Anasayfa Listeler Christmas Zamanı İzleyebileceğiniz Film Önerileri

Christmas Zamanı İzleyebileceğiniz Film Önerileri

Yazar: Ecenur Özdilli

Christmas Zamanı İzleyebileceğiniz Film Önerileri

Bence Christmas temalı bir görsel görüp içi huzur dolmayan birisi yoktur. Baktığımızda çok rahatlatıcı ve huzur dolu hissetmemizi sağlayabilir. Buna ek olarak Christmas’ı güzel bir şekilde temsil eden filmler için de aynısını söyleyebilirim. Ülkemizde Noel kutlamalarına pek fazla şahit olamasak da Christmas filmlerinin, izleyenlere umut, mutluluk ve Noel’in ardından yeni bir yıla girecek olmanın verdiği heyecanı hissettirdiğini düşünüyorum. Bunun için de 2022 yılının sonlarına ve Christmas’a yaklaşırken çok seveceğinizi düşündüğüm, birbirinden eğlenceli ve sürükleyici Christmas filmlerini paylaşacağım.

A CHRISTMAS PRINCE (2017, IMDB: 5.8)

‘A Christmas Prince’ filmi, yönetmenliğini Alex Zamm’ın yaptığı 2017 yılında Netflix’te yayınlanan bir Christmas filmidir. Filmin türü romantik komediyi içerisinde barındırıyor. ‘A Christmas Price: The Royal Wedding’ ve ‘A Christmas Prince: The Royal Baby’ olarak 3 seriden oluşuyor. Serinin diğer iki filmi de 2018 ve 2019 yıllarında çıkmıştır.

Filmin konusu, Amerikalı bir gazeteci olan Amber, Noel’den önce Aldovia’da tahta geçecek olan Prens Richard’ın basın toplantısının haberini yapması için Aldovia’ya gönderilir fakat Prens Richard basın toplantısına gelmez ve Amber diğer basın ekiplerinden ayrılır. Mesleği hakkında yalan söyleyerek gizlice saraydaki ailenin içerisine girer. Sarayda Prens Richard ile ilgili bilgiler toplarken edindiği çok gizli bir bilgi yüzünden ortalık karışır.

Film boyunca en sevdiğim şey, Christmas atmosferinin çok güzel bir şekilde yansıtılıyor oluşuydu. Aldovia eğer gerçekte var olan bir yer olsaydı orayı kesinlikle ziyaret etmek isterdim. Filmdeki oyunculuklarda çok başarılıydı bana göre. Karakterler ile rahatça özdeşleşme yaşayabiliyorduk. Hollywood sineması filmi olması nedeniyle görünmez kurgu hakimdi. Hiçbir şekilde filmden kopma veya sahne aralarında atlama görmüyoruz. Bu sayede de kendimizi filmin içerisine konumlandırıp soluksuz bir şekilde izleme imkânı buluyoruz. Eminim ki bu filmi izledikten sonra sizde benim gibi serinin diğer filmlerini arka arkaya izlemek isteyeceksiniz.

SÜRESİ: 1 SAAT 32 DAKİKA

THE CHRISTMAS CHRONICLES (2018, IMDB: 7.0)

‘The Christmas Chronicles’ filmi, yönetmenliğini Clay Kaytis’in yaptığı 2018 yılında çıkan aile, komedi türündeki bir Christmas filmidir. Aynı zamanda 2020 yılında, ‘The Christmas Chronicles 2’ olarak devam filmi çıkmıştır.

Filmin konusu, anneleri nöbetteyken Noel Baba’nın evlerine geldiğini fark eden iki kardeş, Noel Baba’nın ren geyiklerine atlar. Noel Baba’nın kızağı, iki kardeş yüzünden evlerinden çok uzak bir yere düşer ve aynı zamanda Noel Baba’nın çocuklara vereceği hediyeler kaybolur. Teddy ve Kate’in, Noel sabahına kadar tüm hediyeleri teslim etmesi gereken Noel Baba’ya yardım edip Noel’i kurtarmaları gerekir.

