Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Black Panther Wakanda Forever: Krala Veda

Black Panther Wakanda Forever: Krala Veda

Yazar: Enis Derdimentoğlu

Black Panther Wakanda Forever: Krala Veda

Hepimiz Black Panther denildiği zaman iki şey hatırlıyoruz. Birincisi ilk filmin herkesi etkilemesi ve popüler kültüre olan hizmeti ikincisi biricik kralımız T’Challa yani Chadwik Boseman’ı hiç beklemediğimiz bir anda 2020 yılında kolon kanserinden kaybetmemiz.

Chadwik Boseman’ın kaybından sonra herkese umut veren bir hikayeye sahip olan ve ilk Avengers takımının dağılmasının ardından yeni takıma liderlik etmesi planlanan Black Panther’e ne olacağı merak konusu olmuştu. Marvel bu merak edilen konu için ilginç ve saygı duyulası bir karar aldı ve seriyi devam ettirmesine rağmen yeni bir T’Challa bulmadı ya da CGI kullanmadı. Hikaye içinde de gerçekten beklenmedik bir anda T’Challa hayatını kaybetmiş gösterildi. Film bu amaçla iki ayaklı çekildi. Kralın kaybının acısını yaşayan ailesi ve halkı aynı zamanda Wakanda’nın tekrar ayağa kalkışı ve yeni düşmanlarla T’Challa olmadan yüzleşmeye çalışması.

2 saat 40 dakika gibi uzun sayılan bir süreye sahip olan filmde yönetmen Ryan Coogler, Black Panther’in ana duygusundan ve temposundan çıkmadan Kral T’Challa ve Chadwik Boseman’a veda etmeyi samimi ve abartmadan yapabilmiş. Dramatik tonda başlayan film Boseman’ı güzel bir şekilde onurlandırıyor. Bu modern ağıt ve süper kahraman filmi arasındaki katmanlar arası geçişler size samimi gelirken rahatsız hissetmiyorsunuz. Filme devam ederken karmaşık duygular içerisindesiniz: Bazen hüzünlenirken bazen sinirleniyor bazen gülüyor ya da heyecanlanıyorsunuz fakat bu duygu dağılımı karmaşık olsa da bize dengeli bir şekilde yansıtılıyor.

Black Panther: Wakanda Forever, Avengers: Endgame sonrası başlayan yeni Avengers takımının hazılanmaya başlandığı, kaybettiğimiz kahramanların yasının tutulduğu Faz-4’ün son filmi olma özelliği taşıyor. Black Panther ile geride kalan isimlerin karakter gelişimi artık tamamlandı ve yeni düşmanlar, yeni takım arkadaşları ve sürpriz isimlerin tanıtılmasında sona gelindi.

Hikayeye gelecek olursak hikaye tempolu olmasa da hızlı bir giriş yapıyor. Bilinmeyen bir hastalık yüzünden T’Challa’yı kaybederken Shuri, abisini kurtarmak için elinden geleni yapsa da başarısız oluyor ve biz kralı kaybediyoruz. Abisini kaybeden Shuri istemsiz bir öfkeye kapılıyor ve geleneklere aykırı olarak Black Panther zırhını kullanmaya başlıyor. Burada geleneklere uymaması bize çok güzel halüsinasyon sekansı ile gösteriliyor. Shuri’nin zırhı kullanması hakkında önyargılı olmamanızı tavsiye ederim. Shuri ilk filmde çocuksu ve eğlenceli bir karakter olarak karşımıza çıksa da abisin kaybının ardından olgun ve sorumluluğa hazır gibi görünüyor. T’Challa’nın kaybının ardından Shuri’nin karakter değişimi ve gelişimi filmin Chadwik Boseman’ı onurlandırma kısmında bize net ve basit bir akış içinde gösteriliyor. Tepkiler, duygular ve Black Panther olma felsefesini yolda öğrenmesi bize empati duygusu aşılıyor. Ben bu süreci daha çok Tony Stark’ın karakter gelişiminin hızlandırılmış bir versiyonu gibi hissettim. Shuri kostümü iyi taşıyor ve bu bize zorlama gelmiyor. Bunun yanında teknoloji ile her zaman içli dışlı olan ve bilime inanan Shuri, Wakanda savaşçılarına da yeni teknolojik oyuncaklar kazandırıyor. Bu konuda abisi ile olan farkının bir yansımasının bize gösterilmesi de keyif verici. Buna gönderme savaş alanında havalı ama geleneklere bağlı savaşçımız Okoye üzerinden eğlenceli bir dille yapılıyor.

