğiyle William Friedkin. Yönetmen böylesine karton ve sempati duyulması zor olan gri karakterleri filmin merkezine almasına rağmen seyircinin o karakterler için endişe duymasını sağlayabilmiş. Özellikle filmin afişinde de yer alan asma köprü sekansı, gerilim yaratma konusunda okullarda ders olarak okutulmalı. 

  Tabii, bu derece karton ve sempatiklikten uzak karakterler için endişelenebilmemizde tek etken William Friedkin’in muhteşem yönetmenliği değil. Karakterleri canlandıran oyuncular da karakterleri ete kemiğe bürüme konusunda muhteşem iş çıkarmış diyebilirim. Özellikle “Jaws” ve yönetmenin bir başka filmi olan “The French Connection” ile tanıdığımız Roy Scheider, bana göre unutulmaz ve şu anda neden ustalar arasında adının anılmadığını sorgulatan cinste bir oyunculuk sergilemiş.

 Senaryo konusuna gelecek olursam yine yönetmenin diğer filmlerinde olduğu gibi çok da öne çıkmayan bir senaryo yazımı görüyorum fakat yine tıpkı  diğer filmleri gibi bu film de zaten teknik kısmıyla öne çıkabilecek bir iş.

 Filmde yine “The French Connection”da olduğu gibi çoğu kısımda hareketli bir kamera kullanılmış ve bu tercihin bu filmdeki gerginliğe biz seyirciyi de dahil etmesi adına doğru bir tercih olduğunu düşünüyorum. Özellikle bahsettiğim köprü sahnesinde, karakterlerle birlikte seyirciyi de orada köprüyü geçme konusunda cebelleşiyor gibi hissettiriyor bu çekim tekniği. Ayrıca, filmde ekran görüntüsü alınıp poster yapılası çok fazla an var. Yani sadece olaya dahil eden değil, çok güzel görünen bir sinematografi kullanılmış “The Sorcerer”da.

Filmin müziklerini çok sevdiğim ve elektronik müzik için çok önemli bir grup olan Almanya çıkışlı Tangerine Dream üstlenmiş. Bana kalırsa film, Tangerine Dream’in ürkütücü synth soundları olmasa şu an olduğu film olamazdı. Tıpkı “Thief”te olduğu gibi şahane bir soundtrack albümü çıkarmış Tangerine Dream. Hatta bazı anlarda sanki müzik için çekilmiş gibi bile hissettiriyor film.

 Eğer gerilim filmlerini seviyor ve kimse tarafından konuşulmayan muhteşem bir film izlemek istiyorsanız kesinlikle tavsiye edebileceğim bir film “The Sorcerer”.

Puan:9/10

 

The Sorcerer: Patlayıcı Bir Yol Filmi

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...