The Christmas Chronicles filmi, burada bahsedeceğim diğer filmlerden konu olarak çok farklı bir film. Diğerlerine göre romantiklikten uzak, tamamen Christmas ruhunu yansıtan ve herkesin hayalindeki Noel Baba figürünün üzerinden dönen bir hikayesi var. Filmin hikayesi bence çok güçlü ve akıcıydı. Hatta hikayesi o kadar güzel bir şekilde yansıtılmıştı ki utanmasam bu yaşımda Noel Baba’nın gerçekten var olduğu düşüncesini savunacağım. Filmin başındaki sahne beni ağlatsa da devamında hiçbir sahnede dram türü karşımıza çıkmıyor.

Hristiyanların, bayramları olan Noel’e yıllardır ne kadar sevgi ve saygı duyduklarını gösteren muhteşem bir film olmuş. Şu an bu listeye bakıyorsanız, muhtemelen benim gibi Christmas filmlerine çok düşkünsünüzdür. Eğer Christmas günü izleyecek bir film arıyorsanız kesinlikle The Christmas Chronicles filmini izlemenizi tavsiye ederim.

SÜRESİ: 1 SAAT 44 DAKİKA

THE KNIGHT BEFORE CHRISTMAS (2019, IMDB: 5.6)

‘The Knight Before Christmas’ filmi, yönetmenliğini Monika Mitchell’in yaptığı 2019 yılında çıkan romantik komedi türünde bir Christmas filmidir. Benim en sevdiğim Christmas filmlerinde ilk sıralarda olan bu filmin, maalesef ki şu anlık bir devam filmi yok.

Başrollerinde Vanessa Hudgens ve Josh Whitehouse’un olduğu The Knight Before Christmas’ın konusu, 1334 yılında yaşayan bir şövalye, ormanda karşılaştığı bir yaşlı kadın tarafından Noel görevini tamamlaması için yaşadığı yıldan, 2019 yılına gönderilir. Noel arifesinde gece yarısına kadar görevini tamamlamazsa sonsuza kadar gönderildiği yerde kalacağı söylenir fakat görevinin ne olduğu söylenmez. Cole, gece yarısı olmadan görevini tamamlar ve 14. yüzyıla geri döner fakat döndüğüne hiç mutlu olmaz. Bu sefer kendi isteğiyle, âşık olduğu Brooke’un yanına gider.

Başroldeki ikilinin uyumu çok güzeldi hatta filmi sevmemin en büyük nedeni oyunculardı. Filmin hikayesi fantastik türe yakın, fantastik türlerde genelde mantık hatası olabiliyor fakat bu filmde herhangi bir mantık hatası gözüme çarpmadı. Belki de çok içselleştirerek izlediğim için görmemiş olabilirim ama eğer varsa da sizi filmden koparacak kadar büyük bir mantık hatası olduğunu düşünmüyorum. Normalde Vanessa Hudgens’in oyunculuğunu çok beğenmesem de Josh Whitehouse ile olan uyumları sayesinde oyunculuğu göz ardı edilerek izlenebiliyor.

Genel olarak filmin güzel bir havası var. Christmas ruhunu ve geleneklerini başarılı bir şekilde ekrana taşımışlar.

SÜRESİ: 1 SAAT 32 DAKİKA

MIDNIGHT AT THE MAGNOLIA (2020, IMDB: 5.8)

‘Midnight at the Magnolia’ filmi, yönetmenliğini Max McGuire’nin yaptığı, 2020 yılında çıkan, romantik komedi türünde bir film. Midnight at the Magnolia’nın şu anlık devam filmi yok.

Midnight at the Magnolia’nın konusu, Jack ve Maggie’nin aileleri onların küçüklüğünden beri çok yakınlar ve bu yüzden ikisi beraber büyümüş. Jack ve Maggie’nin birlikte sunduğu radyo programı satıldığı için patronları, Yılbaşı için sevgilileri ile özel bir program yapmalarını ister. Teklifi kabul etmelerinin ardından sevgilileri tarafından terk edilince, dinleyicilerine ve ailelerine sevgili oldukları konusunda yalan söylerler.

Film, tahmin edebileceğiniz gibi sevgililik yalanı söyleyip sonrasında birbirlerine âşık olma klişesi üzerinden dönüyor. Her ne kadar klişe olsa da bence kendisini fazlasıyla izleten bir film. Güzel bir enerjisi olduğunu düşünüyorum yeni bir yılın gelmesi mutluluğunu fazlasıyla seyirciye aktarıyor. Başrollerin uyumu da aynı şekilde, filmi izletiyor.

