Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri The Marvelous Mrs Maisel: İnceleme

The Marvelous Mrs Maisel: İnceleme

Yazar: Nisa Nur Gönültaş

The Marvelous Mrs Maisel: İnceleme

Amy Sherman-Palladino’nun geliştirdiği, Rachel Brosnahan’ın başrolünde oynadığı ve Joan Rivers’ın hayatından esinlenilmiş dizi, Amerikan dönem komedi-drama televizyon dizisi. “Gilmore Girls”, “Love and Marriage” gibi yapımlardan tanıdığımız Amy Sherman bu yapımda da ustalığını konuşturmuş.

1960’lı yıllarda New York’ta geçen hikâyemiz Miriam Maisel adlı karakterin etrafında döner. Miriam bu hayatta istediği her şeyi elde etmiş biridir; Up West Side yakasında yaşamak, üniversiteye gitmek, koca bulmak, mutlu bir aileye sahip olmak ve tabii ki de her zaman güzel gözükmek… Zamanının kadını zeki, güzel, enerjik, Yahudi ve iyi bir eş olan   Midge’mizin eşi stand-up komedi kariyeri hayal eder. Eşinin bu tutkusu üzerine her gece ‘The Gaslight Cafe’de stand-up yapan kocasını izler ve ona espriler yazar.

Bu hikâyede güzel kızımız Midge’in bir gecede hayatının nasıl değiştiğini izliyoruz. Kocasının aniden onu başka bir kadın için terk etmesiyle mükemmel hayatı altüst olur. Hayatı ellerinden kayıp giden Midge; bir gece yanlışlıkla sahnesine çıktığı barda, komedi yeteneğini fark eden Susie Myerson (Alex Borstein)’ın ona yaptığı teklifle hayatını tekrar gözden geçirir. Hikâyenin bundan sonraki kısmında bu ikilinin başına gelen olayları izleriz. Başrolü paylaşan iki karakterimiz Midge ve Susie tam zıt karakterler, bu da hikâyeyi daha eğlenceli yapıyor haliyle. Rachel Brosnahan ve  Alex Borstein’in oyunculukları güzel olan senaryoyu daha ileri bir seviyeye taşımış diyebiliriz. Mimikleri ve hareketleri ile çok iyi bir ikili olmuşlar.

‘Kadın komedyen’ şu an bizim kulağımıza çok normal gelse de 60’lı yıllarda olay hiç öyle değildi. Bir kadının komedyen olmak için harcadığı çabayı, herkesin ön yargısına, aşağılamalarına rağmen; Midge’nin onları nasıl esprileri ile ezdiğini görüyoruz. Dönemin komedyenlerine kıyasla Midge çok daha sivri dillidir, sert ve acımasız bir espri anlayışı vardır. Özellikle kadına toplumda biçilen rolü ve erkekleri eleştiren şakalar yapmasından kimileri rahatsız olsa da; Midge o kadar zeki, hazır cevap ve komiktir ki insanlar onu izlemekten kendilerini alamazlar. Midge bu yaptıklarıyla aslında toplumdaki kadının rolünü komediden destek alarak protesto ediyordu.

Gerçekten izlediğim en sürükleyici dizilerden biri olduğunu söyleyebilirim. Normalde sitcom ya da stand-up’larda gülmeyen bir insan olarak, The Marvelous Mrs. Maisel’ın beni en çok güldüren yapımlardan biri olduğunu söyleyebilirim. Oyunculuklar ve karakterler olağanüstü. Hikâye aksın beni yormasın, hem kafamı dinleyip hem de güleyim diyorsanız şiddetle öneririm.

Açıkçası benim dizide en beğendiğim kısımlardan biri verdikleri mesajlar. Midge’nin nasıl çırpındığını izliyoruz dizide. Herkes ondan mükemmeli bekliyor. En iyi anne,en iyi eş,en iyi aşçı,en iyi yahudi… Fakat tek bir insan herkesin beklentisini nasıl karşılayabilir? En temelde onun da bir insan olduğunu unutuyorlar. Bu sadece onun için değil tabii. O zamanki bütün kadınlara karşı böyle bir tutum vardı. Her şeyi doğru yapsan bile tek hatanda seni silerlerdi çünkü kadındın. Dizide kocasının onu aldatmasına rağmen ailesinin söylediği “En güzel kıyafetini giy ve onu geri getir.” cümlesi ne kadar da aşağılayıcı bir cümle.

İşte Midge bu durumla esprileri ile savaştı. Dizi gerçekten güzeldi ve bana çok şey kattığına inanıyorum. Umarım izledikten sonra siz de böyle düşünürsünüz. Sadece mesajları değil tabii ki de Midge’nin esprileri, olay akışı, karakterler hepsi gerçekten çok güzeldi. Espriler o kadar kıvrak zeka ürünüydü ki istemsizce hem şaşırtıyor hem de güldürüyor (tabii mijonist değilseniz). İzlerken senariste çok zeki biri olmalı diyorsunuz ve sonra sondaki Amy Sherman-Palladino yazısını görünce taşlar yerine oturuyor. Dizide gerçekten kaliteli müzikler kullanılmış; benden söylemesi izlerken Shazam’larınız kapanmayacak.

4.sezonu sabırsızlıkla bekliyoruz.

Dizinin karnesi de bir hayli güzel:

IMDb 9/10

Rotten Tomatoes 95%

Amazon 4.9/5.

The Marvelous Mrs Maisel: İnceleme

Nisa Nur Gönültaş’ın Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

6 Yorumlar

Avatar
Umut 16/01/2021 - 20:18

Tebrikler . Doğru ve yeride tespitler 🏅🏅🏅🏅🏅

Yanıtla
Avatar
Okan 16/01/2021 - 20:45

Güzel dizi için güzel tespitler.👏👏👏

Yanıtla
Avatar
İbrahim 16/01/2021 - 20:58

Çok başarılı bir yazı olmuş yazanın eline sağlık tebrik ederim diyorum

Yanıtla
Avatar
Coşkun 16/01/2021 - 20:58

Güzel çok güzel🙂

Yanıtla
Avatar
Kevser 16/01/2021 - 23:05

👍👏

Yanıtla
Avatar
Okan K 19/01/2021 - 16:22

Diziyi bayağı merak ettim. Bu pandemi döneminde iyi gidebilecek bir dizi…

Yanıtla

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...