Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Extraction 2: Sınırsız Aksiyon Biraz da Duygusallık

Extraction 2: Sınırsız Aksiyon Biraz da Duygusallık

Yazar: Enis Derdimentoğlu

Extraction 2: Sınırsız Aksiyon Biraz da Duygusallık

2020 yılında sessiz sedasız çıkan ve çıktıktan sonra hem Russo Kardeşlerin yapımcılığını üstlenmesi hem dublör ve dövüş koreografisi Sam Hargrave’nin yönetmenliği hem de Chris Hemsworth’ün aksiyon dolu sahnelerde başarılı performansı ile dikkatleri üzerine çeken Extraction 2. filmi ile aramıza döndü İlk filmde Ovi’yi kurtarmasının hemen ardından ölümcül bir yara alarak köprüden düşen Chris Hemsworth’ün canlandırdığı başrolümüz Tyler Rake’in hayatta nasıl kaldığını ve 2. filmin nasıl bir hikaye çerçevesinde geçeceğini merak etmiştik.

123 dakikalık filmde ilk filmden Nik Kahn ve Yaz Kahn’a hayat veren Golshifteh Farahani ve Adam Bessa yer alırken geri kalan kadro tamamen değişmiş durumda. Tornike Gogrichiani yeni kötümüz Gürcü silah kaçakçısı ve paralı asker Zurab’a hayat verirken Idris Elba ve Olga Kurylenko sürpriz, küçük ama kilit 2 role sahip isimler.

İkinci film Tyler’ın düşüşü ile başlıyor hızlı başlayan filmin ilk 1 dakikasında Tyler’ın nasıl kurtulduğunu anlıyoruz. Komada kalan, çok daha uzun süre fizik tedavi ve rehabilitasyon sürecinden geçen Tyler zorunlu emekliliği tadını çıkarmaya çalışıyor. Emeklilik hayatında Tyler’ın ilk filmdeki umursamaz ve ölmekten çekinmeyen hatta ölmeyi isteyen davranışlarının sebebini ve yaşadığı trajediyi öğreniyoruz. Arkadaşı ve işvereni Nik de bu tavırlarının ayağa kalkması için değişmesi gerektiğine ve amacını bulmasının buna fayda sağlayacağını düşünüyor.

Tyler tam yaşadığı trajediyi ve onun yaşama sevincini düşünürken onu ayağa kaldıracak görev tam bu trajedinin merkezi eski eşi Mia’dan geliyor. Filmin başında gösterilen Zurab ve hapisteki kardeşi Davit, Gürcistan’i el altından yöneten Nagazi çetesi ile ülkeyi yönetirken Mia kardeşi ve Davit’in eşi. Mia kocası Davit ile birlikte hapiste kalmak zorunda olan Keto’nun kurtarılması için trajik bir şekilde ayrıldığı Tyler’dan yardım istiyor.

Hikaye bu noktadan itibaren şekillenmeye başlarken iyileşme sürecini hızlı geçmek zorunda kalan Tyler yine işi sessiz ve hızlı bitirmesi gerekirken ortalığı birbirine kata kata ilerlerken bir de Nagazi Çetesi’nde intikam duyguları oluşturan hareketler yapmaktan da geri durmuyor. Hikaye ilerledikçe Tyler’ın geçmişine yönelik daha fazla bilgi ediniyoruz ve başrolümüzün motivasyon noktasını daha iyi anlıyoruz. Tempolu bir şekilde ilerleyen hikaye bizi seri mekan değişimleri ve akıcı aksiyon sahneleriyle iyiden iyiye içine çekiyor. ilk filmde bir ülkede ana kapışma devam etse de ikinci filmde mekan zenginliği göz alıcı derecede fazla ilk 10 dakika içinde 4 ülke gördük diyebilirim. Bu da sizi canlı tutuyor.