İki çocukluk arkadaşının aşkını anlatan, yılbaşıyla ilgili izleyebileceğiniz sürükleyici bir romantik komedi, benim sevdiğim ve tavsiye edebileceğim bir film.

SÜRESİ: 1 SAAT 27 DAKİKA

CHRISTMAS INHERITANCE (2017, IMDB: 5.7)

‘Christmas Inheritance’ filmi, yönetmenliğini Ernie Barbarash’ın yaptığı 2017 yılında çıkmış komedi, drama türünde bir Christmas filmi. Christmas Inheritance filminin şu anlık bir devam filmi yok.

Filmin konusu, Manhattan’da şirketi olan Jim, artık emekli olmak ister fakat kızı Ellen’ın şımarık, bencil ve çocuk ruhlu bir karakteri olduğu için CEO pozisyonuna hazır olduğunu düşünmez. Elindeki kredi kartlarını alıp sadece 100 dolar ile idare etmesini ister. Kimliği gizleyerek eski iş ortağıyla gelenekleri olan Noel mektubunu, elden teslim etmesini ister.  Jim’in buradaki amacı, Ellen’ın küçük bir kasabadaki yaşam tarzından bir şeyler öğrenebileceğidir. Her romantik, Christmas filminde olduğu gibi tahmin edersiniz ki bu kasabada da yakışıklı bir adamla karşılaşır. Âşık olduktan sonra, Ellen’in gerçek kimliğini öğrenen Jake ihanete uğramış gibi hisseder.

Tabii ki bu filminde klişe diyebileceğimiz bir konusu var. Romantik Christmas filmlerinde genelde çok farklı bir hikâye göremiyoruz zaten. O yüzden ben bu tarz filmlerde daha çok başrollerin uyumlarına ve hikâye işlenirken yapılan atmosfere bakıyorum. Christmas havası çok net bir şekilde verilmiş ve bence fazlasıyla iç açıcı çekimler yapılmış. Özellikle kışı ve Christmas zamanlarını seven insanları özendirecek türden çekimlerdi.

Christmas filmi arayışı içerisindeyseniz güzel bir atmosferi ve başrol uyumu olan bir film, Christmas Inheritance’ı izlemenizi tavsiye ederim.

SÜRESİ: 1 SAAT 44 DAKİKA

HOME ALONE (1990, IMDB: 7,7)

‘Home Alone’ filmi, yönetmenliğini Chris Colombus’un yaptığı, 1990 yılında çıkan, türü Noel ve komedi olan bir film. 1992 yılında ‘Home Alone 2: Lost in New York’ adında devam filmi çıkmıştır.

Filmin konusu, McCallister ailesinin Noel’i Paris’te geçirecek olmasından dolayı tüm akrabalar evlerinde toplanır ve gitmeden önceki akşam ailenin en küçük çocuğu Kevin, ailesi tarafından ceza alıp tavandaki odada uyur. Sabah alarmları çalmayan aile bir şey unuttuklarını fark etmeden aceleyle havaalanına giderler ve Paris uçağına binerler. Annesi uçaktayken Kevin’ı unuttuğunu fark etse de Noel’e çok az bir zaman kaldığı için dönüş bileti bulamaz. Evde yalnız kalan Kevin, Noel arifesinde mahallelerinde boş kalan her evi soyacak olan Harry ve Marv’a, eve kurduğu tuzaklarla büyük bir sürpriz hazırlar.

Açıkçası günümüzden yaklaşık 30 yıl önce yapılmış bir film olduğu için izlemeden önce beklentilerimi karşılamaz diye izlemeye biraz tereddüt etmiştim. Hiç beklediğim gibi bir film çıkmadı ve adeta günümüzde yakın bir zamanda çekilmiş gibiydi. Yapılan çekimler, filmin rengi, oyunculuklar… her detayıyla harika bir filmdi. Yıllarca Home Alone, çok eski bir film gibi duruyor diye izlememiştim. Bu önyargım beni aşırı pişman etti diyebilirim. Artık yer yıl Noel’e yaklaştıkça, listemde izleyeceğim bir film daha var.

