Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri Kızılcık Şerbeti: Kızılcık Şerbeti’ne Ne Oldu?

Kızılcık Şerbeti: Kızılcık Şerbeti’ne Ne Oldu?

Yazar: Hazal Vardi

Kızılcık Şerbeti: Kızılcık Şerbeti’ne Ne Oldu?

Öncelikle dizi hakkındaki daha özet ve daha anlaşılır olan birinci yazımı okuyabilirsiniz ve bu yazı tamamen dizi izleyicilerine ithafen yazılmıştır. Kızılcık Şerbeti’nde bu sezonda neler yaşandığı, karakterlerin yaşam şekillerinin ne denli değişim gösterdiği ve dizinin gidişatı hakkında konuşacağız.

Gerçekten büyük bir hayal kırıklığıyla diziyi bıraktım. Bu kadar farklı bir hikaye nasıl bu duruma gelebilir? Senaristler çarpık ilişkiler konusunda ödül almalılar çünkü artık kim kimle nerede ne yapıyor hiç anlayamadık. Hepsinin ilişkisine ve dizideki yerlerine tek tek bakalım istiyorum.

Fatih ve Doğa’nın boşanması, velayet mevzuları, Fatih’in Doğa’nın avukatıyla anlaşıp velayeti alması gibi aralarında birçok konu geçmişken, Doğa sonrasında kızı için Ünal’ların köşküne geri dönüyor ve bu süreçte evli değiller. Bakıldığında muhafazakâr gibi gösterilen bir aile nasıl oluyor da Doğa’yı eve kabul edebiliyorlar? Pembe’yle Nilay’ın cadı kazanını kaynatmaları her seferinde korkunç şeyler yapmaları, sonrasında da ‘ben bir namaz kılayım’ şeklindeki tutumları çok anlamsız bir hal almaya başladı. Nilay’ın sonunda Abdullah’ı doğurması evin dengeleri değişecek mi derken, Ömer’in kafasında birdenbire baloncuk belirmesi sonra bundan dolayı Kıvılcım’dan boşanması o kadar saçmaydı ki dizideki saçmalıklar sınırları aşmış boyutta. Ömer hayatında başka biri olduğuna herkesi inandırmak için sevgili bile buluyor. Kıvılcım’la da tek celsede boşanıyorlar. Kıvılcıma bu kadar acı çektirmeye ne gerek vardı onu da anlayamadım. Doğa, Ünal’ların evinde savaş bayraklarını asmış durumdayken bu sefer Doğa artık kendini ezdirmeyecek, güçlü bir kadın izleyeceğiz diye seviniyoruz. Maalesef onun da sonu hüsran… bu sırada Alev ve Apo ilişkisi artık bitiyor. Ortada bakıldığında bir ilişki olduğu da söylenemez. Rüzgar, Alev’in eski sevgilisi olarak diziye dahil oluyor sonra Alev bir anda Rüzgar’la nişanlanıyor amacı sadece Apo’yu kıskandırmak. Alev karakterini herkes çok seviyordu fakat Alev’in eski karakteriyle alakası yok. Apo sonunda Alev’le ilişkiye başlamaya karar veriyor, Pembe’den boşanacağını söylüyor bu sefer de Pembe‘nin yaptığı korkunç planları izliyoruz. Senaristler tüm bunları neden bize izletiyorsunuz gerçekten bakıldığında dizinin gideceği yer cidden burası mıydı? Apo’yla, Alev herkesi karşısına alıp tüm gemileri yakıyorlar. Dizide bir çift düzgünce cesurca hareket ediyor diye sevinelim diyorum ama bu sefer de Apo, hastalanıp Pembe’ye geri dönüyor. İki bölüm bize izletilen o aşkın arkasındaki duruş bitmiş oluyor. Kıvılcım bu arada Ertuğrul Bey’le bir şeyler yaşamaya başlıyor ama o ikisinin kimyası asla tutmadı bunu senaristler de anlamış olacak ki sonunda ayırdılar.

