Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Red Notice: Bu Filmi Daha Önce İzlediniz!

Red Notice: Bu Filmi Daha Önce İzlediniz!

Yazar: Sadık Dişli

Red Notice: Bu Filmi Daha Önce İzlediniz!

2021 yapımı Netflix filmi olan Red Notice’in yönetmenlik koltuğunda We’re the Millers, Central Intelligence ve Skyscraper gibi filmlerden aşina olduğumuz Rawson Marshall Thurber oturuyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise Dwayne Johnson, Ryan Reynolds ve Gal Gadot gibi yıldızlaşmış isimler bulunuyor.

Açıkçası Red Notice’ten beklentim yüksek değildi. Filmin yönetmenine baktığımızda zaten Dwayne Johnson’un kendini ön plana çıkardığı klasik aksiyon-komedi filmlerini yönettiğini görebiliyorduk. Fragmanı izlediğimizde ise film bize bas bas bağırıyordu adeta; beni ciddiye almayın ve eğlenmek için izleyin diye. Zaten Red Notice’ten başka nasıl bir beklenti edinebilirdik o da şüpheli işin doğrusu. Bunların üstüne filmin Netflix yapımı olması da beklentilerimizi nasıl ayarlamamız gerektiğini de bizlere tekrardan belirtiyordu zaten. İncelememize geçmeden önce de şunu rahatlıkla belirtebilirim ki Red Notice tamamen ortada kalan kararsız bir film olmuş.

Filmin ne akıllarda kalabilecek keyifli bir aksiyon dozajı var, ne de kahkaha attıracak kadar iyi bir mizah unsuru var, hatırlayalım: Netflix’in bir diğer filmi olan, başrolünde Chris Hemsworth’ün bulunduğu Extraction her ne kadar iyi bir film olmasa da nefesleri kesen şahane aksiyon sahneleriyle beğenileri toplamayı başarmış ve Netflix’in gelmiş geçmiş en fazla izlenen filmi olmuştu. Red Notice böyle bir etmen ile de ön plana çıkmayı başaramıyor. Extraction’un 65, Red Notice’in ise tam tamına 200 milyon dolara çekildiğini de gördüğümüz zaman ortada net olarak bir başarısızlık olduğunu tespit edebilmek de güç olmuyor.

Yazımızın bu kısımından sonrası filme dair bazı spoilerlar içerecek, klasikleşmiş uyarımızı böylece yapmış olalım. Dwayne Johnson bu filmde kendisini daha önce güçlükle gördüğümüz bir karakterle ortaya çıkıyor, aslında suçlu olan, mizah yapan bir özel ajan. Şaka bir yana Johnson filmde adeta kendini oynamış, filmdeki karakterinin ismini bile hatırlayamıyorum. Ryan Reynolds ise Johnson’a uyuyor ve o da tamamen kendisini oynuyor; esprileri olsun mimikleri olsun bu karakterleri daha önce birçok filmde zaten izlediniz. Gal Gadot ise güzelliğinin de etkisiyle filmde kendisini bir miktar daha ön plana atmayı başarabiliyor. Oyuncuların bu sönük performansına ise kesinlikle kendilerine yazılmış bayatlamış ve ucuz diyaloglar da kesinlikle etki etmiş. Burada zaten kötü bir yönetmenlik ortaya koyan Thurber aynı zamanda senaryoyu yazarak da bu kötü çalışmanın sorumlusu olmuş.

Filmimizin hikâyesi de içerisinde oldukça fazla klişeyi barındırıyor. Eski Mısır dönemlerinden kalan ve Cleopatra’ya hediye edilen üç tane değerli yumurtanın peşine düşen sanat hırsızı Reynolds’un peşine düşen The Rock’u görüyoruz. Daha sonra da Gadot ikisini de alt ederek oyuna dâhil oluyor ve suçlu Reynolds ile ajan Rock’un ittifakını görüyoruz. Filmde yer yer Rus hapishanesine, Amazon ormanlarına, yüksek güvenlikli bir malikâneye gidiyoruz. Bu kadar çeşitlilik içerisinde ‘Çok iyiydi be!’ dedirtecek bir tane bile aksiyon sahnesinin çıkamamasının sebebi de daha önceden de bahsettiğim gibi yine filmin yönetmeni olmuş. Filmin en komik anının Rock ve Gadot’un aslında karı-koca olduğunu öğrendiğimiz sahne olduğunu da düşününce, senaryonun bile mizaha etki edemediğini ve Reynolds’un bireysel performansıyla yüzlerimizin gülümsediğini düşününce filmin burada da sınıfta kaldığını anlayabilmek gerçekten de güç olmuyor.

Filmin üç başrolünün de yeni bir göreve doğru yelken açarak ikinci filme açık kapı bırakması da beklenen bir durumdu. Red Notice an itibariyle Netflix’in gelmiş geçmiş en iyi açılış gününe imza atan filmi olmuş durumda. Her ne kadar kalitesiz bir yapım olsa da boş zamanlarda keyifli vakit geçirtecek bu film, ekranlarda oldukça yer etmiş bu başrolleriyle beraber izleyicinin beğenisini kazanmış gözüküyor. Netflix’in Jupiter’s Legacy’den sonra tekrardan yaşadığı bu bütçe dengesizliği ise akıllarımızda bir soru işareti bırakmışa benziyor. Gelecek ikinci filmin çok daha büyük bir bütçeye sahip olacağı bariz olsa da bu bütçelerin yarısı kadar izlediğimiz kaliteli aksiyon filmleri Red Notice’in gözümdeki değerini düşürüyor açıkçası. Film bize farklı hiçbir şey sunamıyor.

Toparlamak gerekirse, Red Notice alışılageldik oyunculuklarıyla, silik mizahı ve yetersiz aksiyonuyla oldukça başarısız bir yapım olmuş. Tabii bu akşam yemek yerken ya da içki içerken ‘kafa dağıtmak’ için açılıp eğlenilemeyeceği anlamına gelmese de 2021 yılında bile böyle tekdüze ve aşina olacağımız filmlerin önümüze gelmesi çok da hoşnut olunamayacak bir durum açıkçası. Her ne kadar film hakkında olumlu konuşamasam da, bu filmden alacağınız keyif tamamen de size bağlı. Filmin iyi olmadığını görmek zor olmasa da, bu keyifli vakit geçirme ihtimaline engel değil.

Red Notice: Bu Filmi Daha Önce İzlediniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...