Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri Silo Ön İnceleme: Son Zamanların En İyi Bilimkurgu Dizisi Adayı

Silo Ön İnceleme: Son Zamanların En İyi Bilimkurgu Dizisi Adayı

Yazar: Oğuzhan Güre

Silo Ön İnceleme: Son Zamanların En İyi Bilimkurgu Dizisi Adayı

5 Mayıs günü prömiyer yapacak olan Apple TV’nin yeni dizisi Silo’nun ilk bölümünü bu yıl 6.sı düzenlenen Canneseries’de izleme fırsatı buldum. Merak edenler için de kısa bir yazıyla düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istedim. Oyuncu kadrosunda Dune (2021), The Greatest Showman gibi yapımlardan tanıdığımız Rebecca Ferguson, Game of Thrones’dan tanıdığımız Iain Glen ve Will Patton gibi önemli isimler yer alıyor.

Sezonun tamamını izlediyseniz, buraya tıklayarak sezon incelememize ulaşabilirsiniz.

Dizi, insanların kendilerini yüzeydeki zehirli ve harap dünyadan korudukları ya da koruduklarına inandıkları Silo’da geçiyor. Bilimkurgu sevenlerin de bildiği klasik bir sığınak olarak düşünebiliriz. 140 yıldır insanlar bu sığınakta belirli bir yönetim altında ve çeşitli kurallarla yaşamaya devam ediyor. Neden Silo’nun içinde oldukları, burayı kimin inşa ettiği, dışarıda ne olup bittiği, dünyanın ne zaman düzeleceği kimse tarafından bilinmiyor. Ama gerçekten öyle mi? Sezon boyunca bu soruların cevabını bulmaya ve düzene karşı yavaş yavaş büyüyen isyanı izleyeceğiz.

Düzenden kısaca bahsetmek gerekirse, her şey yönetim tarafından kontrol ediliyor. Kurallarla ilgili büyük bir sorun yaşandığında cezası dışarıya gönderilmek. Ancak dışarıya gönderilmek sadece ceza yoluyla gerçekleşmiyor. Bir kişi sesli bir şekilde dışarıya çıkmak istediğini söylediği anda onu içeride tutabilmek için yapacak hiçbir şey kalmıyor. Yönetimin her şeyi kontrol altında tutmak istediği, herkesi kendi düşüncelerine inandırmak istediği göz önüne alındığında böyle bir kuralın olması mantıklı. Düzeni sorgulayan, dışarının yaşanabilir olduğuna inanan herkes Silo’dan çıkartılıyor ve sorgulayan insan sayısı azalıyor.

İnsanlara bir kamera aracılığıyla çeşitli pencerelerden dışarısı gösteriliyor ve dışarıya çıkan herkesten bu görüntüyü sağlayan kameraları silmesi isteniyor. Böylelikle dünya yaşanabilir olduğu zaman hepsi Silo’dan çıkıp dünyaya geri dönebilecek. Ancak asıl sorgulama da bu kameralar yüzünden oluyor. Araştırmaları sonucu çeşitli bilgilere ulaşan başrolümüz Juliette (Rebecca Ferguson), bu görüntülerin insanları kandırmak için olduğuna ve dış dünyanın gösterdikleri gibi olmadığına inanmaya başlıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi bu da çeşitli söylentilere ve sorgulamalara yol açıyor. İlerleyen süreçte ise fragmanlardan gördüğümüz kadarıyla Silo içerisinde bir isyan başlayacak. Tabii bu süreçte neler yaşanacak, insanları o isyana ne sürükleyecek hepsi merak konusu.

Kısaca özetlemek gerekirse Silo dizisi, son zamanlarda izlediğimiz en iyi bilimkurgu dizilerinden birisi olacak gibi gözüküyor. Yaratılan evren, bu konu üzerine izlediğimiz diğer dizilere göre daha oturaklı ve üstünde çalışılarak oluşturulmuş. Oyunculuklar, oradaki yaşamı, yaşananlara karşı duyulan duyguları izleyiciye en iyi şekilde aktarmayı başarıyor. Müzik ve ses seçimlerinin de oldukça başarılı olduğunu söylemem gerekir. İzleyici germe ve meraklandırma konusunda bu seçimlerin büyük bir rolü var. Görüntü konusuna gelecek olursam, Silo’nun içi gerçekten özenle tasarlanmış. Renk kullanımları, çekim açıları, arka plan sizi Silo’nun içine çekiyor ve oradaki havayı soluduğunuzu hissettiriyor. Ama benim asıl merak ettiğim konu dış dünya. Dış dünya da eğer Silo’nun içi gibi güzel tasarlanmışsa ve izleyici hissettirilebilirse görüntü açısından son zamanlarda izlediğimiz en iyi bilimkurgu dizisi olduğunu söyleyebilirim. Tabii bunlar için yorum yapmak henüz erken. Sezonu bitirdikten sonra daha net bir yorum yapabilirim.

Bilimkurgu hayranı olun veya olmayın bu diziye bir şans verin. Pişman olacağınızı düşünmüyorum. Bir aksilik olmazsa sezonu izledikten sonra daha uzun bir incelemeyle karşınızda olurum. O güne kadar kendinize iyi bakın. Görüşmek üzere!

Silo Ön İnceleme: Son Zamanların En İyi Bilimkurgu Dizisi Adayı

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...