Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri How To Sell Drugs Online (Fast): Ego, Hırs ve Uyuşturucu İmparatorluğu

How To Sell Drugs Online (Fast): Ego, Hırs ve Uyuşturucu İmparatorluğu

Yazar: Ahsen Aktaş

How To Sell Drugs Online (Fast): Ego Hırs ve Uyuşturucu İmparatorluğu

3 Ağustos’ta Netflix’te yayınlanacak Shiny_Flakes: The Teenage Drug Lord isimli odasından uyuşturucu imparatorluğu kurmuş Max S.’in hikayesinden esinlenilerek yapılan How to Sell Drugs Online (Fast) 3. Sezonuyla sanıyorum ki final yaptı. Netflix Almanya yapımı dizi ilk iki sezonunun güzel kurgusuyla bizi içine çeken, farklı konusuyla eğlendiren ve z-kuşağına hitap etmesine rağmen birçok yaş kitlesine ulaşan dizinin üçüncü sezonu için beklentilerimiz yüksekti. Karşılayabildi mi? Bence pekala karşıladı. Farklı görüşler olsa da yeterli bir final yaptığını düşünüyorum.

Moritz rolüyle Maximilian Mundt, Lenny rolüyle Danilo Kampederis, Dan rolüyle Damian Hardung ve Lisa rolüyle Lena Klenke’nin yer aldığı dizi masum bir sebeple başladıkları çok da masum ilerlemeyen internet siteleri MyDrugs’ın ve karakterlerin gelişimini anlatıyor. Lise çağındaki ergenlerin uyuşturucu imparatorluğuna evrilen maceralarını izlemeniz gerektiğinden buralara değinmeden sadece üçüncü sezonla ilgili spoiler içerikli bölümlere geçiyorum.

İkinci sezon finalinde Lenny’nin MyDrugs sitesini çökertmesiyle bitirdiğimiz maceramız üçüncü sezonla kaldığı yerden devam ediyor. Uyuşturucu tedariğinde ve MyDrugs’ın asıl sahipleri gibi davranan Hollandalılar’a MyDrugs2.0 çıkarmaya çalışan fındık alerjili Moritz’in bu uğurda kaybettiği arkadaşlıklarını da onarmaya çalıştığını izliyoruz.

Moritz geçtiğimiz iki sezonda da sıradan bir ergen olmadığını, dahi sayılabilecek bir zekaya sahip olduğunu bize kanıtlamıştı; sezonun ilk bölümünde ise sağ kolu olmadan planlarını ilerletmeye çalışmasını ve başarısız olmasını izliyoruz. Tehlikeli uyuşturucu işinden paçayı sıyıran Dan, Lenny ve Kira ise Lenny’nin tedavi masraflarını karşılamak için uyuşturucu işine hala devam ediyor. Lisa ise Moritz’e iyi bir arkadaşıymış gibi davranıyor ve MyDrugs ile ilgili her konuda yanında oluyor.

Sezonun asıl odağı olan Moritz’in egosantrik davranışları eksiksiz devam ediyor. Lisa’yı etkilemek ve Lenny’e tedavisinde yardımcı olmak için girdiği bu yola sadece kendi için devam ettiğini izliyoruz. Üç sezon boyunca kamera ekibine konuşan Moritz’in sebebini tahmin etsek de neden röportaj verdiğini öğreniyoruz.

Sezonlar arasında baktığınızda sanırım gidişat çoğumuz için 1-2-3 şeklinde olur. Böyle oluşu bence üçüncü sezonu kötü kılmıyor. Sezon boyunca Moritz’in tek başına her şeyle uğraşmaya çalışmasını ve tökezlemesini, en yakın arkadaşının eksikliğini hissettik ve bu karaktere bakış açısından yeterliydi. Sonuç olarak sıradan bir ergenle karşı karşıya değiliz, duygularını çok yoğun yaşamasını bekleyemeyiz; bu sebeple Moritz konusunda eksik bir şey olduğunu düşünmüyorum. Finalde de Moritz’den beklediğimizi alıyoruz bizi kötü anlamda şaşırtan bir durumla karşı karşıya kalmıyoruz bu sebeple.

