Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri WandaVision Bölüm 8 Recap: Scarlet Witch!

WandaVision Bölüm 8 Recap: Scarlet Witch!

Yazar: Ahsen Aktaş

WandaVision Bölüm 8 Recap: Scarlet Witch!

Müthiş bir bölümün ardından haftalık WandaVision yazımla karşınızdayım sayın okuyucular. Bölümlerdeki dönem değişikliğine ayak uydurmak adına ufak da olsa yazı dilinde değişime gitmek istedim. Hypeımı daha da geçirmek istiyorum size çünkü NELER OLMUŞ ÖYLE YA?!!!!

Agatha Harkness’ın kendini açıkladığı sürpriz after creditli 7. Bölümden sonra nefesler tutulmuş yeni bölümü beklemekteydik. “Agatha kimdir, Westview’a nasıl gelmiş olabilir ve Wanda’nın sitcom dünyasında işi ne?” gibi sorulara cevap bulmayı umduğumuz bölüm bize elbette ki daha azını vermedi after crediti ile de yine müthiş bir anda bizi diğer bölümü beklemeye mecbur bıraktı.

Agatha’nın orijin hikayesiyle başladığımız bölümde Wanda’nın orijiniyle devam ettik. Çizgi roman okuyucuları bilirler Agatha’nın Wanda’nın akıl hocası olduğunu ya da diğer yazılarımı okumuş biriyseniz siz de bilirsiniz. Bu bilgilendirmeden sonra bölüme geçelim artık.

1693 yılı Salem Massachusetts’e gittiğimizde covenı tarafından reddedilmiş karanlık tarafın büyülerini kullanmış Agatha’ya neler olduğunu gördük. İyi olmak için birilerinin yardımına ihtiyacı olan Agatha çoğu villainla aynı kaderi paylaşıyor: iyi olabileceğine inanmayan kişiler tarafından yok edilmeye çalışmak. 2000li yıllarda nasıl işe yaramıyorsa bu durum 1693’te de işe yaramamış ve karşımıza güçlü villain bir cadı olarak Agatha çıkmış. Kendisini çok severim bu arada eklemeden geçmeyeyim.

Coveni tarafından yok edilmeye çalışılan Agatha annesini de geçerek 2020’ li yıllara kadar gelmiş. Westview’a gelme sebebi ise tahmin edebileceğiniz üzere Wanda ve onun yarattığı The Hex. Kendisinin kötü tarafta yer alması, yasaklı büyüleri de kullanması sebebiyle böyle bir gücün kaynağını öğrenmek isteyen Agatha 7. Bölüm sonunda Wanda’yı bodrumunda yakalamıştı. Bölüm de buradan devam ediyor sonrasında. Wanda’nın nasıl bu kadar güçlü olduğunu anlamak üzere ikisi birlikte Wanda’nın geçmişine yolculuğa çıkıyorlar.

Sinematik evrende Wanda ve Pietro 10 yaşındayken anne ve babalarını saldırı sonucu kaybediyorlar. İkilinin HYDRA’ya katılma sebebi ise evlerinde iki gün boyunca baş uçlarında bulunan ama patlamayan Stark Industries’e ait füze. Age of Ultron’da belirtilen füzenin hatalı olmasından kaynaklı yaşanmayan bu patlamanın aslında Wanda kaynaklı olduğunu öğreniyoruz. Akıl Taşı ile olan etkileşimlerinden güçlerini kazandığını zannettiğimiz Wanda aslında 10 yaşında güçlerini kullanabiliyormuş. Dizinin neden sitcom temasında ilerlediğini de yine bu throwbackte görüyoruz. Wanda’nın sitcom sevgisi ve hayatındaki dönüm noktalarında izlediği bu sitcomlar onun yarattığı bu gerçeklikte görmek, yaşamak istediği şey olmuş.

Agatha ile çıktıkları güçlerinin nerede patlama yaptığını öğrenme sürecinin başlangıcından sonra ise Wanda’yı HYDRA tesisinde Akıl Taşı ile olan etkileşimini yaşarken görüyoruz. Sinematik evrende mutantların olmayışı sebebiyle bu bölüme kadar olan güçlerini Akıl Taşı’ndan geldiği bilgisi de çürümüş oluyor. Elbette bir Sonsuzluk Taşı ile olan etkileşimi onu güçlerini kullanma konusunda üst seviyeye çıkarmış. Ama tabi henüz The Hex’e sebep olan şeye gelmedik.

