Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri Kaleidoscope: Sırasız Bir Soygun Dizisi

Kaleidoscope: Sırasız Bir Soygun Dizisi

Yazar: Buse Alkan

Kaleidoscope: Sırasız Bir Soygun Dizisi

Herkese merhaba. Yazıya başlamadan önce herkesin yeni yılını kutlamak isterim. Umarım herkes için renkli bir yıl olur. Aynı birazdan bahsedeceğim dizi gibi. Bugün sizlere yılın ilk gününde yani 1 Ocak’ta Netflix’de yayına girmiş Kaleidoscope dizisinden bahsedeceğim. Mini dizi olarak adlandırılmış bu yapım toplamda sekiz bölümden oluşmakta. Asıl ilginç olan nokta ise bu dizinin bir izleme sırasının olmaması. Bu konuya birazdan geleceğiz ama önce dizinin kadrosundan ve diziden biraz bahsedelim.

Dizinin yaratıcılığını, yönetmenliğini, senaristliğini Eric Garcia gerçekleştirmiş. Başrolde hepimizin “Breaking Bad”, “Better Call Saul”, “Revolution” gibi dizilerden tanıdığı Giancarlo Esposito “Leo Pap” rolünü canlandırmış. Diğer rollerde Tati Gabrielle (Hannah Kim), Paz Vega (Ava Mercer), Peter Mark Kendall (Stan Loomis), Rosaline Elbay (Judy Goodwin), Jai Courtney (Bob Goodwin), Jordan Mendoza (RJ), Rufus Sewell (Roger Salas), Niousha Noor (Nazan Abassi), Hemky Madera (Carlos) oynamıştır.

Önce biraz dizinin konusundan bahsedelim. Bu bölümden sonra biraz spoiler olabilir bilginize. Kaleidoscope dizisi çok başarılı bir hırsız olan Leo’nun New York’un en güvenli kasasını soymak için kurduğu ekiple yaşadığı maceraları anlatıyor. Dizi boyunca soygunun 24 yıl öncesini ve soygunun altı ay sonrasını içeren bir zaman dilimini izliyoruz. Toplamda sekiz bölüm var ve her bir bölümde başka bir zaman dilimini izliyoruz. Ve her bir zaman dilimi bir renk ile bağdaştırılmış.

Dizide Leo’nun asıl amacını son bölüm olan Beyaz bölümde öğreniyoruz. Ama ben kendi adıma bunu zaten önceden anladığımı söyleyebilirim. Amaç her zaman intikamdı. Roger Salas geçmişte Leo’nun hayatının kararmasına sebep olan kişiydi ve hiçbir şey olmamış gibi hayatına devam ediyordu. Bu sebeple Leo suçlulardan oluşan bir ekip kurup alengirli bir plan kurar. Fakat açgözlülük ve hırs bu planda hiç beklenmeyen sorunlara sebep olur.

Senaryoda beni rahatsız eden tek bir şey oldu. Bu da RJ karakterinin yeterince işlenmeyip az gösterilmesi olmuş. Bence diziye daha fazla katılmalı ve diğer karakterler gibi onunda arka plan hikayesi anlatılmalıydı. Bu diziye daha iyi bir derinlik ve gerçeklik katabilirdi. Bu sebeple RJ bir karakterden ziyade daha çok bir tip hissi vermiş.

Senaryoda özellikle hoşuma giden bir diğer öge ise kötü karakterin tek bir kişi olmayışı oldu. Hayatta sadece tek bir kötüyle karşılaşıp onunla savaşmayız. Bunun hikayede yansıtılması ve yansıtılış şekli çok başarılıydı.

Oyunculuklar açısından bakıldığında dizinin oldukça başarılı olduğunu söyleyebilirim. Her oyuncu karakterini seyirciye geçirmeyi başarmış. Leo karakteri geçmişinde yaşadığı kayıplar ve verdiği yanlış kararlara takılıp kalmış bir karakter. Bu sebeple de hayatını intikam almaya adamış biri fakat bu da hayatını boşa geçirmesine sebep oluyor diyebiliriz. Dizi boyunca oyuncu karakterin farklı yaşlarını ve sağlık durumlarını canlandırıyor ve hepsinde de çok başarılı oluyor.

Ayrıca çok beğendiğim bir diğer oyuncu ise Jai Courtney oldu. Kendisi dizinin bir diğer kötü karakteri ve o kadar başarılı ki kendisinden saniyesinde nefret etmenize sebep oluyor. Dizi boyunca açgözlülüğü, takıntısı sebebiyle bir sürü olay çıkarıyor ve hikayenin ilerlemesine büyük katkıda bulunuyor.

Bahsetmek istediğim bir diğer kişi ise Nazan Abassi karakterini canlandıran Niousha Noor. Kendisi uyuşturucu bağımlılığından kurtulmaya çalışan bir FBI ajanı ve bu bağımlılığının yerini Leo ve ekibini yakalamak alıyor. Bu takıntılarından en başta kurtulmaya çalışır gibi olsa da gittikçe daha bağımlı bir hale geliyor. Oyuncunun mimikleri, ses tonlamaları çok başarılı bu da karakterin oldukça gerçekçi gözükmesini sağlamış.

Gelelim yazının başında da değindiğim bölümlerin sıralamasının olmayışına. Bu dizi ile Netflix aslında bir deney gerçekleştirdi. Çekilen bölümlerin herhangi bir sırası yoktu sadece Beyaz adlı bölüm final bölümü olmak zorundaydı. Bunun haricinde diziye istenilen herhangi bir bölümden başlayabilirsiniz. Buna ilk gördüğümde bende inanmakta biraz zorlandım fakat diziyi izlediğinizde bunun gerçekten de mümkün olduğunu anlayabiliyorsunuz. Her bölüm kendi içinde belli bir zaman dilimini ve olayları anlatıyor. Hepsi birbiriyle bağlantılı kişiler ve olaylar olsa da aynı zamanda birer kapsül gibi tekliler. Bu izleyiciler açısından nasıl karşılanır ve bu denemenin başka örneklerini görür müyüz henüz bunu bilmiyoruz. Fakat dizi çıktığından beri Top 10 listesinde yer almakta. Bu da seyircilerin ilgisini çektiğini gösterir.

Kaleidoscope bir çiçek dürbünü ve her açısından farklı bir desen görülebilen bir alet. Bu dizide her açıdan bakıldığında farklı bir hikayeye rastladığımız bir dizi. Bunların haricinde ikisi de renkli, eğlenceli ve merak uyandırıcı. Yani 2023 yılının dizi serüveni daha şimdiden oldukça hareketli. Herkese iyi seyirler.

Kaleidoscope: Sırasız Bir Soygun Dizisi

 

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...