Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Best. Christmas. Ever!: Bir Yılbaşı Klasiği

Best. Christmas. Ever!: Bir Yılbaşı Klasiği

Yazar: Gülcan Zerey

Best. Christmas. Ever!: Bir Yılbaşı Klasiği

Netflix platformundan yılbaşının yaklaştığını hissettiren bir film ile beraberiz: Best. Christmas. Ever! Yılbaşı’nın habercisi olan ve izlerken pek çok tanıdık yüze denk geldiğiniz filmde kendisini romantik – komedi filmlerinden tanıdığımız Jason Biggs’i, Days of Our Lives’daki – bu dizi her zaman Friends dizisindeki Joey’i hatırlatıyor- Brandon Walter rolüyle hayatımıza giren Matt Cedeño’u ayrıca hem şarkıcı hem de bir oyuncu olarak kariyerini sürdüren Brandy Norwood’u görüyoruz.

Konusuna değinecek olursam aslında pek fazla şimdiye kadar oluşturulan yılbaşı yapımlarından bir farkı yok diyebilirim. 1 saat 21 dakika süren filmde anlatılmaya çalışılan konu şu; Jackie (Brandy Norwood) her yılbaşı üniversiteden arkadaşı olan Charlotte (Heather Graham)’a bir yılbaşı bülteni yollar. Bu yılbaşı bültenleri yıl boyunca yapılan başarıların ve gerçekleşen olayların içeriğini oluşturduğu haberlerden oluşmaktadır. Charlotte ise her yıl gönderilen bu yılbaşı bültenlerinin içeriği başarılardan dolayı kendisini işe yaramaz hisseder. Yılbaşı arifesinde Charlotte, ailesi ile kız kardeşinin evine yılbaşını kutlamak için yola çıkar ama yaşanan bazı sürprizler sonucu kendilerini Jackie’nin evinde bulur. Charlotte arkadaşı Jackie’nin hayatının aslında bültende yazıldığı kadar muhteşem olmadığını öğrenecektir.

Konusu daha çok geçmişte kalan arkadaşlıklar ve dostluklar üzerine kurulu ve aslında insanların yaşadıkları hayatın göründüğü kadar muhteşem ve kusursuz olmamasıyla alakalı. Başlarda konunun ne olduğunu anlamakta zorlandığımı ifade etmem gerek. Bazı yerlerinde ise sıkıldım. İzlemeye devam ettikçe kafamda bazı şeyler oturmaya ve bir bütünlük kazanmaya başladı. İşte bundan sonra film keyifli bir hale geldi diyebilirim. Yani filmin başında biraz sıkılacak ve neler olduğunu anlamada biraz zorlanacaksınız ama izlemeye devam ederseniz keyif alabilirsiniz.

Film yılbaşının yaklaştığını bize anımsatırken aynı zamanda klasik bir konuya sahip olmaktan öteye gidemiyor. Klasik derken anlatmaya çalıştığım ailelerin ve sıcak bir ortamın oluşu aynı zamanda buradaki insanların başına çeşitli olayların gelmesiyle birbirlerine olan güvenin ve sevginin kuvvetlenmesi. Ayrıca her zamanki gibi mutlu sonlu. Filmi diğer yılbaşı temalı filmlerden ayıran pek fazla bir unsur bulunmuyor. Açıkçası daha iyi örnekleri de mevcut. Mesela 2020 yapımı Holidate, 2016 yapımı Office Christmas Party filmini ve çok klasik olacak ama Evde Tek Başına adlı 1990 yapımı– izlemeyen kalmamıştır diye düşünüyorum- örnek olarak verebilirim. Bunun yanı sıra film günümüzde geçtiği için birçok tanıdık ortam mevcut. Yani yılbaşı süslemelerinden tutun da giyilen kıyafetlere ve dinlenilen müziklere kadar hiçbir detay bize yabancı değil. Tabi yılbaşı temalı bir film olunca yılbaşı temalı müzikleri daha fazla duyuyoruz.

Filmdeki oyuncular rollerini başarılı olmasa da iyi bir şekilde canlandırmışlar. Ele alınan konu bağlamında duygular ve bir arada olmanın verdiği memnuniyet ve istek karşı tarafa geçirilmeye çalışılmış ama biraz yetersiz kalmış diyebilirim. İki arkadaş ve iki aile arasında geçen diyaloglar kötü ve fazla abartı değildi. Ama Jackie’in bu kadar iyi olmasına şaşırdım. -Kaldı mı böyle insanlar? – Bunun yanı sıra filmdeki çocuk oyuncular sergiledikleri oyunculukla filme daha keyifli bir hava katmışlar diyebilirim. Filme kattıkları coşku ve yılbaşının getirdiği sevinç teması çocuk oyuncular tarafından oldukça iyi bir şekilde karşı tarafa geçirilmiş.

Aslında film için söyleyebileceğim fazla bir şey yok. Boş vakitlerinizde izleyebileceğiniz ya da yılbaşına yaklaşılan günlerde yılbaşı temasını erkenden yaşamaya başlamanız için tercih edilebilecek bir yapım. Söylediğim gibi arkadaşlık ve dostluk bağlarını anlatan film bizlere hiç yabancı olmayan yılbaşı temasıyla sunulmuş. Bunlar benim düşüncelerim olduğu için izleyip izlememek tamamen sizin tercihiniz. Şimdiden izleyeceklere iyi seyirler dilerim. Son cümlem için çok geç olabilir ama mutlu yıllar!

Best. Christmas. Ever!: Bir Yılbaşı Klasiği

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...