Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri Silo 1. Sezon: Son Zamanların En İyi Bilim Kurgu Dizisi

Silo 1. Sezon: Son Zamanların En İyi Bilim Kurgu Dizisi

Yazar: Oğuzhan Güre

Silo 1. Sezon: Son Zamanların En İyi Bilim Kurgu Dizisi

İlk bölümünü Nisan ayında düzenlenen Canneseries’de izlediğim Silo bugün 1. sezon finaliyle bizlere tekrar görüşmek üzere veda etti. İlk bölümden sonra yazdığım incelemede son zamanların en iyi bilim kurgu dizisi adayı olduğunu belirtmiştim. Çevremden biraz abartılı olmamış mı tepkileri aldığımı da bu noktada söylemem gerekiyor. Çünkü sezon finaliyle birlikte rahatlıkla söyleyebilirim ki Silo gerçekten son zamanlarda izlediğim en iyi bilim kurgu dizilerinden birisi. Sezonu hala izlemediyseniz ve izlemeyi düşünüyorsanız öncelikle ilk bölüm için yazmış olduğum incelemeyi buraya tıklayarak okumanızı tavsiye ederim. Daha detaylı bir inceleme istiyorsanız da bu yazımı sonuna kadar okuyabilirsiniz.

İlk olarak dizimizin bir kitap uyarlaması olduğunu söylemeliyim. Dizi hakkında yapılan yorumları okurken kitap serisiyle ilgili tek bir kötü yorum bile görmedim. Bu nedenle en kısa sürede ben de kitapları alıp okumayı düşünüyorum. Diziye gelecek olursak iyi yorumlar da vardı kötü yorumlar da. Çoğunluk iyi olsa da diziyi ağır bulup beğenmeyen bir sürü kişi de var. Dizinin ağır olduğu konusuna tam olarak olmasa da biraz katılıyorum. İlk 2 bölüm ve son 3-4 bölüm harici biraz yavaş ilerledi. Ancak bu yavaşlık dizinin kalitesini kötü yönde etkilemedi bana göre. Silo yaşamını anlamamız, hikayeyi kafamızda oturtabilmemiz ve tabii ki hikayenin mantıklı bir şekilde ilerleyebilmesi için gerekli bölümlerdi. Ağır ilerlemesine rağmen kalitesinden hiç ödün vermeden, izleyenlerde büyük merak uyandırarak işlendi hikaye.

İnsanların, Dünya’daki toksik maddelerden korunmak için kurduğu yeraltı merkezi Silo’daki yaşamlarını ve içlerini kemiren sorular ile birlikte cevap arayışlarını izliyoruz ilk sezonda. Yönetim tarafından insanların kandırıldığı, yargının kendi kafalarına göre düzenlendiği, herkesin her hareketinin takip edildiği, kendilerine ters bir durum görüldüğünde direkt müdahale edildiği bir yer Silo. Tanıdık geldi mi? Neyse devam edelim. Böyle bir düzenin olduğu yerde tabii ki direniş de olur: The Flamekeepers, Alev Koruyucuları. Uzun bir süredir araştırma yapan, sorgulayan, cevaplara ulaşmaya çalışan Alev Koruyucuları, Juliette Nichols’ın (Rebecca Ferguson) şerif olmasıyla birlikte nihayet cevapları bulmaya yakınlaşıyor. Özellikle son bölümlerde cevaplar açığa çıkmaya başlıyor ancak sezon finaliyle birlikte görüyoruz ki aslında hiçbir şeyi öğrenememişiz.

Hikayeden çok fazla bahsedip izleme hevesinizi kaçırmak istemiyorum. Oyunculuklarla devam edecek olursak ilk bölümde oyunculuklar beni oldukça heyecanlandırmıştı. Özellikle Allison (Rashida Jones), Şerif Holston (David Oyelowo), Şerif Yardımcısı Marnes (Will Patton) duyguları aktarmada, oradaki yaşamı izleyiciye aktarma konusunda oldukça başarılılardı. Sezonun kalanında kendilerini görememek diziyle ilgili sevemediğim tek konu. Rebecca Ferguson’un iyi mi kötü mü anlayamadığım garip oyunculuğu, yardımcı oyuncuların kötü oluşu dizinin benim açımdan kötü olan tek yönü. Sezonun tamamında az da olsa yer alan Tim Robbins’i, Iain Glen’i daha fazla izlemek isterdim açıkçası.

Ön inceleme yazımda da belirttiğim gibi Silo’nun tasarımı ve görüntü yönetiminin çoğu diziye göre üst düzey olması sebebiyle AppleTV+’ı gerçekten tebrik ediyorum. Sezon boyunca bize görsel bir şölen izlettiler. Sezon finalinde verdikleri dış dünya görüntüsü için henüz yorum yapmak istemiyorum. Umarım Silo’nun içi gibi dışını da özenle tasarlanmış bir şekilde görürüz gelecek sezonda.

Özetlemem gerekirse, izlediğinize asla pişman olmayacağınız bir diziyle karşı karşıyayız. O nedenle gönül rahatlığıyla diyorum ki bilim kurgu yapımlarını seviyorsanız bu diziye mutlaka bir şans verin. Sezon boyunca kendinizi akışa bırakın, sorgulayın, cevapları bulmaya çalışın. Sezon finalinde bildiğiniz tüm cevapları unutacaksınız, aklınızda bir sürü yeni soru belirecek. Yazıya başladığım gibi yazıma son veriyorum: Son zamanların en iyi bilim kurgu dizilerinden olan Silo’nun ilk sezon incelemesiyle karşınızdaydım. İkinci sezonda yine burada olacağım! Kendinize iyi bakın, görüşmek üzere!

Silo 1. Sezon: Son Zamanların En İyi Bilim Kurgu Dizisi

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...