Anasayfa HaberlerDizi Haberleri Haziran Ayında Hangi Yapımlar Geliyor?

Haziran Ayında Hangi Yapımlar Geliyor?

Yazar: Tunahan İbiş

Haziran Ayında Hangi Yapımlar Geliyor?

Herkese merhaba. Haziran ayında vizyona ve dijital platformlara gelecek film ve dizileri sizler için listeledik. Yazın başlamasıyla beraber bu ay özellikle gişe yapımları gözle görülür bir ivme yakalamış durumda. İster istemez bu durum, dijital platformlar nezdinde The Witcher ve Secret Invasion gibi birkaç dizi hariç bir gerileme olduğunu hissettiriyor. Haziranda göze çarpan yapımlardan seçtiğimiz on film ve diziye aşağıdan, geriye kalanlara ise yazının sonundaki videomuzdan ulaşabilirsiniz. Herkese iyi seyirler ve iyi okumalar dileriz.

 

  • Spider-Man: Across the Spider-Verse

Vizyon Tarihi: 2 Haziran

Into the Spider-Verse, çıktığı dönem sanki sadece belli bir hayran kitlesini memnun edip sineye çekilecekmiş gibi gözükürken özellikle Oscar’da En İyi Animasyon Ödülü’nü almasıyla beraber dünya çapında bir fenomen haline geldi. Across the Spider-Verse, ilk filmin kaldığı yerden devam edecek ve bu kez Miles Morales’in çok daha kaotik bir çoklu evren macerasını seyredeceğiz. Yurt dışı basınından gelen ilk tepkiler, filmin Into the Spider-Verse’ün taşıdığı “en iyi Spider-Man filmi” unvanına eriştiği ve tacı aldığı yönünde.

 

  • Transformers: Rise of the Beasts

Vizyon Tarihi: 9 Haziran

Michael Bay’in artık bir süre sonra Fox TV’de dublajlı bir şekilde yayınlanması için yaptığını düşünmeye başladığımız Transformers serisi, berbat devam filmlerinden sonra nihayet sıfırlandı. 2018’de seriden neredeyse bağımsız olarak çıkan Bumblebee bize biraz nefes aldırmıştı ancak Hasbro artık yepyeni bir franchise oluşturmayı ve oyuncak satışlarını artırmayı hedefliyor belli ki. Yeni serinin ilk halkası, Creed 2’den tanıdığımız Steven Caple Jr’ın yönettiği Rise of The Beasts. Transformers’ın 80’lerdeki çizgi filmlerinden ilham alan film, fragmanlardan gördüğümüz tek planlarla, daha az patlamaya yer vermesiyle Bay’in filmlerinin aksine derli toplu ve ne yaptığını bilen bir yapıma benziyor.

 

  • Saint Omer

Vizyon Tarihi: 9 Haziran

2022’de Venedik Film Festivali’nde yaptığı prömiyerden sonra sessizliğini koruyan Saint Omer, nihayet Türkiye’de bu ay vizyona girecek. Bir yazarın ilham kaynağı bulmak için gittiği bir mahkeme çevresinde şekillenen film, izleyiciler ve zanlı arasında belirmeye başlayan tuhaf ve büyülü bir kolektif hafızanın peşinden gidiyor. Daha bir buçuk ay önce İstanbul Film Festivali’nde izleyip hayran kaldığım Saint Omer’i en azından riskli yönetmenlik tercihlerini sabırla takip edebilecek herkese öneriyorum.

Saint Omer’in 42. İstanbul Film Festivali’nden aktarılan izlenimlerine buradan ulaşabilirsiniz.

 

  • Beau Is Afraid

 Vizyon Tarihi: 9 Haziran

Beau Is Afraid’e nisan ayı seçkimizde de yer ayırmıştık ki birkaç gün sonra hazirana ertelendiği haberi geldi. Yine de Ari Aster’ın “kâbus komedisi” olarak tanımladığı bu 3 saatlik epik filmi vizyonda izleyebilecek olmak bir şans. Malum A24’ün filmlerinin ülkemizdeki sorunlu dağıtımı bazen bu hakkı bile elimizden alıyor. Merak edenler için film, başarılı bir girişimcinin annesinin evine gitmek için çıktığı absürt olaylarla dolu yolculuğunu anlatıyor.

 

  • Arayış

Yayın Tarihi: 14 Haziran

Platform: Disney+

Emin Alper, şimdilerde Netflix’te ortalığı kasıp kavuran Kurak Günler filmi ile geçen sene ülkece ağzımızdan düşmemişti biliyorsunuz. Belki de yıllardır bir türlü sahip olamadığımız, halkın dertlerini sahiplenen ve onları biraz olsun üstlerini örtmeyerek filmlerinde işleyen o politik yönetmen temsiline sahip olmuştuk. Bunun uzun soluklu bir birliktelik olacağına umarım pek bel bağlamadınız. Çünkü Alper’in yeni projesi olan Arayış, maalesef Disney+’ın Zeytin Ağacı olma yolunda sıkı adımlarla ilerleyen, tarikat gerilimi soslu bir alternatif tıp güzellemesine benziyor. Bu konuda yanılmayı çok istiyoruz.

