Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri The Power of the Doctor: 13. Doktora Hak Ettiği Veda

The Power of the Doctor: 13. Doktora Hak Ettiği Veda

Yazar: Oğuzhan Güre

The Power of the Doctor: 13. Doktora Hak Ettiği Veda

Doktor olacağı duyurusundan diziden ayrılışına kadar pek çok Doctor Who hayranının eleştirisine maruz kalan Jodie Whittaker’a veda zamanımız geldi. İlk olarak 2017 yılının yılbaşı özel bölümü olan ‘Twice Upon a Time’ bölümünde karşımıza çıkan yeni Doktor Jodie Whittaker, pek çok kişinin aksine benim beğendiğim doktorlar arasında yerini aldı. Oyunculuğuna laf edemeyeceğimiz ancak güzel olmayan hikayeler ve CGI problemleri dolayısıyla geri planda kaldı ve hak ettiği değeri göremedi bence Jodie Whittaker.

Gelelim Jodie Whittaker’a veda ettiğimiz The Power of the Doctor bölümüne.

Öncelikle şunu söylemem gerekir ki bu yazı tam olarak bir inceleme yazısı olmayacak. Bölüm hakkında olaylar üzerinden duygu ve düşüncelerimi paylaştığım bir yazı olacak.

Şimdiye kadar kötü geçen sezon sonrasında kendisine hak ettiği vedayı etmek adına belki de gelecek bölümler için hype yaratmak adına klavyenin tüm tuşlarına basılan bir bölüm ortaya çıkmış. Cybermanler, Dalekler, klasik seri doktorları ve yoldaşları ve sürpriz isimler… Pek de sürpriz olmadı elbette, dizi yakından takip eden çoğu izleyicinin beklediği kişilerdi bu isimler.

1 saat 30 dakika uzunluğundaki bu özel bölüm izleyenlere istedikleri her şeyi sunuyor aslında: Cybermanlerle başlayan bölüm ilk sahnelerdeki aksiyonla bize uzun zamandır dizide göremediğimiz heyecanı göstereceğini anlatıyor. Hain olarak yansıtılan bir Dalek’in Doktor’a ulaşması ve Dalekleri yok etmesine yardım edeceğini söylemesinin ardından gelişen olaylarla birlikte Cybermanlerin büyük planına Daleklerin de dahil olduğunu görüyoruz. Doctor Who hayranları bilir ki bu pek rastladığımız bir durum değil: İki düşman ırk bir amaç uğruna bir arada çalışıyor. Tam da bunun arkasında başka bir şey olmalı derken The Master karşımıza çıkıyor. Planlarına 1916 yılında başlayan The Master, deli papaz olarak da bilinen Grigori Rasputin kılığında çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmaların etkileri 2022 yılında da gözükmeye başlayınca eski bir tanıdığın daha diziye katıldığını görüyoruz: Kate. UNIT (Unified Intelligence Taskforce)’in başında bulunan Kate dışında The Master’ın planı sonucunda Doktor’a ulaşmak için UNIT’e gelen başka tanıdık yüzler de görüyoruz, bunlar klasik seriden hatırlayacağımız: Tegan ve Ace. Tabii ki Tegan ve Ace’in de Doktor’a karşı olan hislerini döktüğü bir sahne izlememiz lazımdı. İkisi de farklı anlarda Doktor ile yüzleşiyorlar ve sanki Doktor’a kalıcı bir veda hazırlanıyor gibi içimizi burkan sahneler izliyoruz.

The Master, kendi planı dahilinde Doktor’a yakalanıyor ve ardından olaylar hız kazanıyor. UNIT’e hapsedildikten sonra planını uygulamaya devam eden The Master, önce UNIT binasını ele geçiriyor ardından Dalekler aracılığıyla Doktor’u yakalayıp zorunlu rejenerasyona mahkum ediyor. Bu işlem sonucunda The Master, Doktor’un vücudunda yaşamaya devam ediyor. Devam etmeden önce bu sahne sırasında Rasputin şarkısı çalması hakkında yorum yapamadığımı söylemem gerekiyor. Dalek ve Cyberman bakışmasını görmüşsünüzdür, ben de aynı o şekilde ekrana bakıyordum. Neyse devam edelim.

Doktor tabii ki kolay pes edecek birisi değil. Bilinçaltında da olsa geçmiş benlikleriyle bir araya gelip durumun farkına varıyor ve dışarıdan gelecek bir yardımı beklemeye başlıyor. Burada David Bradley, Colin Baker, Peter Davison, Paul McGann, Sylvester McCoy isimleri bilinçaltında Doktor’a yol gösteren geçmiş benlikleri. Modern seriden kimsenin olmaması sadece geçmiş seriden kişilerin bölüme katılım göstermesi biraz garip geldi ama çok da sorgulamadığımı söylemem lazım.

Doktor’un yokluğunda Yaz’ın önderliğinde bir araya gelen ekip The Master’ın planını farklı zamanlarda farklı yerlerde bir arada çalışarak etkisiz hale getiriyor ve zorunlu dejenerasyon ile Doktor’u geri getiriyor. Doktor da vakit kaybetmeden dünyayı eski haline döndürüyor ve bölümün hem üzücü hem de sevindirici kısmına yavaştan geçiş yapıyoruz.

Yaz ile birlikte son bir yolculuğa daha çıkan Doktor, bu veda yolculuğundan sonra Yaz’ı da dünyaya bırakıyor ve son kez gün batımını izlemek için yola koyuluyor. Son sahneye geçmeden önce görüyoruz ki Doktor, Tegan ile yaptığı konuşmada arkada bıraktığı kişilerin ne durumda olduklarını neler yaşadıklarını anlamaya başlıyor. Bu nedenle Yaz’ı bıraktığı yerde bir buluşma olması için tüm eski yoldaşlarına davetiye gönderiyor. Yoldaş Buluşması adını verebileceğimiz bir sahne ile Yaz ve diğer yoldaşlara da veda ediyoruz. Muhtemelen bir daha böyle bir sahne izlemeyeceğiz ama bir yerlerde yoldaşların buluşuyor olduğunu bileceğiz.

Ve herkesin bildiği ama yine de merakla beklediği final sahnesi… İçinde her şeyi barındıran bir bölümle Jodie Whittaker’a hak ettiği vedayı ediyoruz ve hepimizin çok sevdiği eski bir dostumuza merhaba diyoruz: David Tennant! Evet, hepiniz gibi ben de kocaman gözlerle yerimde duramadan izledim bu sahneyi. BBC’nin 15 Mayıs’ta yaptığı açıklama ile David Tennant’ın ve Catherine Tate’in özel bölümler için geri döneceğini zaten biliyorduk ama David’i tekrardan kanlı canlı Doktor olarak görmek gerçekten çok özeldi. 2023 yılında gelecek 3 özel bölümün ardından tabii ki David’e de yeniden veda edeceğiz ancak ben şimdiden sabırsızlanmaya başladım.

Yeni bir yazıda tekrardan görüşmek üzere, sağlıcakla kalın!

The Power of the Doctor: 13. Doktora Hak Ettiği Veda

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...