Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri The Right Stuff: İkinci Yarı (İnceleme)

The Right Stuff: İkinci Yarı (İnceleme)

Yazar: Ahsen Aktaş

The Right Stuff: İkinci Yarı (İnceleme)

Amerika’nın ilk reality yıldızlarının uzay yolculuğuna kaldığımız yerden devam ediyoruz.

5. bölüm uzaya çıkacak 3 astronotun sırasının belirlenmesinden 72 saat öncesiyle başlıyor. Bölüm boyunca astronot isimleri açıklanana kadar Mercury 7lisinin San Diego’da yaşadıklarını izliyoruz. Sezon boyunca odaklanılan Alan, John ve Gordo üçlüsünden Gordo’nun eşi aynı zamanda pilot olan Trudy Jerrie Cobb adında ünlü, başarılı bir kadın pilotla tanışıyor. Elbette ki tanışmaları tesadüfi değil; Jerrie kadınlardan oluşan astronot ekini kurmak istiyor ve Trudy’i de bu ekibe davet ediyor. Gordo da bu duruma sıcak bakıyor ve düşünüyoruz ki Gordo ve Trudy ikilisinin ilişkileri sanırım gerçekten düzeldi. Ama tabi biraz daha beklememiz gerekiyor bu yorumu yapabilmek için. Odaklanılan üçlüden Alan’ın ise çapkınlığı sebebiyle başı derde giriyor ve çareyi John’da buluyor. Ondan yardım istemesinin nedeni bu olayların NASA tarafından öğrenilmemesi. Az çok tahmin edersiniz ki John yardıma NASA aracılığıyla ulaşıyor. Bunu gerçekten yardım etmek için mi yaptı yoksa astronot sıralamasında birinci sıraya çıkmak için mi yaptı sorusuna 7linin bir araya geldiği bir toplantıda cevap buluyoruz. Bu toplantıdan sonra John’a olan yaklaşımları değişiyor. Bölüm sonuna geldiğimizde ise Mercury 7 ve programdan sorumlu Bob Gilruth 7liye bir soru soruyor ve cevabı kağıtlara yazmalarını istiyor: Birinci sıraya kimi koyardınız? Bu oylama sonucunda sıralamalar şu şekilde oluyor:

1- Alan Shepard
2- Gus Grissom
3- John Glenn

6. bölüm NASA’nın ilk astronot ekibi olarak Alan, Gus ve John’ın basın tanıtımıyla başlıyor. Uzaya çıkma konusunda kararlı ve istekli olan John’ın üçüncü sırada olması ve bunu kendine yedirememesi sonucunda onun farklı ve biraz da çirkin bir yüzünü görüyoruz. Uçuşu kimin yapacağı basına verilmiyor uçuş gününe kadar saklanıyor. Bu bölümde Amerika uzaya insanlardan önce şempanze gönderiyor ve canlı bir şekilde geri getirebiliyorlar. Bu başarının sevinci uzun sürmüyor çünkü SSCB uzaya ilk insanı ”Yuri Gagarin” çıkarıyor.

7. bölüm Küba’daki ABD destekli ayaklanmalar ve Rusların uzay yarışındaki galibiyeti JFK’in uzay programına karşı olan çekimser yaklaşımını olumluya çeviriyor ve bu sayede program hızlandırılıyor. Basın ve insanların ilgisi azalmadan devam ederken 7linin katıldığı televizyon programında onlara yönlendirilen “Kadınların astronot olması konusuna nasıl bakıyorsunuz?” Sorusuna Gordo’nun verdiği seksist, aşağılayıcı cevapla Gordo ve Trudy’nin arası belki de düzelmemek üzere açılıyor. Bu bölüm iki haftalık süreci anlatıyor ve bu 2 hafta sonunda uçuş için bütün hazırlıklar tamamken hava şartlarının kötü olması sebebiyle uçuş erteleniyor.

8. bölüm 2.5 yılın sonunda uzaya insan göndermek amacıyla yapılan programın Freedom 7 roketinin hazırlıklarıyla başlıyor ve Alan’ın kapsül içersinde yaşadıklarıyla devam ediyor. Bu kısımda anlatılabilecek çok bir şey yok açıkçası heyecanla izliyor musunuz evet fakat bilimsel şeyler yazarak sıkmak anlamsız olur. Uçuş başarılı oluyor ve Alan Shepard uzaya çıkan ilk Amerikalı okuyor. Uzay programına kadınların da dahil olması için sadece kadınlardan oluşan ekibe dahil olmak üzere olan Trudy eşinin televizyon programında söyledikleri yüzünden programdan çıkarılıyor ve Gordo’dan ayrılıyor.

Yazdığım 4 paragrafta sizlere olayları özet geçmeye çalıştım. İlk sezonun bitimiyle birkaç dürüst yorum yapmak isterim. Öncelikle dizi yavaş tempolu ilerliyor sezon ortasına kadar. Zaten ne kadar hızlı ilerleyebilir? sorusuna cevabım hala biraz daha yüksek tempolu olabilir oldu. Kitap uyarlaması olduğu ve öncesinde başarılı filminin de çekilmesi sebebiyle sanırım Disney bu projeye kötü bir şey yapmayız düşüncesiyle girmiş fakat okuduğum yorumlar ve kritikler pek bu düşüncede değildi. Kitabı okumamış, filmi izlememiş biri olarak şunu söyleyebilirim ki 6. Bölüme kadar kendimi diziyi sürekli duraklatıp izlerken buldum sonrasında açıldı ve temposunu arttırarak daha iyi ilerlemeye başladı fakat 8 bölümlük sezon için bence yeterli olmayan bir performanstı. Oyunculuklar kötü değildi gayet olması gereken şekilde oynamış aktörler ve aktrisler.

İkinci sezon onayı aldığı için şaşırdığım bir yapım oldu. Anlaşıldığı gibi çok beklentim yok. İkinci sezon çıktığında yine de sizleri burada göreceğim gibi duruyor.

The Right Stuff: İkinci Yarı (İnceleme)

Ahsen Aktaş’ın Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...