Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri The Last Kingdom Final Sezonu: Barış İçin Neler Feda Edilebilir?

The Last Kingdom Final Sezonu: Barış İçin Neler Feda Edilebilir?

Yazar: Enis Derdimentoğlu

The Last Kingdom Final Sezonu: Barış İçin Neler Feda Edilebilir?

Netflix’in fenomen dizilerinden olan ve Vikings’in, Game Of Thrones’un ardından benzer tadı arayan izleyiciler için can simidi olan The Last Kingdom’un da son sezonu 9 Mart’ta izleyiciyle buluştu. Dizi 5. sezon için Netflix’ten onay aldıktan sonra 5. sezonun final sezonu olacağı açıklandı.

Sakson olarak doğup Vikingler tarafından yetiştirilen Uhtred’in, doğuştan gelen hakkını aramasını konu edinen İngiltere yapımı dönem dizisinde BBC TWO kanalında yayınlanan ilk 2 sezon ikişer bölümden oluşurken 2018’de Netflix’e taşınan dizinin 3. ve 4. sezonları 10’ar bölümden oluşmuştu. 5. sezon da kendinden önceki 2 sezon gibi 10 bölümden oluşurken bölüm süreleri 53-57 dakika arasında değişiyor.

Peki, Bernard Cornwell’in çok satan The Saxon Stories romanlarından uyarlanan dizinin final sezonunda izleyiciyi neler bekliyor?

The Saxon Stories’in 9. ve 10. romanları “The Warriors of the Storm” ve “The Flame Bearer”dan uyarlanan yeni sezon öncesinde elimizde neler vardı?

4. sezon sonunda Kral Edward’ın büyük ve istenmeyen oğlu Athelstan’ı himayesine alan Uhtred, büyük savaşın sonunda Danlar ve Saksonlar arasında her zaman olduğu gibi pamuk ipliğine bağlı olacak bir barış sağlamış, iki tarafın iyiliği için aşkından vazgeçmiş Mercia Kralı olma şansını denememiş, artık kendi yollarını seçmeye hazır olan kızı ve oğluna veda etmiş ve beraber büyüdüğü Brida’nın nefretini ve intikam alma hırsını kazanmıştı.

The Last Kingdom her sezonda olduğu gibi 5. sezonda da belirli bir dinamiğe sahip ve bu dinamiğe sadık olarak başlıyor. Olgun Lord Uthred’in neredeyse inzivaya çekilmiş bir halde sınır karakolunda haydutlarla ufak çatışmaların dışında eline kılıcı alışını sadece Kral Edward’ın istenmeyen oğlu Athelstan’ı eğitirken görüyoruz. Brida kızı ile büyük intikamına hazırlanırken, Dan-Sakson barışı her zaman olduğu gibi bozulmak üzere… 4. sezonda doğuştan hakkı Babbenburg’u almaya çalışan ve büyük bir kayıp vererek eli boş dönmek zorunda kalan Uthred, final sezonunda artık bu arzusunu nihayete erdirmek istiyor.

Brida’nın intikam arayışı, barış ortamını bozmak isteyen Danlar ve Saksonların iki tarafı da savaş ortamına tekrar sürüklemesi ve Uhtred’in doğuştan hakkı Babbenburg’u geri alma çabaları etrafında gelişen sezon bize alışık olduğumuz Uhtred ve adamlarının eğlenceli diyaloglarını, iyi kurgulanmış aksiyonları ve Game Of Thrones tadında ayak oyunlarını vaad ettiği gibi sunuyor. Sezonun ilk yarısı bu 3 olayın olay örgüsünü düğümlemesi ile bizi meraklandırırken düğümün çözümü sezonun diğer ikinci yarısından sonra yavaş yavaş gelişiyor ve dizi her zaman yaptığı gibi bütün olay örgüsünün son sahnesini bize heyecanlı bir son bölüm ile güzel kurgulanmış aksiyon sahneleri eşliğinde sağlıyor.

Her sezon olduğu gibi hikayeye yeni karakterler eklenirken bu karakterler diziye olabildiğince iyi bir şekilde yerleştiriliyor. İzleyen hiç kimse, “Bunlar şimdi nereden çıktı?” gibi bir düşünceye kapılmıyor. Savaş sahneleri gerçekçilikten uzak olmasa da GOT ve Vikings gibi benzer tarz dizilerden bir nebze ufak kalmaya devam ediyor. Fakat dizi, mekanlar, silahlar, giysiler ve olayları anlatım biçimiyle bize tatmin edici dövüş sahnelerinin yanında dönemi, dönemin olaylarını ve yaşananları neredeyse belgesel tadında yansıtabiliyor. Bu da The Last Kingdom’un sevilmesinin en büyük sebeplerinden biri. Kamera geçişleri bizi her zaman heyecanlı tutmak için özellikle aksiyon sahnelerinde dinamik bir form tutuyor ve dizi bu konuda son sezonda da önceki sezonlarda olduğu kadar başarılı. Dizi, geçtiği zaman dilimine uygun bir şekilde doğayı bize en doğal şekilde yansıtıyor. Ağaçları, ormanları ve mekanları gerçekçi kılan yegane konulardan biri de dizinin kullandığı filtreler. Işık filtreleri benzerlerinden çok daha canlı ve bizi daha çok içine çekiyor. Savaş sahnelerinde ara ara yukarıdan yapılan çekimler bize olayın ne aşamada ve hangi tarafın lehine olduğunu daha iyi göstermeye yardımcı olurken, herhangi bir konuşma sahnesinde omuz plan ve bel plan çekim yaparak hem oyuncuların mimiklerini ve o anda rolün hissettiği şeylere bizi ilk eden tanık gösteriyor.

Dizinin popülerliğini ve duyguyu izleyiciye geçirmesinin büyük etkenlerinden birini daha unutmamak lazım: Eivor. 4 sezon alıştığımız bize en gergin ya da hareketli sahnelerde bile huzur veren Eivor, son sezonda da izleyiciye sahneyi sindirmesi için dinginlik veren kuzey ezgileri ve güçlü sesi ile bizimle beraber.

Final Sezonu ama Son Sezon Değil!

Dizi bu sezonla beraber bize veda ederken dizinin bitişi güzel bir haberi de beraberinde getiriyor. Last kingdom hikayesi bir sinema filmi ile bizlere güzel bir vedaya hazırlanıyor. “Seven Kings Must Die” adını taşıyacak filmin vizyon tarihi henüz belli olmasa da 2022 yılının başında dizi ekibi film için Macaristan’da çekimlere başladı. Dizinin Baş Yapımcısı Nigel Marchant film ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “5. sezon diziyi tamamen bitirse de, her zaman anlatmak istediğimiz bir hikaye daha vardı. Netflix’in muhteşem desteği ve hayranların daha fazlasını görme isteğiyle, Uhtred ile son bir yolculuğa çıkmadan edemedik.”

The Last Kingdom Final Sezonu: Barış İçin Neler Feda Edilebilir?

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...