 

 

  • Asteroid City

Vizyon Tarihi: 16 Haziran

Wes Anderson, The French Dispatch’ten sonra arayı çok açmayarak iki senenin ardından Asteroid City ile renkli ve simetrik dünyasına geri dönüyor. Bu kez bir kasaba halkının dünya dışı varlıklarla temasını hüzünlü bir güldürü olarak işleyen film, Cannes’daki prömiyerinde yönetmenin son birkaç işini beğenmemiş insanları bile kendine hayran bıraktı. Şahsen Anderson’ın gerekli gereksiz bir sürü detayla dolu ve gitgide daha da cansızlaşan senaryolarının bu bataklıktan kurtulmuş olmasını görmek, en azından ummak bile oldukça rahatlatıcı. Tabii ki yine de son kararı vizyonda görüp vermek lazım.

 

  • The Flash

Vizyon Tarihi: 16 Haziran

Bildiğiniz üzere James Gunn’ın DCEU’nun başına geçirilmesi ile beraber gelen evreni sıfırlama görevini Andy Muschietti’nin yönettiği The Flash üstlenecek. Temel olarak ünlü çizgi roman arkı Flashpoint üzerinden ilerleyecek olan yapımın Tim Burton filmlerindeki Michael Keaton’ın Batman’ini kadroya dâhil etmesi de ayrı bir gündem konusu oldu. Çoklu evren konseptinin günden güne daha az yaratıcı fikirlerle donatılıp sadece isimler ve yüzler üzerinden para kazanmayı hedeflediği bu günlerde The Flash’in nasıl bir sonuç vereceğini merakla bekliyoruz. Umarız sıkıcı bir “fan-service” işinden daha fazlasıyla karşı karşıyayızdır.

 

  • Secret Invasion

Yayın Tarihi: 21 Haziran

Platform: Disney+

Marvel, 2021’de başladığı dizi yapımına dayalı yıllık planından yeterli verimi alamayınca geçen sene prodüksiyon maliyetlerini kısarak üretimini azalttı biliyorsunuz ki. Secret Invasion, stüdyonun She-Hulk’tan beri çıkardığı ilk dizi olmasının yanı sıra evren için büyük önem taşıyan aynı isimdeki çizgi roman öyküsünün bir uyarlaması. Ton olarak Captain America: The Winter Soldier filmindekine benzer bir politik gerilim damarına sahip olduğu açıklanan dizi, başkalarının kılığına girebilen Skrull türünün dünyadaki yayılımını engellemeye çalışan Nick Fury ve ekibini odağına alacak.

Marvel evreninin film ve dizilerini izleme sırası için tıklayın.

  • The Witcher (3. Sezon)

Yayın Tarihi: 29 Haziran

Platform: Netflix

Çoğunlukla vizyondaki gişe yapımları ile öne çıkan bu ayın dijital platformlar tarafındaki en büyük kozu, sanıyorum Witcher’ın 3. sezonu. Hatırladığınız üzere Henry Cavill’ın DCEU’da tekrar Superman’i canlandırmak üzere dizideki Geralt rolünü bırakması ve bu kararından birkaç gün sonra DC’nin kendi evrenini sıfırlama kararı alarak Cavill’ı rolden çıkarmaları büyük olay olmuştu. Witcher’ın bu sezonunda rol, Liam Hemsworth’e geçmeden önce Cavill’ı son kez Geralt olarak izleyeceğiz. Bir önceki sezonda biraz ivme kaybeden dizi belki bu şansını iyi kullanmıştır, bilemiyoruz.

 

  • Indiana Jones and the Dial of Destiny

Vizyon Tarihi: 30 Haziran

En son 2008 yılında Kingdom of the Crystal Skull filminde gördüğümüz Indiana Jones, seride ilk defa Steven Spielberg’ün yönetmediği Dial of Destiny ile bu sene tekrar karşımıza çıkacak. 80 küsür yaşındaki Harrison Ford’un bıkmadan usanmadan şapkalı hazine avcısını tekrar canlandırdığı yapım, aynı zamanda Fleabag’den bildiğimiz Phoebe Waller-Bridge’i Jones’un torunu olarak hikâyeye dâhil ediyor. Artık Bridge’in komedi yeteneklerini nasıl kullanan bir senaryo görürüz ya da film gerçekten gözüktüğü kadar manasız bir çıkış noktasına mı sahip bilmiyorum ama benim yönetmen James Mangold’a güvenim bir hayli yüksek. En iyisi bekleyip görmek.

 

Bu ay çıkacak diğer içerikler:

 

 

Haziran Ayında Hangi Yapımlar Geliyor?

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...