Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri 3 Body Problem: Dünyanın Sonuna Doğru

3 Body Problem: Dünyanın Sonuna Doğru

Yazar: Yasemin Sofuoğlu

3 Body Problem: Dünyanın Sonuna Doğru

Netflix’in son zamanlarda merakla beklenen ve çok konuşulacağı düşünülen yapımlarından biri olan “3 Body Problem” 21 Mart’ta tüm bölümleriyle yayınlandı. Bilim kurgu ve fantastik edebiyatının en prestijli ödüllerinden biri olan Hugo Ödülleri’nde Liu Cixin’in 3 Cisim Problemi, 2015 yılının en iyi romanı seçilmiş ve roman dünyada çok ses getirmişti. Dizi ise bu roman üçlemesinin ilk kitabı, diğer sezonları da son iki kitaptan uyarlanacak şekilde tasarlanmış. Kitabını okumamakla birlikte yorumlardan gördüğüm kadarıyla dizi, orijinal kitapta geçen konuları indirgemiş ve bu da bizlere yine bir kitap uyarlamasının izleyicileri tatmin etmediğini göstermekte belki de… Dizinin yaratıcı ekibinde ise tanıdık simalar yer almakta; Game Of Thrones’un yaratıcıları David Benioff ve D.B. Weiss tekrardan bir araya gelmiş olmakla birlikte kendilerine True Blood’ın yapımcısı Alexander Woo da eşlik etmekte.

Dizi, 1960ların başında Çin’in Kültür Devrimi adını verdikleri karmaşık dönemde geçiyor. Bu dönemde fiziğe inanan çoğu insan sevdikleri önünde işkenceye maruz kalıyor. Ailesini bu şekilde kaybeden astrofizikçi Ye Wenjie zekasıyla askeri birliklerin dikkatini çekiyor ve onların projelerine dahil oluyor. Süreç ilerledikçe uzaylılarla iletişim kurmaya, onlara mesajlar göndermeye başlıyor. Bu mesajların hepsi insan ırkına çok benzeyen ve kendi gezegenlerindeki varlıklarını sürdürmekte zorlanmaya başlayan bir uzaylı medeniyeti tarafından alınıyor ve Ye Wenjie ile olan iletişimleri her geçen gün arttıkça dünyayı merak etmeye başlıyorlar. Bu durum Dünya’ya yönelik bir işgal planının başlamasına neden oluyor. Yıllar geçtikçe dünyada farklı görüşlere sahip iki grup ortaya çıkıyor; birinci grup uzaylılarla iletişim kurmaya çabalamakta ve onları efendileri olarak görmeye başlamakta ve uzaylı varlıkları ağırlamaya ve onların dünyayı işgal etmesine yardımcı olma çabası gütmektedirler. İkinci grup ise dünyayı savunmayı ve bu yapılanlara karşı direnmeyi seçer. Fizik alanında uzmanlaşmış 5 bilim insanı bu ölümcül tehditle mücadele etmek için ilk sırada yerlerini alırlar.

Öncelikle hikaye bilim kurgu sevenler için biçilmiş kaftan ve son zamanların en iddialı yapımlarından. Uzaylılar, çoklu evrenler, dünyanın geldiği son nokta, insanlık ve varoluşumuz hakkında derin soruları gündeme getiren ve gizli mesajlar barındıran dizi, izleyicilere farklı bir bakış açısı kazandırırken düşündürmeyi de amaçlamakta. Bana göre dizi takip etmesi zor bir yapım olmuş. Karakterlerin bazılarının kendi içlerinde yaşadıkları iç ve dış çatışmaları yüksek olmasına rağmen sahnelerde bunun altı tam olarak doldurulamamış. Bu durum da karakterlerin işlevini azaltmış. Belki de dünyanın görüp görebileceği en büyük felakete hazırlık yapılırken ve karakterlerin çoğuna da bir oyun aracılığıyla bu durumlar gösterilirken hikaye, karakterlerin günlük hayatlarına ve yaşadıkları ilişkilere daha çok ağırlık vermiş. Bu da tempoyu düşürerek bizlerin hikayeden uzaklaşmasını sağlamış. Asıl hikayenin ne olduğunu, hangi karakteri takip edeceğimizi ve amacını bulmakta zorluk çekiyoruz. Aynı zamanda dizinin çok güçlü sahnelere sahip olduğunu da söyleyemem. Şahsen bana katarsis yaşatan, aklımdan çıkaramadığım sahneler olmadı. Hikayeyi saran karamsarlık geçmiş ve gündüz arasında başarılı bir denge kurmuş olmakla birlikte tonunu asla kaybetmeden ilerlemeye devam ediyor. Özellikle geçmiş ve günümüzde gördüğümüz mekanların sanat ekibi tarafından ne kadar başarılı bir şekilde kurulduğunu görmekteyiz. Görsel efektlerin bize bambaşka bir hayal dünyası açtığına da tanık olmaktayız. Bunun dışında oyun sahnelerinin sanal olan ve gerçek olan arasındaki duvarı yıkıp izleyiciyi sonuna kadar germesi konusu takdir toplayacak cinsten…

 

Sonuç olarak, dizi bilim kurgu türü açısından önemli bir yere gelebilir fakat devam sezonlarının daha sağlam temellere dayandırılması kanaatindeyim.

3 Body Problem: Dünyanın Sonuna Doğru

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...