Anasayfa HaberlerFestival Haberleri 11. Uluslararası Antakya Film Festivali Basına Tanıtıldı

11. Uluslararası Antakya Film Festivali Basına Tanıtıldı

Yazar: Enis Derdimentoğlu

11. Uluslararası Antakya Film Festivali Basına Tanıtıldı

Uluslararası Antakya Film Festivali tanıtım toplantısı 5 Ekim 2023 Perşembe günü Feshane Artİstanbul’da yapıldı. Festival koordinatörü Atakan Metin’in açılış konuşmasının ardından, festival başkanı Mehmet Oflazoğlu konuklara; festivale ve filmlere ilişkin ayrıntıları görsel sunumlarla aktardı.

Metin “İlk defa bir festival, en konforsuz bununla beraber en iyileştirici durumu vaat ediyor.”

‘Antakya Varsa Ben de Varım’ mottosuyla yapılacak festivalin hangi şartlarda gerçekleştirileceğini aktaran festival koordinatörü Atakan Metin, “Festivale gelmek isteyenler öncelikle alıştıkları günlük konforlarını unutmalılar. Empatiyi yerinde yapmak için çok iyi bir fırsat. Uzaktan destek, iyi niyet gösterisi hepsi makul ancak durumu yerinde görmek isteyenler, emin olun çok farklı dönecekler kendi rutinlerine. Film festivali standartlarını elden geldiğince gerçekleştirmeye gayret ediyoruz ancak bu yıla özel Antakya’ya sanatla sinemayla şifa olmaya çalışacağız. İlk defa bir festival, en konforsuz bununla beraber en iyileştirici durumu vaat ediyor.” dedi.

Oflazoğlu: “Film gösterimleri konteyner kentlerde ve çadır yerleşkelerinde”

Festival Başkanı Mehmet Oflazoğlu yaptığı konuşmada film gösterimleri ve etkinlikler hakkında şu bilgileri verdi: “Filmlerimiz Koç Konteyner Kent Amfi Sahne, Koç Konteyner Kent Kongre Salonu, Dostlar Yerleşkesi / Serinyol, Zübeyde Hanım Konteyner Kent / Samandağ, Tmmob Sosyal Etkinlikler Çadırı İskenderun da gerçekleştirilecek. Etkinliklerimiz ise; Açılış töreni ve Ödül töreni Koç Konteyner Kent, Uçaneller Kukla Tiyatrosu Koç Konteyner Kent, Zeynep Öykü Arp Konseri Dostlar Yerleşkesi / Serinyol, “Senaryoda ‘Tip ve Karakter’ Atölyesi / Dr. Ersin Aycan (İnönü Üniversitesi radyo, televizyon ve sinema bölümü) Koç Konteyner Kent’, Teoman Kumbaracıbaşı Konseri Koç Konteyner Kent’ de yapılacaktır.”

Onur Ödülleri Orhonsay ve Taş’a

Festival bu yıl ‘Onur Ödülü’nü; Türk Sineması’na verdiği katkı, kadın oyunculuğunda alışılagelmişin dışında gösterdiği tavizsiz ve cesur duruşundan dolayı Meral Orhonsay’a vermeyi kararlaştırdı. ‘Sinema Emek Ödülü’ ise; gerçekleştirdiği belgesel niteliği taşıyan kitaplarıyla sinemaya kattığı eserlerden ötürü Vadullah Taş’a sunulacak. ‘Onur ve Emek Ödülleri’ festival açılış günü olan 13 Ekim günü sahiplerine takdim edilecek. Basın toplantısında duygularını dile getiren Orhonsay, “Antakya benim için önemli bir yer Hanımın Çiftliği’ni orada çektik. Antakya Halkı çok sıcak kanlıdır.  En kısa zamanda ödülümü almak için oraya gelmek istiyorum. Deprem günü üzüntüden mahvoldum. Elimden ne geliyorsa da yapmaya çalıştım. Sanatın iyileştirici gücüyle bir nebze olsun katkıda bulunabilirsem çok mutlu olacağım. Pek çok ödül aldım ama aldığım en kıymetli ödül bu olacak.” diye konuştu.

Sinema Emek Ödülü’nü alan Vadullah Taş ise, “Sinemaya 35 yıldır emek veriyorum ama artık daha fazla emek vermem gerekiyor. Antakya benim için de özel bir şehir. Elimden gelen katkıyı Antakya için yapmaya devam edeceğim. Ödülden çok Antakya halkına hizmet için gelmek istiyorum” dedi.

Festivalde bir ilk: “Sektörel Buluşmalar”

Festivalin 11’nci yılında ilk defa sektörel buluşmalar yapılacağını kaydeden Oflazoğlu ayrıntıları şöyle aktardı. “15 Ekim Pazar günü gerçekleşecek sektörel günlerimizi Prof. Dr. Emin Önder hocamızın sayesinde başlatıyoruz. ‘Ruhsal Dayanıklılık ve Sosyal Destek’ Etkinliği alt teması ile gerçekleşecek günümüzde izleyicilerimizi Koç Konteyner Kent’e bekliyoruz.”

Sektörel Buluşmalar

“Ruhsal Dayanıklılık ve Sosyal Destek” Etkinliği

Koç Konteyner Kent

13.00 Panel: “Vicdan Bazen Sızlar”

Oturum Başkanı: Prof Dr M. Emin Önder

Benlik ve üstbenlik arasında vicdan azabı/Dr. İshak Sayğılı

Saldırganlık ve vicdan/Dr Arzu Erkan

Ahlak ve vicdan/Dr Hira Selma Kalkan

Edebiyat ve vicdan/Yaşar Akdemir

Sinema ve vicdan/Dr Begüm Sayğılı

15.00 Söyleşi: “Bir role vicdanla yaklaşmak”

Nurhan Özenen

Tilbe Saran

17.00 Film Gösterimi “12”

Yönetmen Nikita Mihalkov 2007

18.00 Film Değerlendirmesi “Vicdan Etkilenir mi?”

Oturum Başkanı: Dr Caner Fidaner

Dr. Serpil Yandı Vargel

Burcu Kurtiş

Günol Tonbul

Nilay Erdönmez

21.00 Konser

Ece O. Şirin

Oflazoğlu: “Türk sinemasının Dünya sinemasıyla aynı kulvarda”

Antakya Film Festivali olarak Türk sinemasının Dünya sinemasıyla aynı kulvarda olduğuna inandığımız için listeleri birleştirme kararı aldık diyen Mehmet Oflazoğlu film kategorilerini ve sayılarını şöyle açıkladı:

Kategoriler:

Uzun Metraj Film – 15 film

Belgesel Film – 20 film

Belgesel Kısa Film – 15 film

Kısa Kurmaca Film – 22 film

Öğrenci Kısa Kurmaca Film – 9 film

Animasyon Kısa Film – 5 film

Deneysel Kısa Film – 5 film

11. Uluslararası Antakya Film Festivali Basına Tanıtıldı

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...