Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Over The Moon: Fantastik ve Umut Dolu Bir Macera

Over The Moon: Fantastik ve Umut Dolu Bir Macera

Yazar: Zeynep Polat

Over The Moon: Fantastik ve Umut Dolu Bir Macera

Uzun yıllardır Disney için başarılı animasyonlar hazırlayan tecrübeli, aynı zamanda Oscar ödüllü yönetmen Glen Keane’nin uzun metrajlı filmi Over The Moon Netflix’te gösterime girdi. Bu senenin en iyi animasyon film ödüllerine talip olan bu film, Disney’de de çokça rastladığımız müzikal türünde bir animasyon. Maceralarla dolu animasyonun başrolünde küçük kız Fei Fei ve odağında küçük kızın meraklı olduğu Çin efsanesi Chang’e Tanrıçası ve HouYi yer alıyor. Animasyon dünyası için klasikleşmiş bir konuyu fantastik sahnelerle bir nebze olsun farklılaştırabilmiş yönetmen. Gelin şimdi filmi alıcı gözüyle inceleyelim.

Ailesiyle mutlu bir yaşam süren Fei Fei, anne ve babasına ayçöreği dükkânlarında yardım etmektedir. Fei Fei meraklı, özgüvenli, zeki, umut dolu bir kız çocuğudur. Fei Fei, annesinin sürekli bahsettiği ayın kızı Change’e’nin efsanesiyle büyümektedir. Annesi bir gün beklenmedik bir şekilde hastalanır ve hayata veda eder. Küçük yaşta annesini kaybeden Fei Fei,  babasıyla beraber ayçöreği dükkânını işletmeye devam eder ancak yıllar geçmesine rağmen annesinin acısını unutamaz. Ondan kalan hatıralar ve ondan duyduğu efsanelerle annesini kalbinde yaşatır.

Aradan 4 yıl geçince babası artık yalnız olmamaları gerektiğini, başka bir kadınla evlenmek istediğini Fei Fei’ye açıklar. Üstelik bu evlilikle beraber çok afacan ve Fei Fei’nin deyimiyle “aşırı gıcık” bir üvey kardeşi olacaktır. Bu evliliğe şiddetle karşı çıkan ve annesinin acısını hala unutamamış olan küçük kız, babasının artık annesinin o küçükken anlattığı efsanelere inanmadığını, eğer efsanelere inanırsa evlenmekten vazgeçeceğini düşünür. Babasını bu kararından vazgeçirmek isteyen küçük kız bitmek bilmeyen umuduyla Chang’e Tanırçası’nı bulmak için bilimden yararlanıp roket yaparak aya çıkmaya karar verir. Acıyla dolu küçük kızı duygusal, aksiyonlu ve fantastik bir macera beklemektedir.

Küçük yaşta annesiz kalan Fei Fei’nin hikâyesi, hayatın gerçeklerini ve çocukların hayal dünyasını etkileyici bir şekilde birleştirmiş. Çocuk izleyicilerin böyle bir olayla karşılaştıklarında yaşanan kaybın ardından neler hissedildiğini ve nasıl yaşama devam edileceğini gösteren hüzün ve umut dolu bir hikâye.

Başarılı bir görsel şölene imza atan animasyon, karakterlerin gerçekçi çizimleriyle dikkatimi çekti. Karakterlerin gerçek insana benzemesi için oldukça özen gösterilmiş ve ince detaylarla oldukça doğal bir görüntü yaratılmış. Yönetmen, çizimler esnasında her bir karakter için bir insan yüzüyle çalışmak yerine birçok insan yüzünün en doğru kombinasyonuyla karakter oluşumlarını tamamladığını söylüyor; hatta animasyondaki yüz ifadelerini gerçekçi kılmak adına karakterlerden sahneleri canlandırmasını istemiş. Ayrıca sahneler oluşturulurken bilgisayar programlarından faydalanıldığını, bunların da animatörlere ayrıntılı yüz ifadelerini yaratma konusunda yardımcı olduğunu belirtiyor. Sahnelerdeki gölgelemeler, özellikle filmin ikinci yarısındaki fantastik dünyanın canlı renklendirmeleri animasyonu sıkılmadan izlememizi sağlıyor. Filmde Çin’in mimarisi ve yemek kültürü de gerek animasyonlarda gerek filmin akışında ilgi çekici bir şekilde yansıtılmış.

Filmin müzikal yönünden bahsedecek olursam, animasyonda kullanılan müziklerin dinlemesi keyif vericiydi. K-pop tınılarından ve dans koreografilerinden esinlenilmiş müzikalde, şarkı sözleri de gayet anlamlı. Ayrıca müzikleri seslendiren sanatçıların sesleri son derece başarılı – Türkçe dublajında şarkı sözlerinin de çevrilmesine rağmen kulağı rahatsız etmiyor. Yeri gelmişken belirtmeden geçmek istemiyorum; filmin tamamında Türkçe dublaj son derece başarılı, alt yazı severler de deneyimleyebilirler.

Film hakkında bu olumlu düşüncelerimin yanında zayıf bulduğum bazı detaylar da mevcut. Filmin bazı bölümlerinde ana karakter Fei Fei’ye o kadar odaklanılmıştı ki, diğer bazı karakterlerin yaşadıkları olaylar yüzeysel olarak duygudan uzak bir şekilde aktarıldı. Bunun yanında filmin özellikle ikinci kısmında Chang’e Tanrıçası destanına fazlasıyla yer verilirken başrol ve hayatı çoğunlukla geri planda kaldı, film konusundan uzaklaştı bence.

Başarılı görsel grafiklerin ve müzikalin yanında bazen olaydan çok uzaklaşıldığını düşündüğüm bu animasyon, ailece izlenecek tatta; ancak animasyon tutkunları için çok çarpıcı ve farklılıklar barındıran bir film olmadığı görüşündeyim.

Over The Moon: Fantastik ve Umut Dolu Bir Macera

Zeynep Polat’ın Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

2 Yorumlar

Avatar
Hatice 24/10/2020 - 13:18

Animasyon izlemeyi çok sevmiyorum ama bu gerçekten başarılı bir yapım olmuş👌🏽

Yanıtla
Avatar
Doruk 24/10/2020 - 23:48

Animasyonlara bayılırımm izlemeden okumayacaktım ama tutamadım kendimi emeğinize sağlık 💜🌺

Yanıtla

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...