Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri A Love So Beautiful: Sonsuza Kadar Karşılıksız Sevebilir Misiniz?

A Love So Beautiful: Sonsuza Kadar Karşılıksız Sevebilir Misiniz?

Yazar: Eslem Saraçoğlu

A Love So Beautiful: Sonsuza Kadar Karşılıksız Sevebilir Misiniz?

Pandemi sonrası bütün ülkelerde artışa geçen okul temalı gençlik dizilerinden bir tanesi olan A Love So Beautiful, Güney Kore dizilerinde alışık olduğumuz bir akışa sahip. 2010 yılında yayınlanan Playful Kiss dizisine olan benzerliği de gözlere çarpmakta olan dizinin temelleri bir kitaba dayanıyor. 2017 yılında Çin’de de başka bir uyarlaması yayınlanan bu dizi, konusu itibariyle her seferinde oldukça ilgi topluyor. Ders çalışmayı sevmeyen, notları düşük, sakar ve iletişim becerisi kötü olan kızın zeki, çalışkan, popüler bir gence olan platonik aşkını anlatan dizinin uzun bir süreci anlatıyor olması ise farklı yönünü gösteriyor. Lise ile başlayan ilişkilerin önce üniversite daha sonra iş hayatıyla nasıl devam ettiğini baştan sona izleyebiliyorsunuz.

 

Türü romantik komedi olan A Love So Beautiful’un yönetmenliğini Seo Min-jung yapmıştır. 20-25 dakika arasında toplam 24 bölümden oluşan dizi 28 Aralık 2020 tarihinde yayınlanmaya başlamıştır. Oyuncular arasında KBS2’nun School serisinin sekizincisi olan School 2021’de de karşımıza çıkan Kim Yohan (Cha Heon), daha önce Lovestruck in the City’de rol alan Yani Joo-yeon (Shin Sol-i), Yeo Hoe-hyun (Woo Dae-seong), Jo Hye-joo (Kang Ha-young), Jeong Jin-hwan (karakteri için kendi adını kullanmayı tercih etti) kadroda yer almaktadır.

Başrol Shin Sol-i’nin komşusu Cha Heon’ya olan karşılıksız aşkı ile başlayan dizi, Güney Kore ulusal yüzücüsü olan Woo Dae-seong’un Chun Ji Lisesi’ne transfer olup Shin Sol-i’ye aşık olmasıyla aşk üçgeni konseptine geçiş yapıyor. Woo Dae-seong’un Shin Sol-i’ye karşı yaklaşımı oldukça dostça, hatta o kadar dostça ki ona sürekli “brother” şeklinde sesleniyor. Durum böyle olunca Shin Sol-i kendisinden hoşlanan bir dostu olduğunun farkına uzun bir süre varamıyor. Gerçi farkına vardığında da bir şey değişmiyor. Ben Woo Dae-seong’un her şeye rağmen dost kalabilmesi ve sadece iki kere düzgün şekilde şansını denemiş olmasını çok takdir ettim. Karakterin bu konuda doğru yönlendirildiğini düşünüyorum. Sadece bir süre sonra ilgisini kapatmak için sürekli “brother” vurgusu yapmasını yanlış buldum.

Başarısı ile öğretmenlerin, duruşu ile öğrencilerin göz bebeği olan Cha Heon karakteri ise klasik k-drama tiplemesi olmuş: Shin Sol-i’ye iğrenç davranıyor olması oldukça sinir bozuyor. Çok kritik yerlerde tek bir hareketiyle her şeyi tuzla buza çeviriyor. (Örnek: Drama festivali sonrası) Yine Playful Kiss’ten örnek verecek olursam ilk zamanlarda oradaki erkek karakter kızı gerçekten sevmiyordu. Zamanla ilgisine kayıtsız gelemez olmuştu. Bu dizide ise sonradan öğreniyoruz ki Cha Heon tahmin ettiğimizden çok daha önce Shin Sol-i’den hoşlanıyormuş. Hoşlandığı halde bu kadar kayıtsız kalabilmesi, onu kırabilmesi ve uzak durması şaşırtıcı.

Dizinin en beğendiğim yönü karakterlerin aldığı kararlar çok güzel seçilmiş. Cha Heon’un sevgisini tersten yansıtması, Ha-young ve Jin-hwan’ın evliliğe kadar giden ilişkileri, ABD kararı, Shin Sol-i’nin affetmek için bekleme kararı alması bunlar gerçeğe oldukça yakın kararlar olmuş. Shin Sol-i, Cha Heon’u sevgisine o kadar alıştırmıştı ki seyirci bile onu reddetme ihtimalini düşünmüyordu. Uzun bir süre tekrar ilişkiye başlayamadılar, bu sayede de karakter değişimlerinin güzel bir örneğini izlemiş olduk.

Beğenmediğim ayrıntılardan birisi Kang Ha-young’un okuldaki doktora aşık olmasıydı. Bence gereksiz bir detay olmuş. Revir sahnelerini bağlamak için bile olsa bence gerek yoktu. İkincisi Shin Sol-i’nin ayrılık kararı vermesinde önemli bir etken olan fiziksel taciz meselesinin yeterince tepkiye neden olmaması. Cha Heon hiç öğrenmeyecek sanmıştım neyse ki geç de olsa öğrenmesi sağlandı, bir tepki verdi ama bu tepkinin Shin Sol-i tarafındaki yansımasını izleyemedik. K-dramalarda bu tarz olaylar yaşandığında kötülüğü fazla dile getirmeyi tercih etmiyorlar. Öfke, olayı büyütme, tepki, intikam gibi olaylara çok fazla rastlanmıyor. Yani Türk dizilerinden alışkın olduğumuz fazla dramatik sahneler bu dizilerde nadir yaşanıyor.

A Love So Beautiful’un en başarılı oyuncusu bence açık arayla Jeong Jin-hwan’dı. Hem duygusal hem de oldukça komik bir karakteri vardı. Bu rolü hakkıyla oynamış diyebilirim. Aslında şarkıcı olan Jeong Jin-hwan’ın şimdiye kadar yer aldığı altı dizi projesi olmuş. Bence bu yolda ilerlemesi gerekiyor!

A Love So Beautiful: Sonsuza Kadar Karşılıksız Sevebilir Misiniz?

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...