Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri WandaVision Bölüm 6: All-New Halloween Spooktacular!

WandaVision Bölüm 6: All-New Halloween Spooktacular!

Yazar: Ahsen Aktaş

WandaVision Bölüm 6: All-New Halloween Spooktacular!

Heyecanı asla tükenmeyen, her bölümde temposunu arttıran MCU’nun bebeği WandaVision bu bölümle de beklentileri karşılıyor ve üzerine çıkıyor. 6. Bölümle 90lı yıllara geldiğimiz dizide Cadılar Bayramı temalı bir bölüm izliyoruz.

Malcolm in the Middle introsundan esinlenerek başladığımız bölüm ikizlerin dördüncü duvarı yıkıp bizle direkt iletişim kurmasıyla devam ediyor. Cadılar Bayramını yaşadığımız bölümde Pietro’dan bolca Mephisto göndermeleri duyuyoruz. Vision ise Wanda ile yaşadığı tartışmadan sonra eski hayatına dönmüyor araştırmalarına devam ediyor.

Bölümün sürprizi ise kesinlikle ikizlerin güçleriydi. Çizgi roman okuyucuları için sürpriz sayılmaz elbette ama Tommy’i Speed olarak, Billy’i Wiccan olarak görmek güzel oldu. Sorulması gereken bir soru çıkıyor burada karşımıza: “İkizler güçlerini nerden aldı?” Güçlerine bakacak olursak Wanda ve Pietro’ nun güçleriyle aynı özellikteler. Çizgi romanda bu ikili mutant olsa da MCU’da güçlerini Akıl Taşı’ndan aldılar. İkizler ise çizgi romanda güçlerini Mephisto’dan almışlardı bu sebeple de en sonunda Mephisto tarafından absorbe edilip yeniden diriltilene kadar ölü olarak kalmışlardı. Mephisto’nun yaşanan her şeyde parmağı olduğu konusunda en büyük kanıt bölüm boyunca Pietro’nun Mephisto göndermelerinden sonra bu durum oluyor. Eklemeden geçmeyeceğim bir diğer detay ise Pietro’nun saç şekli. Tommy ile kostüm almaya çıktıktan sonra geri döndüğünde hızından dolayı oluşan saç şekli elbette bir çizgi roman göndermesi. Çizgi roman göndermelerine geçtik madem en güzelini paylaşmadan geçemem.

Bu ikilinin MCU’da mutlu olabilmeleri için Wanda’nın delirmesi mi gerekiyordu gerçekten? Daha iyisini hak ettiler fakat WandaVision’dan bahsediyorum onların talihsiz kaderlerinden değil diziye dönelim o yüzden. Vision’ın Meksikalı bir güreşçi, Wanda’nın da Sokovyalı bir falcı ya da Kırmızı Başlıklı Kız olduğu bu kostümler sezon fragmanı yayınlandığından beri nasıl kullanacaklarını merak ettiğim kostümlerdi. Cadılar Bayramı gayet uygun olmuş.

The Hex’te bunlar yaşanırken dışarıda ise Wanda’nın dışarı çıkışının etkilerini izliyoruz. Hayward’ın gizli kapaklı işlerinin oluşu ‘suç ortağı’nın kim olduğunu merak ettiriyor. Monica Darcy ve James’ten kurtulması da Hayward üzerinde şüpheleri biraz daha yoğunlaştırıyor. Monica demişken kendisinin Photon olarak MCU’ya dahil olması çok muhtemel. The Hex’te Wanda’nın güçlerinin etkisiyle molekül yapısında oluşan değişim şimdi değilse de ileriki zamanlarda Photon olarak karşımıza çıkacağını gösteriyor.

Heyecanlı olaylara geçmeden önce bu bölümün reklamı ise Yo-Magic. Sloganı: “The snack for survivors!”.  Reklamda animasyon da olsa çocuk kullanılmış olması ve sonunda ölüyor olması biraz Disney açısından karanlık kaçmış olsa da bu reklamın ikizlerle alakalı olduğunu düşünüyorum. Sevgili ikizlerin sonu reklamdaki gibi olmasın yeterli tabi.

