Anasayfa HaberlerFilm Haberleri Başka Sinema Rota: Eskişehir’in Seçkisi Belli Oldu!

Başka Sinema Rota: Eskişehir’in Seçkisi Belli Oldu!

Yazar: Oğuzhan Güre

Başka Sinema Rota: Eskişehir’in Seçkisi Belli Oldu!

23-28 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan Başka Sinema Rota: Eskişehir etkinliğinin film seçkisi açıklandı.  Etkinlikte yerli sinemamızdan dünya sinemasına oldukça geniş bir yelpazede filmler gösterilecek.

Etkinlikte gösterilecek olan filmler 4 ana başlıkta toplanıyor: Dünya Festivallerinden, Türkiye Sineması 2022, Galalar ve Sabah Klasikleri. Bu ana başlıkların yanı sıra “Kısalar” başlığı altında bu senenin ses getirmiş farklı kısa filmleri de izleyicilerin beğenisine sunulacak.

Dünya Festivallerinden bölümünde 2018 yılında Arakçılar / Shoplifters ile Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’yi kazanan Hirakozu Kore-eda’nın 2022’de Cannes Film Festivali Ana Yarışma’da yer almış son filmi Bebek Servisi / Broker, 2022 Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde gösterilen Filistinli yönetmen Maha Haj’ın son filmi Akdeniz Ateşi / Mediterranean Fever, 2022 Cannes Film Festivali’nden “Büyük Ödül” ile dönen  Claire Denis’in son yapımı Öğle Güneşinde Yıldızlar / Stars at Noon, Sadık Bir Adam / A Faithful Man ile yönetmen olarak da rüştünü ispat etmiş ünlü Fransız aktör Louis Garrel’in kendi hayatından esinlenerek yazıp yönettiği filmi Masum / The Innnocent, Park chan-wook’a 2022 Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü kazanmasını sağlayan Ayrılma Kararı / Decision to Leave, 2022 Cannes Film Festivalinde 7 ayrı dalda ödül için yarışan Cristian Mungui’nin yönetmenliğindeki MR / R.M.N. gibi iddialı yapımların yanı sıra Normal People dizisiyle adını duyuran Paul Mescal’in başrol olarak yer aldığı ve çekimleri Türkiye’de yapılan Güneş Sonrası / Aftersun, Phantom Thread’deki unutulmaz performansıyla izleyicileri büyüleyen Vicky Krieps’in başrolünde olduğu Korsaj / Corsage, Joachim Trier’in Oslo Üçlemesi’nin vazgeçilmez oyuncusu Anders Danielsen Lie’nin de yer aldığı İlgi Manyağı / Sick of Myself ve 2022 Cannes Film Festivali Belirli Bir Bakış bölümünde adından çok söz ettiren İşe Yaramazlar / The Worst Ones gibi başarılı filmler de sinemaseverler ile buluşturulacak.

Etkinliğin Türkiye Sineması 2022 bölümünde ise 41. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde 4 ödüle layık görülen Ziya Demirel’in ilk uzun metrajlı filmi Ela ile Hilmi ve Ali; aynı festivalde Barış Gönenen’e En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandıran, Ali Kemal Gönen’in yönetmenliğini üstlendiği Çilingir Sofrası gibi bu yılın önemli yapımlarının yanı sıra son yılların başarılı yapımı GİBİ dizisinden aşina olduğumuz Ahmet Kürşat Öcalan’ın başrol olarak yer aldığı Donadona, Ceylan Özgün Özçelik’in Cadı Üçlemesi’nden ikinci halka olan, deneysel belgesel 15+, Nihal Yalçın’ın başrolünde olduğu, Nazlı Elif Durlu’nun ilk uzun metrajlı filmi Zuhal, Adana Film Festivalinde ilk gösterimini yapacak olan Cem Demirer’in yazıp yönettiği Mendirek gibi Türkiye Sineması’ndan 2022 yapımı filmler gösterilecek.

Galalar bölümünde ise başrol oyuncusu Zar Amir Ebrahimi’ye 2022 Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü kazandıran Ali Abbasi filmi Kutsal Örümcek / Holy Spider, The Artist filmi ile 5 ayrı dalda Akademi Ödülü’ne layık görülen Michel Hazanavicus’un zombi-komedi filmi Kestik! / Final Cut, Oscar adayı film Beşirle Vals’in yönetmeni olarak hatırladığımız Ari Folman’ın yönetmenliğini üstlendiği Anne Frank Nerede / Where is Anne Frank?, başarılı yönetmen Tony Gatlif’in Türkiye prömiyerini yapacağı filmi Tom Medina gibi yapımların yanı sıra Acil Durumda Jane’i Ara / Call Jane, Paris Hatıraları / Paris Memories, Patlama Noktası / Boiling Point ve İyi Şanslar Leo Grande / Good Luck to You, Leo Grande gibi yapımlar da ilk kez sinema tutkunları ile buluşturulacak.

Son olarak “Sabah Klasikleri” başlığında ünlü İspanyol yönetmen Luis Bunuel’in filmi Arzunun Şu Belirsiz Nesnesi / That Obscure Object of Desire ; Alejandro Amenabar’ın Nicole Kidman’ı başrolüne taşıdığı kült korku filmi Diğerleri / The Others; Nicholas Roeg’in gerilim türündeki filmi Don’t Look Now ve yerli sinemamızın en önemli yönetmenlerinden Metin Erksan’a Altın Ayı Ödülü kazandıran filmi Susuz Yaz ile usta yönetmenlerin efsaneleşmiş yapımları da etkinlik kapsamında gösterilmeyi planlanıyor.

Seyirciler, etkinliğin “Kısalar” başlığı altında Türkiye Sineması’ndan öne çıkan kısa film örneklerini de seyretme imkanına sahip olacak. İzmir Kısa Film Festivali’nden En İyi Animasyon Ödülü kazanan Gökalp Gönen imzalı Lal, Yasemin Demirci yönetmenliğindeki Gece Kuşağı, Nesrin Cavadzade ve Hatice Aslan’ın başrol olarak bulunduğu Fehmi Öztürk yönetmenliğindeki Bir Annenin Sonatı gibi yapımların yanı sıra Elif Sözen’in yönettiği Bir, Sata Biraderler’in kısa filmi Çerçeve ve Zeynep Dilan Süren’in yazıp, yönettiği Büyük İstanbul Depresyonu gibi başarılı yapımlar da seyirci ile buluşmaya hazırlanıyor.

Etkinlikte aynı zamanda Başka Sinema’nın artık geleneksel hale gelmiş Başka Gece etkinliğinde de Onur Ünlü filmlerine yer verilecek. Başka Gece: Onur Ünlü kapsamında Topal Şükran’ın Maceraları, Polis, Sen Aydınlatırsın Geceyi ve Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok filmleri gece boyunca, art arda gösterimleriyle seyircilerle buluşacak.

Kapanışı ise, dün hayatını kaybeden Fransız Yeni Dalga akımının ustası, unutulmaz yönetmen Jean-Luc Goddard’a bir saygı duruşu olarak Serseri Aşıklar / Breathless yapacak.

Film gösterimlerinin yanı sıra söyleşi ve panellerin de yer alacağı organizasyon hakkında daha detaylı bilgi almak isteyen sinemaseverler, çok yakında Başka Sinema’nın web sitesi ya da Başka Sinema’nın sosyal medya platformlarından bilgi alabilirler.

Başka Sinema Rota: Eskişehir’in Seçkisi Belli Oldu!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...