Diziye yeni birkaç kişi daha ekleniyor asıl dünya saçması şeyler bundan sonra başlıyor. Görkem karakterimiz zengin bir ailenin kızı, ailesi muhafazakâr. Görkem akşamları clublara gidip saçını açıp danslar ederken Ömer’le tanışıyor. Ömer’le bir ilişkiye başlıyorlar sabahları tesettürlü akşamları clublarda açık bir şekilde hayatına devam ediyor. Açıklaması da annesi babası böyle istiyormuş. Kadınların özgür iradesiyle kendi hayatını yaşaması gerekiyor öyle de olmalı ama bunu dizide bu şekilde göstermelerini doğru bulmuyorum. Din adı altında dizideki olaylara anlam veremiyorum. Ağzından Allah eksik olmayan dedemiz Apo nasıl oluyor da Alev’den çocuk bekleyen Apo’ya dönüyor.

İşin daha da komik kısmı şimdi başlıyor. Fatih ve Doğa ayrıldılar tekrardan, o sırada bir kere evlenmişlerdi. Sonrasında Fatih hız kesmeden evlilik arayışına giriyor ve tabii Görkem’e bir anda aşık oluveriyor. Bu sırada Görkem, Fatih’in amcasının eski sevgilisi, bunu duyan Ömer hepimiz gibi anlam veremiyor. Sonra bir anda Kıvılcım ve Ömer barışıyor.

Türkiye’de gündemde olan olayları dizilere malzeme etmeye gerek olmadığını ve senaristlerin konuları kalmadığı için bunu da eklediklerini düşünüyorum. Umut ve Nursema ilişkisinde evet bir dengesizlik söz konusuydu ama onlar birbirine aşık bir çiftti. Umut’u para hırsı bürümüş şekilde kara para aklama olaylarına karıştırılması bence gereksiz bir ayrıntıydı. Nursema ve Umut bundan dolayı daha kötü bir duruma geldiler ve her bölümde Umut durumu olmadığı için Ünal’lar tarafından hor görülüyor. Pembe sadece Umut’u sevmediği için kızının mutsuz olma olasılığını bile düşünmeden onları ayırmak için planlar yapıyor.

Settar Tanrıöğen maalesef ciddi bir rahatsızlık geçirdiği için diziden ayrılmak zorunda kalıyor ve onun yerine Apo karakterini Ahmet Mümtaz Taylan oynamaya başlıyor. Apo diye bir karakter tam anlamıyla Settar Tanrıöğen olurmuş gibi hissediyorum zaten çoğu izleyici de yeni Apo’yu sevemedi. Ahmet Mümtaz Taylan’a bayılıyorum ama bu rol Settar Tanrıöğen’le bağdaşmış olduğu için izleyicinin yeni bir yüze alışmasının zor olacağını düşünüyorum.
Dizide kimse sevgilisiz kalmasın lütfen diye bir anlaşma mı imzalanmış bilemiyorum. Metehan, Çimen ve Mihri üçlüsünün karakter değişimlerini yorumlamak bile istemiyorum. Çünkü dizideki bana kalırsa en büyük problem bir karakterin yaşama biçimi, düşüncesi ve değerleri varken bir bölüm sonra bambaşka bir insan haline büründürüyorlar.

En azından bize o karakter gelişecekse bunu izletmeleri gerektiğini düşünüyorum. Mesela Çimen gidip Görkem’in evli ve çocuklu abisine aşık oluyor. İmam nikahı kıyıyorlar ve tesettüre giriyor. Sırf adamın ailesi kabul etsin diye. Bakıldığında Çimen’in dizinin başından beri yazılmış olan karakterine aşırı ters bir hareket ve neden dizide tek bir kişi bile mantıklı hareket etmiyor. Metehan kendinden yaşça büyük bir kadınla sevgili oluyor. Mihri desen Metehan onu istemediği için intihar girişiminde bulunuyor. Kızılcık Şerbeti insanlara şu an hangi açıdan ve nereden sesleniyor ya da dizide bize vermek istedikleri mesaj ne?

Diziyi hangi bölümde bıraktığımı hatırlamıyorum. Gerçekten farklı ve güzel bir diziydi. Bu kadar çarpık ilişkinin içerisinde bir seyir zevki de vermiyor daha çok izleyici sinirlendirmeye uğraştıklarını düşünüyorum. Kızılcık Şerbeti bana kalırsa buradan sonrası için toparlayamaz ve reytinglerinde ciddi bir düşüş yaşanır.

Kızılcık Şerbeti: Kızılcık Şerbeti’ne Ne Oldu?

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...