Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri The Right Stuff: Amerika’nın İlk Reality Yıldızları

The Right Stuff: Amerika’nın İlk Reality Yıldızları

Yazar: Ahsen Aktaş

The Right Stuff: Amerika’nın İlk Reality Yıldızları

İnsanlığın sürekli araştırma, keşfetme, daha iyisini, daha ilerisini hedefleme ve galip çıkma isteği tarih boyunca öyle ya da böyle yeniliklere ve yeri geldiğinde de can kayıplarına neden olmuştur.

SSCB’nin uzaya çıkardığı ilk insanla (Yuri Gagarin), başarılı uçuşlarıyla önde götürdüğü bu yarış, Amerika’nın aya ayak basmasıyla (Neil Armstrong) ve Amerika’nın galibiyetiyle son buldu. Bu dönemin sonunun neden olduğu siyasal, ekonomiksel etkilerden bahsetmeden diziye geçiyorum.

Disney+ ve National Geographic yapımı Tom Wolfe un 1979 çıkışlı aynı isimli 1983 yapımı filmin 8 bölümlük dizi uyarlaması The Right Stuff. Yuri Gagarin’i uzaya çıkaran Vostok 1 göreviyle aynı amaçla yapılan Mercury Project’i ve Mercury yedilisini anlatıyor.

Başrollerinde uzay takımında rol alan Patrick J. Adams (John Glenn), Jake McDorman (Alan Shepard),Colin O’Donoghue (Gordon Coooer), Patrick Fischler (Bob Gilruth), James Lafferty (Scott Carpenter), Eric Ladin (Chris Kraft) ve eşleri rolünde Shannon Lucio (Louise Shepard), Eloise Mumford (Trudy Cooper), Nora Zehetner (Annie Glenn) yer alıyor.

Dizi test pilotu olan, sonrasında çeşitli testlerden geçerek astronot olan Mercury yedilisinden özellikle üçünü -John Glenn, Alan Shepard ve Gordon Cooper- merceğe alıyor.

Astronotların özel hayatlarının ve kişiliklerinin medya tarafından izlendiği bu dönemi, dizi ilk 2 bölümüyle yeterince güzel anlatıyor. Filmini izlemedim ya da kitabını okumadım bu yüzden izlediğim dizinin umut verici olduğunu söyleyebilirim. Gerçi söz konusu uzaysa en kötü yapımı bile (Netflix yapılı Lost in Space bu şekilde adlandırılabilir) izleyebilirim. Ancak dizi ortalama-üst düzey kategorileri arasında kalmış. Sezon boyunca herhangi iki tarafa da çekilebilecek bir durumda.

Okuduğum yazılarda film ve kitabın yakaladığı tempoyu yakalayamadığından bahsediliyor eğer filmi izler ya da kitabı okursanız yorum bırakın lütfen.

The Right Stuff: Amerika’nın İlk Reality Yıldızları

Ahsen Aktaş’ın Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

2 Yorumlar

Avatar
Beril 13/10/2020 - 13:48

yaşanmış olayları ele alan dizileri izlemeye başlamadan önce verilen özet niteliğindeki yazıların bu derece akıcı olması beni yazıya bağlayan en önemli şeylerden. bayıldım!

Yanıtla
Avatar
Exy 14/10/2020 - 16:08

Diziye başlamak isteyenler için tavsiye niteliğinde güzel olmuş

Yanıtla

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...