Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri WandaVision Bölüm 7: Agatha All Along (İnceleme)

WandaVision Bölüm 7: Agatha All Along (İnceleme)

Yazar: Ahsen Aktaş

WandaVision Bölüm 7: Agatha All Along (İnceleme)

Sürprizlerin asla tükenmediği, her hamlesiyle bizi şaşırtan WandaVision 7. bölümüyle de daha azıyla yetinmedi. Mockumentary havasında daha doğrusu Modern Family havasında geçen bu bölümde bir kahramanın doğuşuna tanık olduk.

Cadılar Bayramı’nın akşamdan kalmasını yaşayan Wanda her şeyden uzaklaşmak biraz kafasını dinlemek ister. Bölüm boyunca istediği tek şey buydu fakat The Hex’in dışındakilerin de içindekilerin de onun için planları farklıydı.

2000-2010 arası dönemde geçen 7. Bölümde Wanda’nın yatağında tek başına uyanmasıyla başlıyor. Vision’ın yokluğu bu bölümde Wanda’yı çok etkilemiyor çünkü istediği şey yalnız kalıp boş bir gün geçirip dinlenmek. Eh ikizleri olan bir anne için bu çok mümkün değil. Wanda’nın yardımına ise yardıma ihtiyacı olduğu anda pat diye ortaya çıkan Agness koşuyor ve çocukları kendi evine götürerek Wanda’yı kendi haline bırakıyor. Şaşırdık mı elbette hayır. Başından beri Agness’ın şüpheli hareketlerinden nem almayan yoktur herhalde. Neyse oraya da geleceğiz her şey sırayla.

Wanda’nın bölüm başında yaşadığı bir sıkıntı ise kontrol edemediği komplikasyonlar. Her şeyin kontrolünün kendinde olduğunu düşünen Wanda için biraz garip ve ürkütücü bir durum. İzleyiciyle konuştuğu sırada ona gelen soru da aslında kontrolün onda olmadığını gösteriyoruz. Dediğim gibi oraya da geleceğiz her şey sırayla.

Bu bölümün reklamı ise Nexus antidepresan hapları. Wanda’nın içinde bulunduğu durumu daha iyi anlatan başka bir şey olamazdı muhtemelen. Sloganı ise: “Sizi gerçekliğinize döndüren eşsiz bir antidepresan. Ya da seçtiğiniz bir gerçekliğe.”. Müthiş.

WandaVision evinde bunlar olurken Vision kendini sirkin içinde uyanmış buluyor. Darcy’i önceki geceden hatırlayan Vision kendine müttefik buluyor ve Westview dışındaki hayatı, kendi hayatıyla ilgili şeyleri Darcy’den öğreniyor. İkili Wanda’ya ulaşmak üzere sirkten ayrılıyorlar. Fakat birileri onların Wanda’ya ulaşmasını istemiyor önlerine kırmızı ışıklar, yol çalışması ve karşıdan karşıya geçen çocuklar gibi engeller çıkarıyor. Kim olabilir acaba? Pekala Wanda olabilir çünkü kontrol onda olarak biliyoruz değil mi ve Vision da bizim gibi böyle biliyor. Bölüm boyunca onun da yapmak istediği tek şey karısına ulaşmak. Engeller engeller…

The Hex’in içerisinde bunlar yaşanırken dışarıda ise Monica ve James The Hex’e girmek üzere S.W.O.R.D. ajanlarından yardım alıyorlar. Bu ajanlar Hayward yerine Monica’ya sadık olanlar olarak adlandırılabilir. Uzay aracıyla içeri girmeye çalışan Monica ise bunu araçla birlikte başaramıyor çünkü The Hex’e giren her şey bildiğiniz üzere tarihine uygun olarak yeniden yazılarak giriyor. Bu durumda uzay aracı ise yarısı kamyonete dönüşmüş yarısı uzay aracı olarak kalarak The Hex’in içine giremiyor bile.

Buradan sonra ise Photon’un doğuşunu izliyoruz. Monica Rambeu enerji alanı içerisine girince bir takım sanrılar görerek sonra da kendini bularak Photon’a dönüşmüş bir şekilde The Hex’e giriyor ve öncelikli hedefi olan Wanda’nın evinin yolunu tutuyor. Wanda’ya ulaştığında ise ikili arasında tartışma yaşanıyor. Bütün mahalle donup sadece o ikisini izlerken bir tane sevgili komşumuz ise olanlardan etkilemiyor ve Wanda’nın yanında bitiyor. O kişi ise Agness oluyor.

Dizi başladığında, adını duyduğumuz ilk andan beri Agness kişisinin Agatha Harkness Wanda’nın çizgi romanlardaki akıl hocası olduğunu hepimiz biliyorduk. Bölümleri izlerken de hep bir yerden çıkıp Wanda’ya yardım etmesiyle bizi biraz şüphelendirmişti. Cadılar Bayramı bölümünde Westview sınırında üzerinde cadı kostümü de tesadüf değildi elbette. Bütün şüphelerimiz ve merakımızı o yanıtlıyor bu bölüm sonunda.

Monica ile Wanda’nın arasında giren Agness Wanda’yı evine davet ediyor. İkizlerinde Agness’ta olması gerekirken evde hiç ses çıkmamasından şüphelenen Wanda bunu Agness’a sorduğunda bodrumda olabilecekleri cevabını alması üzerinde bodruma iniyor.

Evinde de kapalı tonların hakim olduğu Agness’ın bodrumu da evinin bir yansıması adeta. Ürkütücü olan bodrumda ilerleyen Wanda kendisini yine ürkünç olan bir yerde buluyor. Aşağıdaki görselde görebileceğiniz bu kitabın ise Darkhold olduğunu düşünüyorum. Darkhold öncesinde Agents of SHIELD’da görünmüştü fakat bu daha çok sinematik evrene ait olacak gibi görünüyor. Darkhold, Dark Dimension’da karanlık maddeden yapılmış Büyüler Kitabı ve Günahlar Kitabı da olarak adlandırılabilen antik büyü kitabıdır. Wanda’nın kaos büyüsünü yaparken bunu kullanabileceği ihtimali bana heyecan veriyor!

Ürkünç, gizemlerle dolu bu bodrumun sahibi ise Agness adı altında gizliden gizliye Wanda’yı kontrol eden Agatha Harkness’tan başkası değil. Kendisine özel bir intro da yapılmış dizide ve baya güzel olmuş. Pietro’nun dönüşünden, ikilerin köpeğinin ölümüne kadar her şeyden sorumlu kendisi. Bölüm sonunda ise Wanda’yı etkisi altına alıyor ve 7. Bölüm en heyecanlı yerde bitiyor.

Bu bölümün bir diğer sürprizi ise Ending Credits oluyor. Wanda’nın evine girmeye çalışan Monica’ya bir yardım eli sahte Pietro’dan geliyor.

Haftaya görüşmek üzere.

WandaVision Bölüm 7: Agatha All Along (İnceleme)

Ahsen Aktaş’ın Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...