Eğer sizin de bu tarz bir düşünceniz varsa kesinlikle bundan kurtulup filmi izlemenizi öneririm. Gerçekten dahice planlı ve komik bir film. İkinci filmi de ilk filmi kadar komik ve eğlenceli. Noel temalı ve eğlenceli bir film arıyorsanız Home Alone tam da siz göre.

SÜRESİ: 1 SAAT 43 DAKİKA

A CALIFORNIA CHRISTMAS (2020, IMDB: 5.8)

‘A California Christmas’ filmi, yönetmenliğini Shaun Paul Piccinino’nun yaptığı 2020 yılında çıkan romantik, komedi ve dram türlerini içinde barındıran bir film.  2021 yılında ‘A California Christmas 2: City Light’ adında devam filmi var.

A California Christmas’ın konusu, zengin şirket sahibinin oğlu olan Joseph, California’da bir ailenin çiftliğini satın alması için çiftliğe gönderilir. Çiftliğe gittiğinde aile tarafından, bekledikleri bir çiftçi sanılan Joseph, bu oyununa devam eder. Hayatında yapmadığı işleri yapar ve anlaşmayı erteler. En sonunda Joseph’in annesi çiftliğe gelir. Callie, Joseph hakkındaki gerçekleri öğrenir ve tekliflerini reddeder. Joseph, Callie’nin verdiği şarabı, uzmanlara tanıtır. Bağı düzeltir, şarapların satılmasını sağlar ve Noel’de çiftliği kurtarır.

Filmin hikayesi, görmediğimiz türden diyemem ama bence içerisine katılan dramatiklikle, anlatılış tarzı güzel olan bir film. Başroldeki oyuncular, gerçek hayatta da evli oldukları için aralarında muhteşem bir enerji var ve çok uyumlular. Karakterlerini benimsemiş ve seyirciye başarılı bir şekilde aktarmışlar.

İzlediğim diğer Christmas filmlerine kıyasla, her yerin ışıl ışıl olduğu bir Christmas havası yok. Açıkçası bir Christmas filmi için fazlasıyla eksik bir detay olduğunu düşünüyorum. Genel olarak baktığımızda bence hikayesinin anlatılış biçimi ve oyuncuların uyumu için izlenilebilir bir film.

SÜRESİ: 1 SAAT 46 DAKİKA

TOO CLOSE FOR CHRISTMAS (2020, IMDB: 5.8)

‘Too Close for Christmas’ filmi, yönetmenliğini Ernie Barbarash’ın yaptığı 2020 yılında çıkan, romantik bir Christmas filmidir.

Filmin konusu, ablası ve eşinin ailesinin yanına Noel kutlamaya gelen Hayley, ablasının düğününde sevgilisiyle ayrılmasına sebep olan Paul’un da orada olacağını öğrenir. Her ne kadar mutsuz olsa da Paul’un, ertesi gün gideceğini öğrenir fakat Paul fırtınadan dolayı uçağının iptal olduğunu söyler. İkisi birbirinden hiç hoşlanmasa da zamanla aralarında bir bağ oluşur.

Christmas filmlerinin çoğunu izledim ve Netflix’te Christmas filmi ararken bu filme denk geldim. Doğrusunu söylemek gerekirse izlerken oyuncuların uyumunun beni tatmin edeceğini düşünmedim. Filmde olaylar geliştikçe uyumları gözüme daha güzel gelmeye başladı. Filmi izlerseniz ve bu ikilinin uyumunu beğenirseniz güzel bir haber vereyim ikisinin başrolde oynadığı başka bir film daha var. Ben uyumlarını beğendiğim oyuncuların başka filmleri olduğunu görünce çok seviniyorum ve izlemekten çok keyif alıyorum.

Too Close for Christmas filmi, Christmas teması olarak ve hikayesi açısından, akıcı bir şekilde sizin beklentinizi karşılayacak bir film. Ayrıca süresi de çok uzun olan bir film olmadığından sıkılmadan izleyebileceğinizi düşünüyorum.

SÜRESİ: 1 SAAT 28 DAKİKA

Christmas Zamanı İzleyebileceğiniz Film Önerileri

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...