Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri Good Omens 2.Sezon: Absürt Aşk

Good Omens 2.Sezon: Absürt Aşk

Yazar: Buse Alkan

Good Omens 2.Sezon: Absürt Aşk

Fantastik çizgi romanların babası Neil Gaiman’ın aynı adlı eserinden uyarlanan “Good Omens” dizisi ikinci sezonuyla 28 Temmuzda Amazon platformunda seyircilerin beğenisine sunuldu. Yazarlığını ve yaratıcılığını üstlenen Neil Gaiman ve Douglas Mackinnon ikilisi bu sezonda da beraber çalışmaya devam etti. Dizinin ikinci sezonu toplamda altı bölümden oluşmakta. İkinci sezon dizinin birinci sezonuyla bağlantılı fakat hikaye olarak farklılıklar bulunmakta. Fakat önce gelin birinci sezonu hatırlayalım.

Birinci sezonda melek Aziraphale ve şeytan Crowley ikilisinin dünyayı kıyametten kurtarma çabasını izlemiştik. Adam adındaki küçük bir çocuğun kıyamete sebep olacak Deccal olması ve bu ikilinin yardımcılarla beraber bu kıyameti engellemesini izlediğimiz sezon çok beğenilmişti.

Gelelim ikinci sezona. İkinci sezonda kıyametin engellenmesinin ardından melek ve şeytan işbirliğinin devamını ve farklı bir boyutunu izliyoruz. Savaş çıkmasını istemeyen ve taraf seçme konusunu kapatmak isteyen melek ve şeytanlar ilginç ve kaotik bir çözüm buluyorlar. Kaotik çözüm bir işe yarıyor mu orasını sezonun sonunda görüyoruz.

Dizi fantastik komedi tarzını ikinci sezonda da korumaya devam ediyor. Bu tarz her dizide kullanıma uygun olmamakla beraber bu dizinin işleyişine çok yakışıyor. Ana karakterler olan Crowley ve Aziraphale oldukça ilginç ve derinlikli hikayelere sahip. İkinin arasındaki ilişki ikinci sezonda da derinleştirilerek devam ettirilmiş. Ayrıca birinci sezonda görmediğimiz başka karakterler eklenmiş ve birinci sezondaki karakterler ikinci sezonda çıkartılmış.

İkinci sezon için benim beklentilerim daha aksiyon dolu olması iken daha çok ikili ilişkiler ve aşk üzerine kurulmuş bir sezon izledik. Tarafsız bir gözle baktığımda sezon güzel olsa da beklentilerimi karşılaması maalesef mümkün olmadı. Tarzı, sinematografisi, oyunculukları, tasarımları çok güzel yaratılmış olsa dahi ben bu sezondan çok daha fazlasını beklerdim. Fakat yine de izlerken zevk almadığımı söylersem yalan söylemiş olurum. Bu ilginç ikilinin dünya kurulduğundan itibaren yaşadığı karşılaşmalar, kurdukları arkadaşlıkla başlayan ve aşka doğru ilerleyen ilişkileri, dünya tarihinin önemli olayları ve kişilerinin ışığında anlatılması hala çok başarılı bulduğum bir bakış açısı.

Bu ilginç ikiliyi oynayan oyuncuları da es geçmemek gerek. Michael Sheen, David Tennant harika oyunculuklarıyla bu diziyi çok daha üst seviyelere taşıyor. Michael Sheen oynadığı melek rolü ile saflığı, iyiliği, iyi niyeti, itaati çok iyi bir şekilde karakteri ile seyirciye yansıtıyor. Daha önce oynadığı Uzay Yolcuları, Alacakaranlık Serisi, Staged dizisi gibi işlerle de kendini tanıtmış olsa da bence bu işteki oyunculuğu ile kendini kesinlikle kanıtlamıştır. David Tennant ise oynadığı Crowley karakteri ile melekten düşmüş şeytan rolünün kesinlikle hakkını çok iyi veriyor. Daha önce Doctor Who, Inside Man gibi harika dizileri ile tanıdığımız oyuncu bu dizide de performansını en üst seviyede sergiliyor.

Bütün bu anlattıklarımızın haricinde dizi ile ilgili en sevdiğim ve beni en çok etkileyen şey ise dünya tarihini, dinleri, insan ilişkilerini bu kadar fantastik bir o kadarda gerçekçi işleyebiliyor olması. Bu tarz diziler herkesin beğenebileceği ya da hayran olabileceği tarzda diziler olmamasına rağmen bu kadar başarılı olması beni çok sevindirmiştir. Bunun bir sebebi de çizgi roman uyarlaması olmasıdır. Fakat yine de çizgi roman yazarının aynı zamanda dizide çalışmış olması ve hikayeyi kitaptaki kopuklukları kullanarak ve bunları film sektörünün flashback tarzı teknolojileri ile anlatması dizinin bir üst seviyeye çıkmasını sağlamıştır.

Diziyi genel olarak ele aldığımızda seyir zevki yüksek, anlamlı ve derinlikli bir işle karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz. Fakat birinci sezonun daha komplike bir yapıya sahip olduğunu söyleyebilirim. İkinci sezon hakkında beklentilerim daha yüksek ve farklı olduğu için ben izlerken biraz düştüğümü söyleyebilirim. Ama sonunda kurulan bağlam ve beklemediğim bir olay beni gelecek sezon için heyecanlandırdı. Bu sebeple ikinci sezonu da kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim. Eğlenceli ve bolca sorgulamalı günler dilerim.

Good Omens 2.Sezon: Absürt Aşk

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...