Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri The Glory: Bir Acımasızlık Hikayesi

The Glory: Bir Acımasızlık Hikayesi

Yazar: Hazal Vardi

The Glory: Bir Acımasızlık Hikayesi

The Glory 30 Aralık 2022’de Netflix’te seyirciyle buluşan Güney Kore yapımı bir intikam dizisidir. Bir döneme damgasını vuran ve hala izlenen Descendants of the Sun’ın yazarı Kim Eun Sook tarafından yazılmış, dizinin yönetmen koltuğunda ise Happiness, Memories of the Alhambra gibi dizilerinin yönetmeni olan Ahn Gil Ho oturuyor. 8 bölümden oluşan dizinin başrolü Descendants of the Sun’ın da başrolünde yer alan Song Hye Gyo’dur. Diğer isimler ise Lee Do Hyun, Lim Ji Yeon, Park Sung Hoon, Yeom Hye Rang, Jung Sung Ill’idr. Kadrosunda ünlü isimleri barındıran dizinin 2.sezonu için Mart 2023 tarihi belirtildi.

Dizi lise yıllarında korkutucu zorbalıklara uğrayan ve bundan dolayı hayatını bambaşka bir yere taşıyan Moon Dong Eun’un (Song Hye Gyo) intikam planını gerçekleştirmeye başlamasıyla başlıyor. Moon Dong Eun yaşadığı zorbalık için küçük yaşta kendi çapında önlemler almaya çalışır fakat yanında tek bir kişi bile ona destekçi olmaz. Öğretmenler, polisler, ailesi herkes bu zorbalığa sessiz kalır ve okulunu bırakmak zorunda kalır. Hırslı ve çalışkan bir çocuk olan Moon Dong Eun, gece gündüz demeden durmadan çalışır. Hem iş hem okul bunları da aynı anda yürütür ve amacı sadece ona bunları yapan o zengin arkadaş grubundan intikam almak için güç elde etmektir. İntikam planını ilmek ilmek işleyen Moon Dong Eun’un en nefret ettiği kişi grubun başında olan Park Yeon Jin’dir (Lim Ji-Yeon). Üniversite’yi kazanan Moon Dong Eun sınıf öğretmeni olur ve eskiden yaşadığı kasabaya geri dönmek için hazırlıklarını yapmaya başlar. Park Yeon Jin evlenmiş ve ilkokula giden bir kız çocuğu vardır. Evlendiği kişi çok zengin ve oldukça nüfuslu bir adamdır.

Gruptaki herkes küçüklükte hayallerine kavuşmuştur. Lee Sa-ra (Kim Hieora) ressam olmuş, Choi Hye-jeong (Cha Joo-Young) hostes olmuş, grubun yakışıklısı ulaşılmazı Jeon Jae Joon (Park Sung-hoon) golf kulübü satın almış ve o zamanlarda kölesi gibi olan Son Myeong-oh (Kim Gun-woo) yine kölesi rolünde aynı zamanda da uyuşturucu satıcısı olmuş. Her biri hayallerine kavuşmuş arkasında bıraktıkları travmalarla dolu yaşamları hiç yaşanmamış saymışlar. Moon Dong Eun varlığıyla bile onları rahatsız etmiş ve korkutmuştur. Park Yeon Jin’in kocası ilk hedef olmuş ilk önce ona yaklaşmıştır. Bu planda tek başına olacağını düşünen Eun, yolda bir sürü sadık dost edinmiş. Joo Yeo Jung (Lee Do-hyun) Moon Dong Eun’u hayatı boyunca seven tek kişi olabilir. Go oyunu öğretmeyle başlayan arkadaşlık zamanla aşka sonrasında da intikamı için yardımcı olmaya kadar uzanmış. Eun çok soğuk ve duygusuz gibi görünse de dizinin sonlarına doğru aralarında bir çekim oluşmuştur. Dizinin son sahnesi çok çarpıcı ve asıl yeni başlıyoruz der gibi bitmiştir.

Dizi çok sürükleyiciydi 8 bölüm nasıl bir anda bitti anlamadım. Güney Kore dizileri izlemeyi seviyorsanız kesinlikle izlemelisiniz. Dizide en çarpıcı sahnelerden biri kesinlikle Dong Eun’un, Joo Yeo Jung’a vücudundaki yaraları gösterdiği ve hikayesini anlattığı sahne olduğunu düşünüyorum. Dong Eun’un çocukluğunu canlandıran ve o zorbalığı gerçekten tüm korkutuculuğuyla aktaran çocuk oyuncuyu hayranlıkla izledim. Dizideki zorbalığın tahmin edilebilecek derecede olduğunu düşünmüyorum. Okulun ve öğretmenlerin sırf diğer öğrenciler zengin olduğu için buna göz yummaları çok can sıkıcıydı. Güney Kore dizilerinde böyle şeyler hep var ve bu eleştiri mi diye düşünmüyor değilim. Güney Kore’de böyle şeyler hep oluyormuş izlenimi veriyor. Bir insanın vücuduna bu kadar derinden yaralar ve izler bırakan çocuklar yetmiyormuş gibi Eun’un öğretmeninden dayak yediği sahne ve yıllar sonra ondan aldığı intikamı izlemek çok keyifliydi. Descendants of the Sun’ı küçükken izlemiş biri olarak Song Hye-kyo’yu tekrardan izlemek çok güzeldi.

Go oyunu dikkatimi çeken ve daha önce görmediğim bir oyundu o sahnelerin çekim açıları, taşların diziliş şekilleri, diziyle olan ilişkisi çok güzeldi. İntikam duygusu hayatının tek amacı olması dizide sevmediğim tek nokta olabilir. Kimse böyle bir zorbalığa uğramayı hak etmiyor ama intikam için onca yılını çok çalışıp para biriktirip, asla mutlu olmadan geçirmek ne kadar doğru bilmiyorum. 2.sezonda intikamını tamamen aldığında ve tüm bunlar bittiğinde ondan geriye hiçbir şey kalmayacak ve yaşamak için bir nedeni de olmayacak. Diziye tek eleştirim bu olabilir. İntikam yine alınır ama bu derecede hayatının tek amacı olması can sıkıcı. İlkokul öğretmeni olmayı bile intikam için gerçekleştiriyor olması üzücü. Dizi genel olarak seyir zevki yüksek bir dizi, sürükleyici bir dizi izlemek istiyorsanız kesinlikle The Glory derim.

 

 

The Glory: Bir Acımasızlık Hikayesi

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...