Bu fotoğraftan sonra geldik evet. Wanda nasıl The Hex’i kontrol ediyorsa ben de bu yazıyı kontrol ediyorum. Müthiş bir his. Önceki bölümlerde izlediklerimizden yola çıkarak Wanda’nın S.W.O.R.D.’ u tabiri caizse basıp Vision’ın cesedini çaldıktan sonra Westview’a gidip kendi mutlu ve huzurlu dünyasını yarattığını düşünmüştük. Aslında olanlar hiç öyle değişmiş. Marvel bizimle Endgame’de Hull ile yaptıkları gibi oyun oynamış.

İstediği tek şey Vision’a cenaze düzenlemek isteyen Wanda bir bütün cesetle karşılaşmayı umut ederken parçalara ayrılmış bir cesetle karşı karşıya kalıyor. Hayward’un Vision’ı silah olarak nitelendirmesi sebebiyle parçalanan cesetten Wanda hiçbir şey hissedemeyince Vision’ın cesedi olmaksızın üzgün bir şekilde S.W.O.R.D.’ dan ayrılıyor ve Westview’a doğru yol alıyor.

“Neden Westview?” sorusuna da burada cevap alıyoruz. Westview sakinlerinin mutsuzluğu, artık rutine dönmüş hayatlarını gören Wanda’yı bir alanda elinde bir kağıtla görüyoruz. Bu kağıt ise Vision’dan ona kalan, Wanda’ya istediği sitcom hayatını banliyölerde yaşatmak üzere Vision’ın seçtiği evin planı.

Bu sahneyi izlemek gerçekten üzdü bir yerde beni ve tahmin ediyorum ki izleyiciyi de. Bölüm boyunca izlediğimiz Wanda’nın travmalar dolu hayatından sonra huzura ulaşması gereken bu yerde Vision olmadan bulunması ve hiçbir zaman hayal ettiği hayatı yaşayamayacak olması izlemesi zordu biraz. Ama bizden farkı ise Wanda Maximoff’un Scarlet Witch olması. Evi yoktan yaratması, bütün Westview’u büyüsünün etkisi altına alması, Vision’ı yaratmasını izlemesi o kadar güzeldi ve keyifliydi ki anlatamıyorum kendimi beni öyle güzel etkiledi.

Hep yaşamak istediği o sitcom hayatını kendi yarattığı gerçeklikte ulaşan Wanda sonunda mutluydu. Ta ki her şey sarpa sarana kadar.

İkizlerin sesini duyması üzerine dışarı fırlayan Wanda dışarıda Agatha ile karşılaşıyor ve burada o mükemmel cümlenin Agatha’nın ağzından dökülüşünü izliyoruz: “You’re supposed to be a myth. A being capable of spontaneous creation. This is Chaos Magic, Wanda. And that makes you the Scarlet Witch!” Bir fangirl olarak bu cümleyi duymanın yaratmış olduğu heyecanı anlatamam. Müthiş bir sonla biten 8. bölümün bonusu olarak ise bir after credit var ki o da sonraki haftayı heyecanla bekletecek cinsten.

The Hex’in içinde Agatha ve Wanda’nın geçmişe dair yolculuğu sırasında The Hex’in dışında Hayward ve ekibi Vision’ı silah olarak kullanmak üzere Wanda’nın dışarı kendi çıkıp önlerine fırlattığı füzedeki enerjiyle aktive ediyorlar. Hayward’un çok büyük ihtimalle Wanda’ya karşı silah olarak kullanacağı Beyaz Vision’ı izlemek için sabırsızlanıyorum.

7. bölümden bildiklerimiz ve bu bölümde eklenen bilgiler ışığında kaos ortamının süreceği temposunu düşürmeden geçirilecek 2 bölüm daha var önümüzde. Dizinin Doctor Strange: Multiverse of Madness filmine bağlanacak olması, herkesin konuştuğu o büyük cameonun hala görülmemiş olması gelecek 2 bölüm için büyük heyecan ve beklenti yaratıyor. Haftaya görüşmek üzere!

WandaVision Bölüm 8 Recap: Scarlet Witch!

Ahsen Aktaş’ın Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...