Heyecanlı olayları başlatan kişi tabi ki Vision. Önceki bölümlerde yaşadığı garip olaylardan sonra kendisi çıkıp Westview’da gezinmeye çıkıyor. Boş boş gezmek için değil elbette. Vision ile birlikteyken fark ettiğimiz şey ise sınıra yakın yerlerde yaşayan insanların Westview merkezinde yaşayan insanlarla alakaları yok; yaşıyorlarmış gibi değil, hareket etmiyorlar, tepki vermiyorlar. Ürkütücü bir hava hakim sınıra yakın kısımlarda. Wanda’nın kontrolünde olan kasabada her şeye göründüğü gibi güllük gülistanlık değil, gücü merkezinde bulunan yerlerde daha fazla hakim.

Bölüm sonu bombasını patlatacak olan olay da yine Vision merkezli yaşanıyor denilebilir. Kasabanın sınır kısımlarında dolaştıktan sonra Vision Ellis Bulvarı’nda arabasında Agnes’i görüyor. Araba içinde sınıra yakında bulunan insanlar gibi hareketsiz bir şekilde duran Agnes’i Wanda’nın baskısından çıkaran Vision’ın ise Avengers’tan bile haberinin olmadığını öğreniyoruz. Durum ciddi anlayacağınız üzere. Önceki yaşamını hatırlamadığını, her şeyin üzerinde Wanda’nın hakimiyeti olduğunu bildiğinden Vision’daki öğrenme isteği onu Ellis Bulvarı’ndan öteye gitmeye itiyor. Sınıra yaklaştığında bir enerji alanının içinde olduğunu anlayan Vision dışarı çıkmaya çalışmasıyla bölüm sonu bombasının fitili çekilmiş oluyor.

Vision The Hex’ten dışarı adımını atmasıyla dışarda bulunan herkesi etrafına topluyor çünkü zaten başından beri Hayward tarafından izleniyor. Wanda’nın güçleri sayesinde hayatta olan Vision enerji alanından ayrılmaya çalışmasıyla parçalanmaya başlıyor. En sevdiğin Avengers üyesinin ikinci kez ölüşünü izlemek hiç kolay değil inanın bana. Daha önce ölmüş biri ikinci kez ölebilir mi tabi bunu da düşünmek gerekir fakat benim için Vision’ın parçalanmasını izlemek çok zordu. İkizlerin güçlerinden bahsetmiştim yukarda. Panayırda Tommy’nin güçleri ortaya çıkıyor kendisi Speed. Burada Vision parçalanırken de Billy’nin güçleri ortaya çıkıyor. Babasınıın ve dışardaki askerlerin sesini duyan Billy elbette annesine koşuyor ve babasının yardıma ihtiyacı olduğunu söylüyor. O kadar leziz bir sahneye geçiyoruz ki buradan sonra… Wanda zamanı durduruyor. Vision’ı dışarı çıkıp kurtarmasını beklerken The Hex’in alanını genişletiyor ve Westview’a yeni sakinler katarak Vision’ı kurtarıyor.

Westview’ın yani sakinlerinden biri de Darcy. Hayward tarafından kovulan James, Monica ve Darcy bölüm boyunca gizli bir şekilde görevlerini yapıyorlar. The Hex’in yeni sakini olarak sadece Darcy’den bahsetme sebebim ise Monica ve James’in tahminimce ‘Mandolarian’daki Luke Skywalker cameosu kadar iyi cameo’ya sahip olacak kişiyi almak üzere üstten ayrılmaları.

İlk iki bölüm yayınlandıktan sonra dizi hakkında kötü konuşan kişilerin yanıldığını görmek o kadar güzel ki. Ondan daha güzeli ise dizinin hala temposunu arttırarak ilerlemesi. İnanılmaz güzel, müthiş lezzetli bölümlerle ilerlemeye devam ediyor WandaVision. Haftaya görüşmek üzere. In Feige We Trust!

WandaVision Bölüm 6: All-New Halloween Spooktacular!

Ahsen Aktaş’ın Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...