Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri WandaVision Bölüm 5: Gerçekliğin Yeniden Yazımı (İnceleme)

WandaVision Bölüm 5: Gerçekliğin Yeniden Yazımı (İnceleme)

Yazar: Ahsen Aktaş

WandaVision Bölüm 5: Gerçekliğin Yeniden Yazımı (İnceleme)

Önceki bölümde çocukların doğumuyla olsun, Vision’ın cesediyle göründüğü 1-2 saniye olsun bizi bizden alıp farklı duygularla, kafa karışıklığıyla ve heyecanla bırakan WandaVision bu bölümde de daha azıyla yetinmiyor. Olaylar, recastler yerini yeni teorilere bırakıyor. Şu ana kadarki en uzun bölüm olan 5. bölüm ile heyecan kaldığı yerden devam ediyor.

İkizlerin doğduğu önceki bölümden sonra Wanda ve Vision’ın bebeklerle ilgilenmeye çalıştıkları bir açılışla başlıyor bölüm. Anne ve babalık durumuna hazır olmayan ve çabalayan ikiliye yardıma koşan komşuları Agnes oluyor. Agnes’in yardım için gelmesi Vision’ın ona izin vermemesi aralarında garip bir konuşma yaşanmasına sebep oluyor. Agnes ile yaşadığı garip konuşmadan sonra Vision’ı bizim gibi kafası karışmış görüyoruz. Diğer sahneye geçtiğimizde ise asıl garip olan şey ikizlerin birden 5 yaşına gelmiş halleriyle görünmeleri. Eh Wanda’nın ikizlerinden bahsediyoruz normal hızla büyümelerini bekleyemezdik.

The Hex’te (bu ismi Darcy veriyor) bunlar olurken dışarda ise FBI ve S.W.O.R.D. toplantısı yapılırken Vision’ın cesedinin Wanda tarafından çalındığını öğreniyoruz. The Blip’ten sonra yapmak istediği tek şeyin huzurlu bir şekilde kendi ailesiyle yaşamak olduğu konusunda hemfikirizdir artık.

The Hex’te Vision normal hayatına devam ederken 80lerle hayatımıza giren bilgisayarlarla bu bölümde o da karşılaşıyor. İş yerinde Norm ile muhabbet ettikleri sırada gelen e-mail ile artık Vision’ın da gözü açılıyor. Norm’un bastırılmış kişiliğini ortaya çıkarıp aslında yaşamakta olduğu kasabanın gerçek olmadığını anlıyor. Ve işler Wanda için daha da karmaşık hale geliyor.

The Hex’e giren eşya ya da canlının dizinin geçtiği döneme göre şekillendiğini hatırlarsınız. Monica, Darcy ve James de buna istinaden içeriye 80lere ait bir drone yolluyorlar. Dışarıdan gelen nesnelere karşı her zaman hassas olan Wanda bunu da es geçmiyor ve bu sefer kendisi the Hex’in dışına çıkıp bizzat uyarıda bulunuyor. Kendi kıyafetlerinin de The Hex’e girdiğinde değiştiğini fark etmişsinizdir.

Yeni teoriye sebep olan sahne ise tam bundan sonra oluyor. İkizlerin köpeği drone yollandığı sırada kaçıyor. Onu aramaya çıkan Wanda ve ikizler ise köpeği ölü olarak buluyorlar. İkizler ve Wanda arasında geçen ölüyü diriltme muhabbeti ise şu soruyu sorduruyor: “Acaba bu işin bir yerinde Mephisto’nun parmağı var mı?” MCU’da henüz görünmemiş Mephisto, Infinity Gaunlet çizgi romanında Thanos’un yanında bulunan; boyutlar arası yaşayan doğaüstü bir varlık. Bu teoriyi ilerleyen dakikalarda destekleyebilecek bir başka olay daha yaşanıyor.

Tüm gün boyunca yaşanan olaylar sonrasında karşı karşıya gelen Wanda ve Vision tartışıyorlar. Vision Westview sakinleri gibi yaşadığı dönem haricinde hiçbir bilgiye sahip değil. Wanda ile tartıştıkları sırada kapı çalıyor ve teoriyi destekleyebilecek bir diğer olay buradan sonra yaşanıyor. Westview’daki her şeyi kontrol eden Wanda’nın kapının çalmasıyla hiçbir ilgisi yok. Yoktan yere çalan kapını ardındaki ise Pietro!

Pietro hatırlarsanız Avengers: Age of Ultron’da ölmüştü. Pietro’yu oynayan aktör de Aaron Taylor-Johnson’dı. Fakat karşımızdaki kişi Fox’un X-Men evreninden Evan Peters. Bu öncelikle şu soruları sorduruyor: Pietro’nun dirilmesi ve Evan Peters’ın canlandırması Marvel’ın X-Men oyuncularından bazılarını tutup diğerlerini recast mi yapacağı yoksa Doctor Strange Multiverse of Madness’a bağlanacak olan dizide oyuncu seçimi bilerek başka evrene ait olan Evan Peters olarak mı yapıldı ve bu tüm diriltme olaylarında Mephisto’nun parmağı var mı?

Teoriler teoriler teoriler… Bir şeyleri çözmeye başladığını sandığın sırada pat başka bir olay oluyor. WandaVision şu ana kadar müthiş ilerliyor ve öyle devam edeceği de kesin. Aa unutmadan ekleyeyim bu bölümün easter eggi ise Lagos Paper Towel oluyor. Sloganı ise manidar: “For when you make a mess you didn’t mean to.”

Haftaya görüşmek üzere!

WandaVision Bölüm 5: Gerçekliğin Yeniden Yazımı (İnceleme)

Ahsen Aktaş’ın Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...