Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri The Chef Show: Her Mutfağın Ustası Jon Favreau

The Chef Show: Her Mutfağın Ustası Jon Favreau

Yazar: Ayşe Nur Tokaç Şahin

The Chef Show: Her Mutfağın Ustası Jon Favreau

Jon Favreau ve Roy Choi tarafından sunulan bir yemek programı olan The Chef Show aslında yine aynı adlı Chef filminin bir çeşit devamı niteliği taşıyor diyebiliriz. 2014 yılında Favreau’nun hem başrolünü oynadığı hem de yönettiği bu filmde aynı zamanda Robert Downey Jr, Scarlett Johansson gibi isimlerde yer alıyor. Filmi izlerken her birini gördüğümde yüzümün güldüğü ve bir çeşit aile filmi olduğunu hissettiğim, çok tatlı bir yol ve yemek filmiydi Chef. Ünlü bir şef olan Carl Casper’ın çalıştığı restoranın sahibi tarafından menülerinin kısıtlanması ve yaratıcı tariflerinin önüne geçilmesi sonrasında bu kısıtlamalar sebebiyle oldukça kötü bir eleştiri alan Şef Carl isyan ederek restoranı terk eder.

Sofia Vergara’nın oynadığı eski eşi Inez’den bir küçük yaşlarda oğlu vardır ve oğluyla ilişkisi de pek iyi sayılmaz. İnanılmaz tatlı bir eski şey olan Inez ve çocuklarıyla vakit geçirirken bir anda Inez Carl’a Küba sandviçleri yapmasını, çok da güzel yaptığını söyler. Sonrasında Carl bir yemek arabası alır, oğlu ve restorandan bir arkadaşıyla birlikte bu yemek arabasıyla Amerika’da çalışmaya başlarlar. Bir göğüs eti sahnesi var ki aman aman! Ben izlerken ekranı mı yesem ne yapsam ne yesem diye bakakalmıştım.

Filmi izledikten bir zaman sonra Netflix’te yayınlanmakta olan The Chef Show’u izlemeye başladık. İlk olarak filmde de ağzımızın suyunu akıtan göğüs etinin başrolü oynadığı Aaron Franklin adlı bölümü izledik. Bölümlerini karışık olarak izlemeyi tercih ettik ve zaman içerisinde oldukça idareli şekilde tükettiğimiz bu program nihayetinde bir sürpriz olarak yakın zamanda bitti. Chef Show izlerken bizim ev için işler oldukça zorlaştı, her bölümde ayrı acıktık. Her izlediğimiz bölümde ne pişireceğimizi şaşırdık. Bazen aynılarını pişirdik, bazen benzeri şeyler uyarladık ama asla tutturamadık. Zaten onların da tutturamadığı olduğundan üzülmedik, yine denedik.

Jon Favreau’yu zaten o kadar çok yerden tanıyoruz ki hangi birini yazacağımı şaşırdım. Kendisi çok eskilerden Monica’nın Ultimate Fighting Champion olma hayaliyle yanıp tutuşan eski sevgilisi, Marvel ve Star Wars filmlerinin yapımcısı ve daha nicesi. Roy Choi ise Chef filmindeki yemek sahneleri için Favreau’ya yardımcı olan, bir nevi onu eğiten ve oldukça başarılı profesyonel bir şef. Bu ikili hem çok iyi anlaşmış, arkadaş olmuş hem de bir film çekmek ikisine de yetmemiş olacak ki devam etmek istemişler.

Bölümlerin her birine farklı kişiler konuk oluyor, katılan konuk ile çeşitli şeyler pişiriliyor ve tabi ki afiyetle yeniyor. Programa katılan konuklar bazen ünlü şefler bazen de ünlü oyuncular, yönetmenler. Bazen farklı yerlere giderek bazen ise kendi kurdukları mutfaklarında pişirdikleri yemekleri çekiyorlar ya da sevdikleri bir yerlere giderek sadece yiyorlar. Chef filminde gördüğümüz yiyecekleri de pişirdikleri bölümler var. Tamamen kendi keyiflerine göre çektikleri, mutlu olmak için yaptıkları bir program olduğunu her yönüyle insana hissettiren bir yapım. Hatta bir bölümde çekim yaptıkları sırada bu görüntüleri ne yapacakları soruluyor ve daha bilmediklerini, karar vermediklerini söylüyorlar.

Favreau yemek yapmayı, mutfakta olmayı o kadar çok seviyor ki bu her halinden anlaşılıyor. Bir yandan elinde koca bir imparatorluk bulunan Jon Favreau hem arkadaşı hem de şefi olan Roy Choi ne dese asla bir gram ego göstermeden yapıyor. Soğan doğruyor, omlet yapıyor, ekşi mayalı ekmekleri kırk yıllık fırıncıymış gibi yoğurup katlıyor ve tabi ki ne bulsa yiyor.

Farklı yemekler görmek, bu samimiyeti hissetmek ve yan etki olarak bol bol kilo almak istiyorsanız Chef Show’a bir şans verin.

The Chef Show: Her Mutfağın Ustası Jon Favreau

Ayşe Nur Tokaç Şahin’in Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...