Anasayfa HaberlerFilm Haberleri Scarlett Johansson Disney’e Dava Açtı!

Scarlett Johansson Disney’e Dava Açtı!

Yazar: Aylin Doğaner

Scarlett Johansson Disney’e Dava Açtı!

Scarlett Johansson, Black Widow filminin Disney+ platformunda yayınlanması üzerine Disney’e dava açtı.

Johansson, filmin Disney+ platformunda yayınlanmasının sözleşme ihlali olduğunu belirterek Marvel’a dava açtı.
2010’da gösterime giren Iron Man 2 filminde, Natasha Romanoff olarak karşımıza çıkan Johansson, Marvel Sinematik Evreni’nin önemli bir parçası haline geldi. Hayranlar uzun bir süre Natasha karakterinin kendi Marvel filminin olmasını talep etti. Marvel ise Avengers:Endgame filminde Natasha Romanoff karakterini öldürdükten sonra hayranların sesine kulak verebildi. Black Widow’un aslında Mayıs 2020’de yayınlanması planlanıyordu ama pandemi yüzünden birçok kez ertelenmek zorunda kaldı.

Marvel, WandaVision’ı Disney+ üzerinde yayınlayarak Marvel Sinematik Evreni’nin dördüncü evresini resmi olarak başlattığında, muhtemelen bütün yayın planları konusunda da acele etmeye karar verdi. 2020’de Mulan ve Soul’un bu platformda yayınlanması üzerine, çoğu kişi Disney’in Black Widow’u da bu plana dahil edip etmeyeceğini merak ediyordu. En nihayetinde, Black Widow’un hem sinemalarda, hem de Disney+ üzerinde yayınlanmasına karar verildi. Filmi izlemek isteyen kullanıcıların, Premier Access üyeliği için ek olarak 29.99 dolar ödemesi gerekiyordu.

Şimdi ise Johansson, filmin dijital platformda yayınlanmasının sözleşme ihlali olduğunu belirterek, Los Angeles Yüksek Mahkemesi’nde, Disney’e ve Marvel’a karşı dava açtı. Bunun sebebi de kısmen, Johansson’ın gelirinin filmin box office başarısına bağlı olması ve dijital platformun bu başarıyı gölgeleme ihtimali. Johansson’ın avukatı şu ifadeyi verdi:
‘’Disney, gerekçe göstermeden kasıtlı olarak Marvel’ın sözleşme ihlalinde bulunmasını teşvik etti. Johansson’ın Marvel ile yaptığı anlaşmadan tam olarak faydalanmasını önlemeyi amaçlıyordu.’’

Marvel ve Disney ise bu konuda henüz herhangi bir açıklama yapmadı.

Black Widow, Johansson’ın Marvel Sinematik Evreni’yle son bağı. Davanın sonucuna göre, gerçekten de Natasha Romanoff karakterinin Marvel projesinde sonu gelebilir. Bütün film endüstrisi şu an bu davanın sonuçlanmasını bekliyor. Hollywood pandemi şartlarına uyum sağlamaya çalışırken, stüdyolar filmlerini nasıl ve ne zaman yayınlayacaklarını düşünüyorlar. 2020 yılının sonunda Warner Bros, 2021 yılı filmlerinin HBO Max ve sinemalarda eş zamanlı olarak gösterime gireceğini duyurmuştu. Dune filminin ortak finansmanının, filmin yayınlanmasıyla ilgili olarak stüdyoya dava açmayı düşündüğü belirtilmişti.

Wonder Woman 1984 filminin HBO Max ile izleyiciyle buluşması, Gal Gadot ve yönetmen Patty Jenkins’e 10 milyon dolar kazandırdı. Fakat Warner Bros’un en büyük yeteneğinin, platformda yayınlanan diğer filmler için ne tür bir tazminat aldığı belli değil. Johansson’ın Black Widow davası, filmlerinin dijital platformlarda yayınlanması konusunda diğer oyuncuların nasıl bir yol izleyeceği konusunda önem taşıyor. Belki de bu dava sonrasında, stüdyoların filmleri bu şekilde yayınlamalarının önüne geçebilecekler.

Scarlett Johansson Disney’e Dava Açtı!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...