Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri The Devil All The Time: Taşrada Geçen Gerilim ve Şiddet Dolu Bir Öykü

The Devil All The Time: Taşrada Geçen Gerilim ve Şiddet Dolu Bir Öykü

Yazar: Merve Özbek

The Devil All The Time: Taşrada Geçen Gerilim ve Şiddet Dolu Bir Öykü

Kadrosu duyurulduğu günden beri büyük bir heyecanla beklenen The Devil All The Time, 16 Eylül’de Netflix’teki yerini aldı. Donald Ray Pollock’un aynı adlı romanından uyarlanan ve yönetmenliğini Antonio Campos’un yaptığı The Devil All The Time, kalabalık ve yıldızlarla dolu kadrosuyla dolu bir film sunuyor.

Başta mayısta gelmesi planlanan ancak Oscar sezonunda adaylık alabilmesi için eylüle ertelenen film, bize küçük bir kasabada geçen ve yaklaşık otuz yıla yayılan bir hikaye sunuyor. Farklı karakterler anlatmasına rağmen bu karakterleri ve onların hikayesini başarılı bir şekilde senkronize ediyor. Tom Holland’ın hayat verdiği Arvin Russell’ın etrafında dönen bu hikaye küçük bir kasabada dinin nasıl bu toplumun uyuşturucusu haline geldiğini anlatıyor. Savaştaki bir askerden bir vaizin yolculuğuna, aşk öyküsünden bu kasabada yaşam mücadelesi veren gence iç içe geçmiş birçok öykü izlediğimiz film, izlemesi zor bir film olsa da temasıyla dikkat çekiyor. Dinin nasıl insanları ve duyguları sömürebileceğini sert bir şekilde gözler önüne seren film, bu temayı da ana teması haline getiriyor. Karakter ve hikaye zenginliğine rağmen yavaş bir tempoya sahip olan The Devil All The Time, oyuncuların performanslarıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Özellikle Robert Pattinson’ın hayat verdiği vaiz Preston Teagardin karakteri, Robert Pattinson’ın başarılı performansıyla da izleyiciyi hayrete düşürüyor.

Yavaş bir tempoya sahip olsa da filmin sonu yaklaştıkça çözülen düğümler ve artan tansiyon seyirciyi de bu son anlarda oldukça geriyor. Dini yalnıza bir inancın ötesinde bir sapkınlık, bağımlılık haline getiren ve bu durumdan faydalanan, insanların bu duygusunu sömüren vaiz Preston Teagardin ile Arvin Russell’ın arasındaki mücadelenin yanında Arvin’in babasının ve bu kasabanın geçmişini izlediğimiz film, küçük bir kasabada başarılı bir gerilim ve korku temaları yaratıyor. Film, yaptıklarıyla tam anlamıyla sinir bozucu olan vaiz Preston Teagardin karakteri üzerinden din sosyolojisini başarılı bir şekilde tartışmaya açıyor.

Robert Pattinson’ın performansının yanında MCU’dan ayrı ilk defa böyle bir filmde başrolde izlediğimiz Tom Holland’ın performansı da seyirciyi etkiliyor. Geleceği için umut vadeden bir oyunculuk sergileyen Tom Holland, ileride böylesine sert, komplike karakterleri oynayabileceğini de gösteriyor.

Film belli başlı özellikleriyle, Ryan Gosling’in başrolünde olduğu The Place Beyond The Pines’ı da hatırlatıyor izleyiciye. Aynı zamanda okuyanlar için, gerilimi ve karanlık temasıyla Stephen King’in öyküleriyle de benzerlik gösterdiğini söylemeden geçmemek lazım.

Karakterlerin başına gelen birçok trajik olay karanlık bir filmin yanında bir dram da sunuyor. Bunca trajedi biraz zorlama dursa da karakter zenginliği ve yıllara yayılan hikayesiyle bu durumu kurtarıyor. Küçük bir kasaba olsa da pedofili bir vaizden sapık bir katile, inancını çok farklı seviyelerde yaşayan insanlardan mafyaya bulaşmış şerife birçok farklı insan ve karakterlerle karşılaşıyoruz. Sinematografisiyle de 20. Yüzyıl taşrasını başarılı yansıtan The Devil All The Time yönetmenin de en başarılı filmlerinden. Bunun yanında Netflix’te son zamanlarda yerini alan en iyi filmlerden.

Tabiri caizse iğrenç karakterler ve işlemesi zor temaları barındıran film bazı seyirciler için izlemesi zor olsa da hem oyuncuların başarılı performansları hem de taşra öyküleri sevenler için kaçırılmaması gereken bir film oluyor. Ağır bir konuyu işlemesi ve rahatsız edici sahneler barındırması da hem uyarlandığı romanı hem de filmi güney gotiği temasına daha da yaklaştırıyor. Yozlaşmış bir toplumun yanında din sömürüsü, tecavüzler, intiharlar ve şiddet sahneleriyle de filmi bir korku filmi haline getiriyor.

Kadrodan yola çıkarak bir gişe filmi bekleyenleri hayal kırıklığına uğratacak, ancak benim gibi taşrada geçen gerilim ve dram hikayelerini sevenler için izlemesi keyifli olacak bir film olan The Devil All The Time, kaçırılmaması gereken bir film. Özellikle son zamanlarda, I’m Thinking Of Ending Things dışında kaliteli bir film içeriği sunamayan Netflix için de başarılı bulduğum bir film oldu.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...