Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri The Witcher 3. Sezon Part 2: Henry Cavill’e Veda

The Witcher 3. Sezon Part 2: Henry Cavill’e Veda

Yazar: Enis Derdimentoğlu

The Witcher 3. Sezon Part 2: Henry Cavill’e Veda

Geçtiğimiz ay Netflix’te yayınlanan The Witcher’ın 3 sezonun ilk kısmı Henry Cavill Geralt’ına veda edeceğimiz sezon olması yanı sıra hikayenin tonunun değiştiği ve bütün aksiyonların , olayların başlamasından önce köprü görevi görmesi ile dikkat çekmişti. 3. sezonun ikinci kısmı 27 Temmuz tarihinde Netflix’te yayınlandı. 3 bölüm gibi alışılmışın dışında bir 2. kısım olan bu part ortalama 60 dakikalık süresi ve hikaye anlatımıyla bizi oyunseverlerin daha çok hakim olduğu olayların iyice yaklaştığının habercisi oldu.

İlk kısım beklenmeyen ihanetin öğrenilmesi ile biterken bu ihanetin sonucu olarak Aretuza’nın karışması ile başlıyor. Nilfgard’da destek veren Elfler’in büyücülerle kapışması ve Tissaia’ın uğradığı ihanetin şoku ile göz alıcı savaş sekanslarının yanında bir de duygu yoğunluğu yaşanıyor. Aretuza’da başlayan kapışma sonrası yeni ihanetler, intikam arayışlarının yanında dengeler tamamen değişiyor ve kıta yeniden şekilleniyor.

3. Sezon 1. Kısım incelemesini okumak için: The Witcher 3. Sezon 1. Kısım: Son Çırpınışlar

İlk bölümün ilk dakikalarından itibaren yapıma hakim olan karmaşa bizi sonunda oyunlardan ve kitaplardan bildiğimiz çizgiye biraz olsun yaklaştırıyor. Dizi her zaman karmaşıktı ama karakter bazında olay üstüne olayla uğraşmak anlık olarak gerçekleşmiyordu. Siyaset yaparken, canavar avlamak, büyücülerle pazarlık yapıp aynı zamanda bir kralın kayıp eşini aramak gibi birden fazla uğraşılacak hissi bize 3. sezonun 2. kısmında daha iyi veriliyor. Cahir ile Geralt’ın sonunda karşılaşması ve Cahir’in Ciri’ye ne kadar takıntılı olduğunu göstermesi de gelecek sezonlar için ipucu niteliğinde.

Vilgefortz güçlü ve iyi dövüşen bir büyücü olarak görüldü fakat ilk bölümde Geralt ile yaptıkları kapışma ve yazılan dövüş koreografisi izlemeye değer. Bu sekantan önce Geralt’ın kolyesinin titremesi daha öncesinde titrememesi göze çarpan ince detaylardan biriydi. Kapışmanın ardından nadiren bu kadar hırpalanan Geralt’ın haklı özgüveninin kırılması Henry Cavill tarafından iyi yansıtılmıştı. Yapılan savaşın, kapışmanın ve Ciri’nin kaçarken bilinmeyen bir gücü ortaya çıkarması ile ilk kısımda görmekten keyif aldığımız aile dağılıyor ve birbirlerini aramaya başlıyorlar.

İlk bölümün sonunda bilinmeyen bir gücü ortaya çıkarmasının ardından Ciri oyunlardan ve kitaplardan hakim olduğumuz kaybolmalarının ilkini yaşıyor. 2. bölüm Geralt iyileşmeye ve Ciri’yi aramak için gücünü toplamaya çalışırken bilmediği bir çölde tek başına kalan Ciri kendi içinde potansiyeli ve ailesi arasında gidip gelen bir iç savaş yaşarken bir yandan da tek başına hayatta kalmaya çalışıyor. 1. sezonda da tek başına hayatta kalmaya çalışan Ciri’ninn geçen bunca zamanda ne kadar gelişim gösterdiğini daha iyi görüyoruz ve gerçek potansiyelinden kesitleri bir kez daha görüyoruz. Burada bize Ciri’nin hayvanlarla iletişim kurmak gibi bazı güçleri de bir nebze olsun gösteriliyor. 2 bölüm Ciri’nin bu mücadelesi ile başlayıp bitiyor Ciri’ye hayat veren Freya Allan, Ciri’nin bütün düşüncelerini ve karmaşık duygularını bize gerçekten takdir edilesi bir biçimde sergiliyor. Sinematografik olarak da monolog açısından da gayet tatmin edici duran bu uzun sekansın tek kötü yanı gereğinden fazla uzun. Neredeyse mahsur kalan Ciri kadar mahsur kalmış hissediyoruz bu belki de bilerek yapılmıştır fakat aynı duyguları yarı sürede bize aktarıp hem büyük hem sürpriz kayıplar veren Yennefer ve büyücülere hatta belki görmeyi merakla beklediğimiz Vahşi Av’a süre ayrılabilirdi. 2. oyun ve 3. oyun arasında bir zaman diliminde gerçekleşen ve Nilfgard’la olan büyük savaşa daha çok odaklanan yapımın gelecek sezonda hayranlar tarafından efsane olan ve Geralt’ın hafızasını kaybettiği günlerin gelecek sezonda anlatılmasını ümit ediyoruz. Fakat Vahşi Av ile yapılacak kapışmaların için Henry Cavill’i görememek içimizi her zaman biraz buruk bırakacak.

