Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri Reacher: Bütün Atıştırmalıklarınızı Hazırlayın

Reacher: Bütün Atıştırmalıklarınızı Hazırlayın

Yazar: Sadık Dişli

Reacher: Bütün Atıştırmalıklarınızı Hazırlayın

Amazon Prime Video’nun oldukça başarılı bir pazarlama stratejisi uyguladığı, tanıtımlarını ve posterlerini her yerde görebileceğiniz 2022 yapımı sekiz bölümlük dizi Reacher’ın ‘’creator’’ koltuğunda Nick Santora oturuyor. Lee Child’ın kitaplarının ana kahramanı olan, daha önce 2012 yapımı filmde Tom Cruise’un canlandırdığı ‘Jack Reacher’ karakterine bu dizide kendisini Blue Mountain State ve Titans dizilerinden hatırlayabileceğiniz Alan Ritchson hayat veriyor. Dizinin kadrosunda ise Malcolm Goodwin, Willa Fitzgerald ve Chris Webster gibi oyuncular yer alıyor.

Lee Child’ın kitaplarından uyarlanan bu dizinin konusu başlarda oldukça klişe gözükebilir. Emeklilik hayatını özgürce yaşayan donanımlı bir asker olan Jack Reacher, küçük bir kasaba olan Margrave’e gider ancak bunu talihsiz bir zamanda, olmaması gereken bir yerde yapar ve işlemediği bir cinayetten dolayı tutuklanır. Cinayeti Reacher’ın işlemediği anlaşılsa da, bu olayı diğer cinayetler takip eder. Cinayetleri çözmeye çalışan yerel polis biriminin ise bilgili ve tecrübeli olan Jack Reacher’a ihtiyacı vardır…

Açıkçası ‘streaming’ savaşlarında Prime Video’nun rakiplerine karşı geri planda kaldığını düşünen biriyim. Amazon’un en büyük rakibi; abone sayısında asla geçemeyeceği ve kütüphanesinin kıyaslamak gerekirse oldukça yetersiz kaldığı Netflix idi. Netflix, her ne kadar oldukça fazla içerik üretip, bunların bir çoğunun iyi olmaması nedeniyle birçok sinema ve diziseverin artık önyargı ile yaklaştığı bir platform olsa bile dünyayı yerinden oynatacak bir çok hit dizisi ve ödül törenlerine, özellikle Oscar’lara abone olmuş iken Amazon’un geri yanıt verebilmesi artık oldukça güçleşti. Tartışmaların odağı olan The Rings of Power dizisi ve şimdiden izleyicilerin unutmaya çalıştığı Wheel of Time yapımı ile beraber istenilen başarıya ulaşmakta zorlanan Prime Video; Disney+ gibi kendisini yakın bir zamanda abone sayılarında geçecek ve yanında Marvel, Star Wars gibi franchiselar bulunduran bir başka rakip ile de boğuşmak durumunda kaldı. Bunları yazmamın sebebi ise şu; çıkışından önce fazla bir beklenti edinmemiş Reacher, Prime Video’ya adeta bir güneş gibi doğmuş durumda.

İncelememizde diziye dair herhangi bir spoiler yer almıyor, spoiler yemek istemiyorsanız yazımızın geri kalanını rahatlıkla okuyabilirsiniz.

Doğru bir zamanda izleyicilerle buluşan Reacher, an itibariyle ben bu satırları yazarken dünyanın en popüler dizisi olmuş durumda; üstelik izleyicilerin ve eleştirmen camiasının da övgülerini ve yüksek puanlarını da yanına alarak. Benim en baştan yapabileceğim yorum ise; Reacher, sekiz bölümün hızlıca bittiği, gerilimini ve gizemini her bölüm arttıran, Alan Ritchson’un izlemesi oldukça keyifli Jack Reacher portresiyle, yer yer izleyiciyi boğmayacak aksiyonu ve dövüşleriyle, sakız gibi uzamayan oldukça keyifli bir dizi olmuş. ‘Binge-watching’ terimi bu diziyi özetleyebilecek en iyi durumlardan biri. Her ne kadar bazı kesimler bu dizinin Lee Child’ın eserleriyle uyuşmadığını söylese de, böylesine keyifli vakit geçirtebilecek kısa süren bir dizi bulabildiğim için oldukça mutluyum. Üzüntülerimden biri ise Amazon Prime Video’nun yeni sezon çıkartabilme konusundaki hızı; ikinci sezon onayını hızlıca alan Reacher’ın yeni bölümlerini anlaşılan uzunca bir süre bekleyeceğiz gibi duruyor.

Alan Ritchson, o kadar izlemesi keyifli bir aktör ki dizinin kesinlikle en iyi yönü olmayı başarmış. Zaten diziye de ismini veren, odağında bulunan bir karakterin kötü bir performans sergilemesi söz konusu bile olamazdı. Kendisinin Willa Fitzgerald ile yakaladığı kimya da kesinlikle diziyi bir nokta ileriye taşımayı başarmış. Dizinin ilerleyen hikayesindeki artan gerilim ve gizeme izlemesi keyifli oyunculuklar renk katmış. Malcolm Goodwin’in canlandırdığı Findlay karakterinin Reacher ile didişmeli dostluk ilişkisi ve kendisinin karaktere verdiği ışık da dizi sonrası olumlu hatırlanacak etmenlerden biri olmuş.

Özetlemek gerekirse Reacher; Prime Video’nun Yüzüklerin Efendisi kaosundan önce kendisini tekrar hatırlattığı ve adından olumlu bahsettirdiği, popüler diziler listelerinin en tepesine çıkan, yüksek puanlarıyla adından söz ettiren ve izleyicisini bir an bile sıkmayan oldukça başarılı ve keyifli bir dizi olmuş. Alan Ritchson’un Jack Reacher performansı dizinin kesinlikle en iyi yönü, sadece kendisinin Reacher portresi bile dizinin ikinci sezonunu merakla beklemek için bir sebep. Eğer amiyane tabirle kafanızı şişirmeyecek, atıştırmalıklarınızı ve içeceklerinizi keyifle yiyip içeceğiniz sürükleyici bir yapım arayıp bulamadıysanız Reacher sizlere adeta çöldeki bir vaha olacaktır. İzlemek için tereddütte kaldıysanız umarım fikrinizi değiştirmeyi başarabilmişimdir, çünkü Reacher kesinlikle izlendikten sonra pişman olunacak diziler listesinde yer alan bir yapım değil…

Reacher: Bütün Atıştırmalıklarınızı Hazırlayın

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...