Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri Virgin River: Geçmişten Kurtulmak

Virgin River: Geçmişten Kurtulmak

Yazar: Fatma Kurşun

Virgin River: Geçmişten Kurtulmak

Peşimizi bir türlü bırakmayan geçmişten kurtulmanın bir yolu var mıdır?

Virgin River yaratıcısının Sue Tenney olduğu Virgin River 2019’da Netflix’te yayınlanan Amerikan yapımı romantik drama dizisidir. Dizinin başrollerinde Martin Henderson, Alexandra Breckenridge, Tim Matheson gibi oyuncular bulunuyor.

Toplam beş sezondan oluşan Virgin River’ın son sezonu 2023 yılında yayımlanmıştır.

Virgin River dizisinde, her şeye baştan başlamak isteyen kadının Virgin River’a taşınmasıyla asıl hikâye başlıyor. Dizinin adı da bu kasabanın adından gelmiş oluyor.

Virgin River öyle bir kasaba ki, Alexandra Breckenridge’nin canlandırdığı Melinda karakteri için hem zorlu bir yolculuk hem de yeni bir hayatın başlangıcı oluyor. Yıllardır hemşirelik mesleğini yapmasına rağmen deneyimsiz bir asistan olarak görülüyor. Hiç olmadık yerlerde çıkan krizler ise onun zor bir duruma girmesine sebep oluyor

Aslına bakılırsa başarısı önemsenmeyen Melinda için mesleğini iyi bir şekilde yapmak epey zor. Fakat Melinda’nın her zorlukla özgüvenle baş etmesi bizim de içimizi rahatlatmasını sağlıyor. Bu durum aslında karakterin ne kadar başarılı olduğunun bir yansıması.

Melinda olaylara karşı sakinliğini koruyarak aslında bizi de o durumların içine sokmuş oluyor. Böylelikle hiç alışık olmadığımız bir karakterle karşı karşıya geliyoruz.

Virgin River’daki hayatının dışında bir de geçmişin onda bıraktığı izlerden bir türlü kurtulamayan bir kadın görüyoruz. Melinda’nın geçmişte kocasıyla ilgili problemler yaşadığının hikâyenin en başından anlıyoruz. Anlıyoruz anlamasına ama problemin tam olarak ne olduğu hikâye boyunca havada süzülüp duruyor. Dolayısıyla henüz bir şeyleri kabullenememiş olduğu apaçık belli oluyor.  Bu yan hikâye aslında ana hikâye gibi gözüküyor. Çünkü Melinda’nın Virgin River’a taşınmasının arkasındaki ana çatışma tam olarak bu.

Dizinin ilerleyen bölümlerinde verilen flashback sahneleri, gizemli olayı yavaş yavaş açığa çıkartıyor. Ayrıca kullanılan hikâye anlatma tekniği merak duygusunu da en üst düzeyde tutulmasına yardımcı oluyor.

Karakterin özgüvenli tarafı ve kafa karışıklığı o kadar iç içe ki izlerken onun yapacağını merakla bekliyoruz. Yaptığı işin zorlu tarafları bir yana, hayatındaki kararsızlığı diğer yana… Zaten hayat onun için bu kadar zorken bir de geçmişinden kurtulamıyor olmak iyice karakteri çıkmaza sürüklüyor.

Diziyi izlerken bizim için gergin bir atmosfer asla mümkün olmuyor. Karakter ile empati kurmaya kalktığınız da herkesin yapabileceği türden bir iş olmadığı görünüyor.

Dizinin diğer karakterlerin sergilediği performansı da oldukça iyi. Birkaç yan karakter haricinde hiçbiri yapay durmuyor. Herkes rolünü çok iyi oynuyor ve izlerken doğallıklarıyla seyirciyi sıkmamayı başarıyor.

Bence ilk sezonun on bölüm olması çok da gerekmiyor. Evet, sakin ve yavaş ilerlemesi diziye ayrıcalık katmış. Karakterin yaşayacaklarını, yaşadıklarını merak ediyoruz. Fakat bölümlerin uzun olması merak duygusunu arka plana atabiliyor.

Virgin River, 6-8 bölüm aralığında ve daha hızlı bir akışa sahip olsaydı eğer daha izlenilebilir olabilirdi. Ayrıca 2. Sezonu izlemek için hiç düşünmek zorunda kalınmazdı.

Yine de sadece Melinda’nın hayatı ile ilgili konularının olmaması da diziyi daha sürükleyici bir konuma getiriyor. Örneğin, daha önce dizilerde çok az rastladığımız yaşlı çiftin arasındaki sorunlar. Henüz çözülmemiş yirmi yıllık sorunları olayların dışında ilgi çekici bir hal alıyor. Boşanmak isteyen ama bir türlü o adımı atamayan çift ise ayrı bir merak konusu haline geliyor.

Hayatımızda her zaman yaşlandıktan sonra hiçbir şey olmayacağı, artık yoldan geri dönülmeyeceği söylenir. Ya da her şey için artık çok geç olduğu, “Ben bu yaştan sonra ne yapayım?” denildiği…

Bu yaşlı çift ise bize bunun tam tersini söylüyor. Yeni başlangıçlar olduğu kadar eski alışkanlıkların da bir süre sonra son bulabileceğini kanıtlıyor.

Aslında Virgin River’dan çıkarmamız gereken birçok sonuç var.

Bunlardan sadece birkaç tanesi şunlar olabilir:

Yeni başlangıçlar yapmak için her zaman geçmişi tamamen silmek gerekmediği,

Geçmişi olduğu gibi olduğu yerde bırakmak gerektiği,

Her ne kadar acı verse bile geçmişten kurtulamadığımız sürece asla yeni başlangıçların olmayacağı.

Ya da tam tersi.

Uzun süreli ilişkilerin sırf üzerinde ‘emek’ var diye asla bitmeyeceği anlamına gelmediğini,

Bir gün o eski alışkanlıklardan vazgeçmemiz gerektiğini Virgin River tüm sakinliği ile anlatıyor.

Virgin River: Geçmişten Kurtulmak

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...