Lenny ve Kira ikilisinin dinamiği diğer sezonlarda olduğu gibi değişmiyor, üzerine konuşulacak pek bir şey bırakmıyor. Dan’in iyi niyeti ise bazen şapşallığıyla birleşerek tatlı görüntüler ortaya koyuyor. Lisa, çok farklı sebeplerle hep olayların içinde ve Moritz’in hep peşinde. Göze batmadan casusluğunu yapıyor ve dizinin oluşmasının sebebi oluyor. Spoiler kullanmadan karakter bazında baktığımızda üçüncü sezon böyleydi; asıl hoşuma giden şey ise günümüzde iç içe geçmiş sosyal medyanın ve günlük yaşantımızın gerçekçi biçimde yansıtılması.

Karakterlerin İnstagram kullanmaları çok fazla ekranda görebileceğimiz bir şey fakat OnlyFans gibi bir uygulamanın da yer alması çok daha gerçekçi kılmış. Tabi liseden mezun olmak üzere olan gençlerin diyelim artık kullanmaları ne kadar etik orasına karışmıyorum ancak uygulamanın özellikle pandemi ve karantina döneminde kazandığı popülerliği göz önüne koyulursa kolay para denilince akla gelen ilk şey olduğu için mantıklı bir tercih.

Sezon boyunca sözünden çokça bahsedilen Netflix ise final bölümünde yapımlarıyla dekor olarak bize göz kırpıyor. Sadece Netflix değil birçok popüler kültürü oluşturan yapımlardan bahsediliyor: Lost, Strangers Things, The Handmaid’s Tale, Tiger King: Murder, Mayhem and Madness, Baywatch.

Her suç dizisinde olan can sıkıcı, doğrucu polis bu sezonda dahil oluyor. Moritz’in babasının gelişimine katkısı olduğu su götürmez bir gerçek. Onun haricinde Moritz’in yakalanmasında tek başına uğraştı bile diyebiliriz. Can sıkıcı polise ek olarak öğrencilerle gereğinden fazla samimi olmaya çalışan, “kafa” olmaya çalışan öğretmen de diziye dahi olmuş bu sezonda. Bu tarz klişelerden uzaklaşamamış olsa da sıra dışı bir yapım olarak kalıyor yine de.

Oyunculuklarda gözünüze çarpan hiçbir şey olmuyor. Moritz’i canlandıran Maximilian Mundt bundan sonra uçar gider desek oyuncunun hakkını veririz sanıyorum ki. Karakterin gerginliğini, donukluğunu ve mutluluğunu bize çok iyi yansıttığından sempati duyabiliyoruz.

Finalinde Hollandalılar’dan kurtulmuş, bütün övgüyü ve cezayı tek başına alıp egosunu tatmin etmiş Moritz polis babasının da yardımıyla uyuşturucu işine hapishaneden kaldığı yerden devam ediyor ve daha azıyla bizi yetinmeye zorlamıyor. Lisa’nın hayal ettiği bölümü kazanıp gazeteci olması, Lenny’nin tedavi olması ve Dan’in mutluluğu Fritzi’de bulmasıyla herkes için mutlu bir son yazılmış denilebilir. Moritz’in hapishanede olması onun için tatil bile olabilir, kötü bir son asla değil.

Başarılı bir yapım olarak nitelendirdiğim How to Sell Drugs Online (Fast) olması gerektiği gibi final yapıyor. Dördüncü sezonu beklemediğim ama çıksa izlerim dediğim hatta gidebileceği yolu tahmin edebildiğim dizi izlerken sizi sıkmıyor. Netflix Almanya’nın başarılı yapımlarından biri olarak yerini koruyor. Bu arada günümüzün ineklerine dikkat edin yarın patronunuz olabilirler.

How To Sell Drugs Online (Fast): Ego Hırs ve Uyuşturucu İmparatorluğu

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...