İntikam hırsı ile Tyler’ın peşine düşen Nagazi biraz iç yardımla ülke ülke Tyler ve ekibini kovalarken nihai son yaklaştıkça Tyler’ın ilk filmden daha zorlandığını görüyoruz. İlk filmde suçlu ama eğitimsiz insanlara karşı karşıya gelen Tyler Rake bu sefer daha eğitimli, zeki ve taktiksel ilerleyen düşmanlarla karşı karşıya geliyor. Her aksiyon filmi gibi hızlı ilerleyen yapım bazı aksiyon filmlerinin yanı sıra boşlukları doldurarak ilerliyor bunu yaparken de özellikle hayatına dokunmaya başladığımız Tyler Rale üzerinden merak unsurunu her zaman taze tutuyor. Senaryo matematiği olarak ilk filmle aynı formülü kullanan film (İşi al>kişiyi kaçır>ortalığı dağıt>intikam isteyenleri öldür) ufak farklar, duygusal sekanslar ve mekan değişimleri ile bu matematiği iyi gizliyor.

Bu formül gizlemeye en çok yardım eden etken ise hikayenin daha karmaşık ilerlemesi Tyler’a bu sefer daha fazla dinamik etki ederken başrolün karmaşık karakteri ve farklı olaylara verdiği tepkiler de gün yüzüne çıkıyor. İlk filmde duygusuz robot olmadığı bize sonlara doğru hissettirilen Tyler’ın duyguları gün yüzüne çıkıyor bu noktada aksiyonun yanı sıra duygusal bir bağ kurmayı da mümkün kılarak seyircilerin filmin içine daha fazla girmesini sağlıyor.

Oyunculuk performanslarına gelince, Chris Hemsworth, “Extraction 2″de yine harika bir iş çıkarıyor. Hemsworth, Tyler Rake karakterine fiziksel olarak inanılmaz bir şekilde uyum sağlarken aynı zamanda karakterin duygusal yönlerini de başarıyla yansıtıyor. Oyuncu kadrosunda yer alan diğer aktörlerin de performansları oldukça etkileyici. Hemsworth’e eşlik eden oyuncuların, aksiyon sahnelerinde ve dramatik anlarda, birlikte güçlü bir kimya yakaladıklarını söylemek mümkün.

Aksiyon sahnelerini daha derin incelemek gerekirse kullanılan silah çeşitliliği, yazılan dövüş koreografilerinin iyi yansıtılması bizi yapıma bağlayan birinci etmen. Bunun yanında aksiyona duygu katan ve zevk veren birinci unsur ise 3. şahıs kişileri takip eden hareketli kamera açıları bizi temponun içine sokan bu çekim taktiği ilk filmde de çok beğenilirken burada da beğeni kazanmaya devam ediyor. Aynı zamanda birebir kavgaların yanında operasyonların ve takım saldırılarının iyi hazırlanmış ve çalışılmış olduğu bize iyi hissettiriliyor. Chris Hemsworth’ün filmlerinde her zaman kullandığı sahnelerde, hareketlerde ve repliklerde hissedilen ince alaycılık ve burnu havada mizah anlayışı bizi karakterle daha da yakınlaştırıyor.

Film müziklerine de değinecek olursak müzikten çok bizi aksiyona ve gerilime çeken fon müzikleri tercih edilmiş bu da sekanslara yardımcı bir unsur olarak öne çıkıyor.

Ancak, bazı eleştirmenler filmdeki hikaye ilerlemesinin bazı yerlerde tahmin edilebilir olduğunu düşünebilir. Aksiyonun dozu, karakter gelişimiyle paralel olarak sürdürülebilir olsa da, bazı seyirciler daha fazla sürpriz ve orijinallik bekleyebilir. Bununla birlikte, bu tür filmlerin genellikle aksiyon ve gerilimi öne çıkaran yapısı göz önüne alındığında, “Extraction 2″nin bu açıdan seyircileri tatmin edeceğini söylemek yanlış olmaz. Film tatmin edici ve şaşırtıcı bir sonla biterken çok net bir şekilde 3. filme göz kırpıyor.

Toparlayacak olursak, “Extraction 2”, aksiyon severleri memnun edecek bir devam filmi olarak karşımıza çıkıyor. Sam Hargrave’nin yönetmenlik becerileri, Chris Hemsworth’ün etkileyici performansı ve görsel efektlerin kalitesiyle birleşen film, izleyicilere heyecan dolu bir deneyim sunuyor. Eğer aksiyon dolu bir film arıyorsanız, “Extraction 2″yi listenize ekleyebilirsiniz.

Extraction 2: Sınırsız Aksiyon Biraz da Duygusallık

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...