Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri The Great 2.Sezon İncelemesi

The Great 2.Sezon İncelemesi

Yazar: Nisa Nur Gönültaş

The Great 2.Sezon İncelemesi

İlk 10 bölümü 15 Mayıs 2020’de Hulu’da yayınlanan tarihi komedi dizisi The Great’in 2.sezonu 19 Kasım 2021 tarihi ile bizlerle buluştu.

Halihazırda Elle Fanning, Nicholas Hoult, Phobe Fox gibi başarılı oyuncuları kadrosunda bulunduran diziye yeni sezon ile beraber The Crown, Sex Education, The Fall gibi yapımlardan tanıdığımız Gillian Anderson, Catherine’in annesi olarak katılıyor.

1.Sezon hatırlayacağınız gibi tam Catherine büyük zaferine ulaşmak üzereyken Peter’ın planını öğrenmesi ile yarım kalmıştı. Nerdeyse canından olmak üzereyken karnındaki bebek sayesinde kurtulan Catherine arkasına aldığı ordu ile tamamen ele geçiremese de Peter’ı köşeye sıkıştırmayı başardı.

İlk bölümlerde Catherine ve Peter arasındaki ‘kaç-kovala’yı izlesek de sonunda Peter midesine yenik düşüyor ve tahtını Catherine veriyor. Kendisi de sonradan fark etse de aslında orda Catherine vermesinin sebebi açlık değildi. İçten içe o da biliyordu Catherine’in ondan iyi yöneteceğini fakat böyle yetiştirilmediği bu duruma alışık olmadığı için garip geldi tabii Catherine olan aşkının da etkisi var.

Catherine’in de üstündeki yük bir hayli ağır. Tabiri caiz ise üç çocuk büyütüyor: karnındaki bebek, Rusya ve Peter. Elle Fanning oyunculuğu ile bize o duyguları çok güzel işledi: yorgun fakat bir o kadar enerjik, çaresiz fakat bir o kadar umutlu…

İzlediğim süre boyunca tahtı ele geçirmenin zor olacağını düşünmüştüm fakat buz dağının görünmeyen kısmı daha vahimmiş. Tahtı ele geçirdikten sonra görüyor Catherine bu vahim kısmı, çünkü her yönden darbe yiyor. Zaten bir kadın olması onu bu dönemde çok zorluyor. Bu zorlama sadece iç ilişkilerde değil dış ilişkilerde de etkisini gösteriyor. Dizide gördüğümüz Osmanlı İmparatorluğu ile aralarında geçen savaş maalesef ki yaşanıyor ve sebebi de dizide gördüğümüz gibi Catherine’in tahta geçmesi.

Halk Catherine alışsa bile fikirlerine çabuk alışamıyor bu yüzden Catherine’in yapmayı hedeflediği Büyük Rusya Planı da bir hayli yavaş gidiyor. Bir kısmı ikna ederken yavaş gitmesi olası fakat bu yavaşlık ona inanan kısmı yavaş yavaş kaybetmesine yol açıyor. Bu çıkmaz sokakta kalan Catherine ne yapacağını bilemezken bir de üstüne Peter ona darbe düzenleyip tahtı geri almaya çalışıyor. Tabii Catherine’i o halde gören Peter o an istediğinin taht değil Catherine’in aşkı olduğunu anlıyor.

İlk sezonda ne kadar sinirimizi bozsa da ikinci sezondaki Peter’ın değişimini, büyümesini izlemek gerçekten çok güzeldi. Aslında biz biraz Catherine’in de büyümesini izledik. Annesinin de dediği gibi her zaman yutamayacağından fazlasını çiğneyen biriydi fakat bu sefer gerçekten o lokmalar boğazına takılınca olanları gördük, daha doğrusu görmedik onunla beraber yaşadık çünkü kendisi de bu duyguyu ilk kez tadıyordu. Elle Fanning’in oyunculuğu ile bize geçen duygularla bizde aynılarını hissettik denebilir.

Olayların hızla aktığı izlerken içinizi kıpır kıpır eden o heyecan duygusuyla dopdolu bir sezon izledik. İlk sezona kıyasla daha çok heyecanlıydı diyebiliriz çünkü bir olay bitmeden diğeri geliyordu bu da izleyiciyi hep ayık tutmayı başardı. İlk sezonda biraz daha olaya giriş kısmıydı; karakterleri tanıdık, olayı anladık yani bir tık daha sıkıcı ama önemli ama önemli bir kısımdı. Şu an gelişme kısmındayız olaylar patladı her yer savaş alanı (hem mecazen hem de gerçek anlamda bunu söyleyebiliriz). Ve bence asıl kısım sonuç kısmı bir diğer değişle 3.sezon olacak gerçek bombalar orda patlayacak her şey 3.sezonda ortaya çıkacak.

Dizinin 3.sezonu ile ilgili resmi bir açıklama yapılmış olmasa da gelme ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyorum çünkü aklımızda pek çok soru işareti oluşturdular. Peter ölmedi ama Catherine’nin gözünde ki o canavarı gördü artık eski hallerine dönebilecekler mi? Catherine, Peter’ın yakınlarını topladı fakat niye Georgina’yı bırakıp Marial’ı aldı?…

Tarihi olaylara dayalı olarak gidersek Peter’ın daha yaşayacağını söyleyebiliriz çünkü bir çocukları daha oluyor fakat yine tarihe dayalı gidersek işler bir hayli karışıyor çünkü Orlo ve Catherine’nin de bir çocuğu oluyor eğer bunu senaryoya eklerler ise olaylar bir hayli karışacak demektir.

Okuduğunuz için teşekkür ederim sizler 2.sezon hakkında neler düşünüyorsunuz ve 3.sezon hakkındaki düşünceleriniz neler?

HUZZAHHH!!!!

The Great 2.Sezon İncelemesi

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...