Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri Pieces of Her: Sıkılma Masterı

Pieces of Her: Sıkılma Masterı

Yazar: Senanur Pehlivan

Pieces of Her: Sıkılma Masterı

Netflix’in son çıkan gerilim ve gizem dizilerinden Pieces of Her’in ilk sezonu 4 Mart’ta yayınlandı. Dizi, geçmişinden kaçarken elem bir olay sebebiyle gün yüzüne çıkan sırlar yüzünden hayatı tehlikeye giren bir annenin ve kızının hikayesini anlatıyor. Karin Slaughter’in aynı isimli kitabından uyarlanan dizinin başrollerinde anne olarak Herediatry gibi güçlü yapımlarda rol alan usta oyuncu Toni Colette ve onun kızı olarak ise Neon Demon’dan tanıdığımız Bella Heathcote’i izliyoruz.

Belle Isle isimli sessiz ve sakin kasabada yaşayan Laura (Toni) konuşma terapistliği yapmakta ve Andy (Bella) ise acil yardım hattını dinleyen bir polis. İkili mesailerinden sonra bir gün kafede yemek yerken kafeye bir psikopat tarafından silahlı saldırı düzenlenir. Saldırgan hedeflediği kişileri vurduktan sonra polis üniformalı Andy’e yönelir. Donup kalan Andy’i korumak için Laura cesurca hamleler yaparak saldırganı etkisiz hale getirir. Anne elinden yaralı bir şekilde kızı ise sağ salim olarak silahlı saldırıdan kurtulurlar. Hastaneye giden ikili ulusal televizyonda saldırı esnasında kayıtta olan bir kameradan yayınlanmış görüntülerini görürler. Laura’yı bu durum tedirgin eder. Bir şeylerden korkan tavrı ile birlikte Andy’yi evden uzaklaştırmaya çalışır. Andy gece vakti tam evden çıkacakken birinin camı kırıp eve gizlice girdiğini görür. Adamın Laura’ya saldırdığını gören Andy annesini kurtarmaya çalışırken adamı ölümcül derede yaralar. Kim olduğunu ve annesine neden saldırmak istediğini anlamayan Andy bu soruların cevabını alamadan annesinin talimatlarıyla hemen şehirden uzaklaşır.

Andy bu şekilde kendini bir anda sakin bir yaşamdan tehlikeli bir durumun içinde cevabını bilmediği bir sürü soruyla baş başa bulur. Annesinin kendisinden sakladığı gerçekleri bulmaya çalışarak hayatlarının neden tehlikede olduğunu anlamaya çalışır. Biz de yavaşça bu gizemin çözülmesine tanık oluyoruz.

Dizi hikaye olarak klişeye düşüyormuş gibi gözükürken geri kalan hiçbir şeyiyle de iyi olmadığı için başarısız. Dizinin olay örgüsü, oyunculukları, çekimleri her şeyi çok yavan ve hatalarla dolu. Başından sonuna doğru gizem perdesini aralamaya çalışan Andy’nin çözüm yolu olarak denediği şeylerin başarılı olma ihtimali gerçek hayatta çok düşük. Bu sebeple basit eylemlerde bile gerçeklikten uzaklaştıran bir kurgu ortaya çıkmış. Karakter sürekli oraya buraya koşarken ölmeyi bekleyen bir figürandan daha manasız hareketler yapıyor. Dizinin kötü adamları ise sadece var olmak için yazılmışlar. Sayıları çok olmasına rağmen güçlü ve etkili sahneleri yok. Tabi baş karakterin korkulu rüyası olan kötümüz hariç. Aynı zamanda dizide sürekli olarak bir aksiyon olsun istemişler bu sebeple bir sürü anlamsız ve gereksiz sahneler var.

Çekimlerdeki hataları görünce “Bir Netflix dizisinde nasıl böyle hatalar olabilir?” diye içimden geçirmeden duramadım. En bariz olan hatalardan biri ise karakterin odaya girişinde gördüğü manzarayı iki kez arka arkaya koymalarıydı. Zayıf bir prodüksiyona sahip yapımlarda bile türüne az rastlanır türden bir hatadır bu.

Oyunculuklara gelecek olursak öncelikle Toni Colette bile bu diziyi kurtaramamış. Sahnelerdeki mantık hataları sebebiyle oyunculuğunun iyi olması işe yaramıyor ki bu dizide iyi bir performans sergilediğini de söyleyemeyiz. Dizide geçmişe dönerken Toni’nin gençliğini The End Of The F***ing World’den tanıdığımız Jessica Bardem oyunuyor. Jessica’nın oyunculuğu piyano çaldığı sahneler dışında iyi sayılabilirdi. Ama 1.73 boyu olan Toni’nin gençliğini 1,57 boyunda olan ve yüz olarak da Toni’ye benzemeyen birini oynatarak kötü bir seçim yapılmış diyebiliriz. Andy karakterini oynayan Bella Heathcote’un oyunculuğu maalesef karakterin aptallığından kaynaklı olabilir ama sıkıcıydı. Umarım genç yıldız daha güzel işlerle parlayabilir.

Diziyi parlatmak ve devam ettirmek için son 5 dakikada merak uyandıran bir gerginlik oluşturmaya çalışılmış. Bu gerginliğin de dizinin tamamını kurtarmak için yetersiz olduğunu düşünüyorum. Devam sezonu çekilecek gibi biten dizinin yeni sezon onayı alması biraz zor gibi görünüyor. Sonuç olarak kulağa değişik gelen bir konusu olmasına rağmen diziyi izlemenizi tavsiye etmem; ses olsun diye arka planda açacaksanız o başka.

Başka yapımlarda görüşmek üzere…

Pieces of Her: Sıkılma Masterı

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...