Final bölümünde yapımın kötü çocukları Nilfgard’ın planlarına değinilirken, Geralt toparlanmaya ve Vilgefortz ile bir kez daha kapışmaya hazırlanıyor. Yennefer ile Geralt’ın ortak bir sekansında Henry Cavill bir kez daha neden Geralt’a bu kadar yakıştığını kanıtlar nitelikte bir oyunculuk sergiliyor. Ciri yine herkes tarafından aranırken ünlü Fareler Örgütü ile tanışıyoruz bu hem yapımın geleceği hemde orjinal kaynağa bağlılık açısından bana umut veren en büyük noktalardan biri oluyor. Nilfgard’a ve Ciri’nin babası Emyr’e iyi bir numara çekiliyor ve bu geleceği daha da karmaşık hale getiriyor. Ayaklanan Geralt’ın Renfri’nin broşunu bırakması ile kafa yapısını tamamen değiştirmesi ve Witcher’ların yapmadığı günlük bir kavgaya karışıp Emyr’e mesaj göndermesi ile son buluyor.

Akış açısından 3 bölümlük bu 2. kısımı inceleyecek olursak fragmanlarda gördüğümüzden daha durağan olsa da gelecek için fazla ipucu vermesi ile bizi heyecanlandıran bir yapım olmuş diyebilirim gelecek sezonlar için köprü görevi gören bu sezon merak unsurunu ayakta tutması ve küçük akıl oyunları ile bizi şaşırtması ile akıcı sade ilerliyor. Sezonun en büyük eleştireceğim kısmı ise gereğinden fazla duygu yoğunluğuna sahip. Witcher evreninde duygu önemli bir itici güç kabul edilebilir fakat bu kadar uzun uzun romantize edilmez. Bu sayede karmaşık dünyaya ayak uydurmaya çalışırız. Dizi ise duygu yoğunluğu, keder ve çaresizlikler o kadar fazla ki bir noktadan sonra bu duygular bize geçmemeye ve konudan uzaklaşmaya başlıyoruz.

Müzikler her zaman bizi gaza getirici bir unsur olarak ön planda. Çekim olarak klasik metotları daha çok kullanan yapım aksiyonda ilk kısmın aksine hızlı ve ağır çekimsiz daha acımasız koreografiler tercih edilmiş bu da sahnelerin vuruculuğundan ve etkileyiciliğinden biraz götürmüş demek hiç yanlış olmaz. Jaskier’in yeni yazdığı Geralt şarkısı da fon müzikleri kadar etkileyici.

İlk kısımdaki greenbox hataları bu sefer yapılmazken CGI sahnelerinin sıırıtmadığını etkileyici durduğunu söylemek mümkün. Yapım ilerleyiş açısından 2. sezon faciasından ders çıkarmış gibi duruyor.

Toparlayacak olursak ilk kısmı incelerken de bahsettiğim ,”Hikayenin olgunlaşmaya başladığı 1. sezon çizgisinde ilerleyen ve 2. sezonun kefareti olacak şekilde hazırlanmış sizi genel anlamda tatmin edecek bir sezon olmuş diyebiliriz” sözleri burada da geçerli hikayede iyiden iyiye rayına otururken tek soru işareti Yeni Geralt Liam Hemsworth’un Eski Geralt Henry Cavill’i aratıp aratmayacağı.

The Witcher 3. Sezon Part 2: Henry Cavill’e Veda

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...