Shuri bunları hissederken kralını kaybetmiş halk Ramonda etrafında birleşiyor. Kocası ve oğlunu kaybetmiş biri olarak Ramonda, hem küçük kızına rehberlik ederken hem de halkını bir arada tutmaya çalışıyor. Bütün bunların yanında da Uluslararası Arena’ya yeni yeni çıkan ülkesini dış tehditlere karşı da korumaya çalışıyor. Wakanda ilk başta bu alanda afallasa da fark etmediği tehlikelere ve T’Challa ile vibranyumu öğrenen ve onu ele geçirmek isteyen bazı ülkelere karşı kendini savunmayı öğrenmek zorunda. Burada Ramonda öne çıkan karakter oluyor ve hem ailesini hem de ülkesini toparlamak zorunda kalan bu kadın hikayeye gerçekten iyi bir bakış açısı katıyor. Film boyunca kadın karakterler ve yeni tanışacağınız karakter bile ön planda ve bu bize havalı bir şekilde sunuluyor. Wakanda hayali bir ülke olsa da bir Afrika ülkesi ve işte burada çok fazla Batı’nın sömürgeci anlayışına göndermelerde bulunuluyor. Ben bir Hollywood filminde bu göndermelerin yapılmasını gerçekten farklı ve cesur bir hamle olarak gördüm. Film bu tarz hassas konulara çok sık göndermelerde bulunuyor ve bunu gözümüze sokmayarak yapıyor.

Şimdi filmin ikinci kısmına gelecek olursak yeni bir kahraman ve yeni bir uygarlık ile tanıştık. Talokan Medeniyeti ve onların koruyucu kralı Namor. Bu film Faz-4’ün son filmi olması sebebiyle ne olursa olsun bizi Faz-5’e hazırlamak zorunda bu yüzden de Namor ve daha pek çok yeni ismi bize en azından tanıtmak zorunda. Namor, sinema evreninde ilk kez karşımıza çıksa da çizgi romanlarda büyük öneme sahip bir karakter. Çizgi roman versiyonundan daha farklı bir dinamiğe sahip olsa da Namor ve Talokan güzel yansıtılmış.

Talokan halkı ve Namor burada hikayeye ilgi çekici bir yerden dahil oluyor ve böylece Namor’un harekete geçmeden önceki motivasyonunu daha iyi anlıyoruz. Talokan ve Namor da aynı Wakanda ve Black Panther gibi vibranyumu kullanan ve bu sayede gelişen bir halk. Su altında yaşayan bu topluluk vibranyumun mavi bir versiyonunu kullanıyor. Vibranyumun öğrenilmesinin ardından Talokan’ın tehlikeye gireceğini düşünen Namor hesap sormak için Wakanda’ya geliyor ve çiçeği burnunda ve acısı daha taze olan Shuri ile karşılaşıyor. İkili ve iki halk birbirine giriyor ve filmin akış şemasındaki ikinci hikaye burada başlıyor. Bu çatışma ve dövüş sahneleri görsellik açısından bol bol CGI ve keyif veren anlar içeriyordu. Shuri kostümü iyi taşıyor ve Namor’la görsellik ve kareografi açısından yaratıcı ve keyifli bir çatışmaya giriyor. Bu çatışma içerisinde Shuri ne kadar iyi gözüküyorsa Namor da bir o kadar havalı ve tehlikeli gözüküyor. Bir yandan da bu yeni halk ve yeni kahramanın arka plan hikayesi tatmin edici bir şekilde bize anlatılıyor ve biz bütün hikayeyi öğrenmemizin ardından Faz-5’te potansiyeli ve geleceği olan bir hikayenin doğuşuna şahitlik ediyoruz. Yaşanan savaşın sunumu ve gelişimi ile Namor ve Talokan bizde yeni ve en az Black Panther kadar egzotik olabileceği konusunda beklentiye sokuyor.

Namor’un yanında Riri Williams yani Iron Heart’ın ortaya çıkmasına bu yapımda tanık oluyoruz. Orjinal hikayesinde Tony Stark’a olan hayranlığı ve en az Stark ve Shuri kadar zeki olan Riri Williams burada sinematik evrene dahil oluyor. Tony’e olan hayranlığı sayesinde Iron Man zırhına benzer kendi zırhını tasarlayan Riri Williams’a burada Dominique Thorne hayat veriyor. Ki yakında gelecek olan Iron Heart dizisinin arka plan hikayesine ufak bir değinme bu filmde yapılıyor.

Black Panther her zaman kostümleri ve sunumu ile hem renkli hem hareketli hem de egzotik olabilmiş bir yapım. İkinci filmde de bu devam ediyor. Bu hava korunmuş. Çok fazla CGI sahnesi olsa da bu da göze yapay gelmiyor.

Müziklere bakacak olursa yine Afrika ezgileri ve hip-hop ağırlıklı olması bana iyi geldi ve gerçekten Wakanda’nın o kültürü taşıdığına ikna oldum. Bunun yanında Rihanna’nın bu film için hazırladığı yeni şarkısı “Lift me up” slow teması ve Chadwik Boseman’a adanmasıyla bize üzücü sahnelerde duyguyu iyi geçiriyor.

Toparlayacak olursak; Black Panther: Wakanda Forever, büyük bir kayba rağmen risk alarak devam eden ve yaşanan gerçek trajediyi hikayeye iyi uyarlayan, bize gerçek duyguları gösteren ve aynı zamanda bir önceki filmden gelen sorumlulukları yerine getiren bir yapım. Bize her duyguyu yaşatması ve yeni bir eşiğin aracısı olan bu film, tatmin edici bağlamalar, tanıtımlar ve temsil ettiği egzotizmi bize yeterince sunabiliyor. Bunu yaparken de kralına samimi bir veda etmesini becerebiliyor. Marvel Sinematik Evreni’ni yakından takip edenler için kesinlikle izlenilmesi gereken bir yapım.

Black Panther Wakanda Forever: Krala Veda

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...