Anasayfa HaberlerFilm Haberleri Kubrick Olsa Ne Derdi?

Kubrick Olsa Ne Derdi?

Yazar: Ayşe Nur Tokaç Şahin

Kubrick Olsa Ne Derdi?

Çok kısa bir zaman önce Mert&Marcus’un Gucci için çektiği reklam filmini izledik, çok başarılı bulmakla birlikte bir Kubrick fanı olarak kendisinin bu durum hakkında ne söyleyeceğini düşünmeden de edemedim. Fakat çok memnun kalacağını hissetmediğimi itiraf etmeliyim. Reklam filmini yazımın sonunda bulabilirsiniz.

Bu reklam filmi aslında Gucci’nin Exquisite adını verdiği ve moda tasarımcısı Alessandro Michele’in önderliğindeki kampanyasına ait.

Reklamda Kubrick filmleri çok başarılı bir şekilde taklit edilmiş ve yönetmenin 2001: A Space Odyssey, A Clockwork Orange, Barry Lyndon, The Shining, ve Eyes Wide Shut filmlerinden seçilen en ikonik sahnelere mankenler, çantalar vs. gibi ürünler yerleştirilmiş. Sahnelerde gördüğümüz tüm set yadsınamayacak kadar iyi, bire bir şekilde kopyalanarak oluşturulmuş. Haliyle oldukça görkemli bir reklam filmi ortaya çıkmış, nihayetinde filmlerin hepsi zaten görkemli.

Sahnelerin bire bir tekrar canlandırılması, setlerin orijinale uygunluğu, kamera açıları, ışıklar hatta ışıkların yansımaları gibi detaylara o kadar dikkat edilmiş ki bu anlamda gerçekten takdir etmeme şansımız kalmıyor.

Bu reklamı izledikten sonra aklıma uzun zaman önce Wes Anderson’un H&M için çektiği yılbaşı temalı kısa filmi geldi. Bir trende geçen filmin baş rolünde Adrian Brody oynuyordu, film izleyiciye hiç hissettirmeden H&M’in ne kadar kapsayıcı olduğunu da anlatıyordu. Üstelik Wes Anderson tarzından asla ödün vermemişti. Filmin sonlarına doğru trendekiler bir nevi “catwalk” yaparak kameraya doğru yürürken izleyen kişi bunu hiç düşünmeden tüm verilmek isteyeni alıyordu. Nihayetinde yönetmen bu reklam filmini kendisi çektiği için her şey ya da çoğu şey onun şartlarında ve doğru bulduğu şekilde ilerleyebilmiştir diye bir varsayım yapabiliriz.

Yönetmenin kendi tarzına uygun olarak bir markayla anlaşıp reklam filmi çekmesi etik olarak ne kadar doğruysa sınırların dışına çıkıp kendi dehasını, düşüncelerini bu denli özenle anlatmaya çalışan Kubrick’in mirasının popüler kültür için bu şekilde değiştirilmesi beni düşündürüyor. Her ne kadar saygı duruşu olarak değerlendirilebilecek olsa da yine de tüm filmleri, sahneleri aynı şekilde alıp bir marka için bir nevi ürün yerleştirme yapılarak kullanılması tam olarak içime sinmiyor. Siz olsanız ne derdiniz?

Kubrick Olsa Ne Derdi?

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...