Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri Ne İzlesek – American Horror Story

Ne İzlesek – American Horror Story

Yazar: Liva Deren Dağdeviren

Ne İzlesek – American Horror Story

Korku dizisi sevenlerin bayılarak izleyeceği American Horror Story’den bahsetmek istiyorum. Her sezon farklı bir konseptle karşımıza çıkan dizi; oyunculukları, yazı stili, kurgusu, çekimi ve sezonlar arası göndermeleriyle türünün en iyisi olmaya aday.

Evan Peters, Sarah Paulson, Jessica Lange gibi usta isimlerin yer aldığı dizinin ilk sezonu “Murder House” lanetli bir eve taşınan ailenin başından geçenleri anlatmaktadır. İlk başta sıradan bir konu gibi gelse de izlediğinizde aslında ne kadar farklı olduğunu anlayacaksınız. Bu ailenin, o evde eskiden ölmüş insanların ruhlarıyla yaşadıklarına ve depresyondaki iki gencin aşklarına şahit olacaksınız.

İkinci sezon olan “Aslyum” akıl hastanesindeki suçlu akıl hastaları ve kilise çalışanları arasında geçmektedir ve bana göre en gerilimli sezon budur. Korkunç deneylerin ardından üçüncü “Coven” sezonu yani Cadılar Meclisi, içlerinden birini Emma Roberts’ın canlandırdığı özel güçlere bir grup cadının okulunu ve yüce cadı olma yarışını anlatırken dördüncü sezon “Freak Show” ise bir sirkte çalışan bedensel bozukluklara sahip insanları anlatmaktadır. Yapışık parmaklar, sakallı veya üç göğüslü kadınlar, yapışık ikizler ve niceleri… Bu sezondaki karakterlerin tamamı gerçek hayatta var olan kişilerden esinlenilmiş ve hatta dünyanın en kısa boylu kadını Jyati Amge de dizide rol almıştır.

Beşinci sezon “Hotel”da ise bizi başrolde Lady Gaga karşılıyor. Oldukça kanlı ve ölümlü bu sezonda biraz vampir gördükten sonra belgesel tarzında çekilmiş ve efsanevi bir kabileye dayanan “Roanoke” sezonunu izliyoruz. Daha sonra siyasi içerikli “Cult” sezonunun ardından 1 ve 3. sezonun birleştiği, bir kıyamet öyküsünü anlatan “Apocalypse”i izliyoruz. Son sezon “1984” ise o yıl Los Angeles’a tatile giden bir grup arkadaşın peşlerindeki katilden kurtulmaya çalışmalarını anlatıyor.

Dizinin ilgi çeken yönlerinden biri introları. Her sezon, AHS ile özleştirdiğimiz gerilimli müzik eşliğinde sunulan ve içinde korkunç sembolik detaylar bulunan introlar karşınıza çıktığında atlamadan izliyorsunuz. Her izleyişinizde farklı bir detayı keşfediyorsunuz. Oyuncuların mükemmel performanslarını da unutmamak gerek. Girdikleri her farklı karakterle tam anlamıyla bütünleşip onu başarıyla yansıtabilmeleri inanılmaz.

Bütün sezonları birbirinden ilgi çekici olan ve izlerken çok zevk alacağınız bu dizi uzun yıllar daha sürecek gibi duruyor. Hemen izlemeye başlayın ve korkunun tadını çıkarın!

Ne İzlesek – American Horror Story

Liva Deren Dağdeviren’in Tüm Yazıları İçin Tıklayınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

1 Yorum:

Avatar
Alper 29/09/2020 - 13:50

Sürükleyici bir korku dizisine benziyor, inceleme güzel olmuş

Yanıtla

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...