Anasayfa HaberlerFilm Haberleri 12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

Yazar: Enis Derdimentoğlu

12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin ödül töreni Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda 24 Kasım 2022 Perşembe günü yapıldı. “Uluslararası Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması” en iyi film ödülünü Alexandru Belc’in yönettiği “Metronom” filmi aldı.

Festival Direktörü Bengi Semerci: “İyi ki gençsiniz, iyi ki varsınız”

“Herkes İçin Adalet” temasıyla GAİN Medya ana sponsorluğunda düzenlenen 12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali Direktörü Bengi Semerci, ödül töreninde yaptığı konuşmada, “12 yılı tamamladık. Umarız devam ederiz. Sunucularımız Pınar Altuğ Atacan ve Hakan Bilgin’e, İstanbul Üniversitesi’ne, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ve Kültür Bakanlı’ğına çok teşekkür ederim. Adalet için ayağa kalkan ana sponsorumuz GAİN Medya’ya çok teşekkür ederim. Son olarak da genç gönüllülere, hep yanımızda oldukları için çok teşekkür ederim. İyi ki gençsiniz, iyi ki varsınız.” dedi.

“Adaletin rengi hiçbir alanda yasaklanamaz, filmler kamu spotu olamaz”

Destek veren Habertürk’e, Ciner Holding’e, Bilgi Üniversitesi’ne ve İstanbul Üniversitesi’ndeki öğretim üyeleri ve öğrencilere teşekkür eden Sözüer konuşmasına şöyle devam etti “Elbette Türkiye’de özgürlükler yolunda, kadın hakları yolunda çok şeyler yapıldı. Örneğin İstanbul Sözleşmesi yapıldı. İstanbul Sözleşmesini yapanlara ve onaylayanlara, parlementoya çok çok teşekkür ediyoruz. İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmak nedeniyle çok sorunlar oldu. Bunları konuştuk. Ayrımcılık ve sorunlarla ilgili çok filmler yapıldı. Yapanlara teşekkür ediyoruz. Anayasaya pozitif maddeyi koyanlara çok teşekkür ediyoruz. Onları hep hatırlayacağız. Buna karşılık aynı kadınlara pozitif ayrımcılık önermişken siyasette, ekonomide hiç bir konuda fırsat eşitliği tanınmamasını anlatan filmleri yapmaya ve bu filmleri gösteren festivallere devam edeceğiz. Festivalde çok güzel renkler vardı. Hiç bir renk yasaklanamaz. Hele adaletin rengi hiç bir alanda yasaklanamaz. Biz bu festivalde renkleri yasaklamak isteyenlere karşı film yapanların filmlerini göstermeye ve adaletin her rengini, herkes için göstermeye devam edeceğiz. Filmleri bir kapu spotu yapmak isteyenlere teşekkür etmiyoruz. Filmler kamu spotu olmaz. Bizler o filmleri göstermeye devam edeceğiz.”

“Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması” En İyi Film Ödülü: “Metronom”

Uluslararası “Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması” en iyi film ödülünü “Metronom” filmi aldı. Ödül, filmin yönetmeni Alexandru Belc’e iletilmek üzere, Mars Prodüksiyon’dan Ş. Ceren Ülgen’e, jüri üyesi Irina Wanka tarafından takdim edildi.

“Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması” “Jüri Özel Ödülü” “Kurak Günler”e verildi

Festivalin “Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması” jürisi bu yıl, “Kurak Günler” filmine özel ödül verdi. Yönetmen Emin Alper’e ödülü, jüri üyesi Müge Özen tarafından verildi. Müge Özgen seçimin gerekçeli kararını, “Seyirciyi içine alan bir dünya yaratmadaki başarısı ve yönetmenin sinema alanındaki becerisi sonucunda jüri Kurak Günler’i seçmiştir.” şeklinde açıkladı.

Ödülü aldıktan sonra konuşan Emin Alper, “Adalet ihtiyacımızın bu kadar yakıcı olduğu günlerden geçerken Suç ve Ceza Film Festivali’ne teşekkür ederim. Bağımsız film festivallerine olan ihtiyacın iyice anlaşıldığı bugünlerde şu dileği tutmadan duramıyoruz, keşke umarız bir gün sadece dağıtım koşullarının değil üretim koşullarının da bağımsız olduğu günler yakındır diye ümit ediyoruz. Bu festivale, gönüllülere ve jüriye teşekkür ederim.” diye konuştu.

“Altın Terazi Kısa Metraj Film Yarışması” En İyi Film Ödülü: “Birlikte, Yalnız”

“Altın Terazi Kısa Metraj Film Yarışması” dalında en iyi film ödülü “Birlikte, Yalnız” filmine verildi. Ödül, filmin yönetmeni Kasım Ördek’e iletilmek üzere festival danışma kuruluna takdim edildi.

“Altın Terazi Kısa Metraj Belgesel Film Yarışması” En İyi Belgesel Film Ödülü: “Bir Atın Düşü”

“Altın Terazi Kısa Metraj Belgesel Film Yarışması” kategorisinde en iyi belgesel film ödülü “Bir Atın Düşü”ne verildi. Ödül, Jüri Başkanı Hasan Akbulut tarafından, filmin yönetmeni Marjan Khosravi’ye iletilmek üzere ortak yapımcı Sajedeh Saraei’ye verildi.

“Altın Terazi Kısa Metraj Belgesel Film Yarışması” Jüri Özel Ödülü: “Her Şey Yolunda”

“Altın Terazi Kısa Metraj Belgesel Film Yarışması” kategorisinde Jüri Özel Ödülü “Her Şey Yolunda” filmine verildi. Ödül Kıvılcım Akay tarafından yönetmen Muhammet Beyazdağ’a verildi. Ödülün gerekçeli kararını d açıklayan Akay, Her bir çocuğun yüzüne bakarken gelecekte utanç duymamamız için adalet adına cesaret ve umut için… Sınırlar değişse de değişmeyen şey adaletsizlik ve eşitsizlik. Jüri Özel Ödülü her şeyin yolunda gözüktüğü bir köyde aslında işlerin pek de yolunda olmadığını farkındalık ve durulukla aktaran filmin ana karakteri Aleyna’ya ve Her Şey Yolunda filmine gidiyor.

“Öğrenci Jürisi Ödülü”: “Hilal, Feza ve Diğer Gezegenler”

“Öğrenci Jürisi Ödülü” ise “Hilal, Feza ve Diğer Gezegenler” filmine verildi. Ödül filmin yönetmeni Kutluğ Ataman’a öğrenci jürisi tarafından takdim edildi.

Habertürk Seyirci Ödülü: “Kurak Günler”

“Habertürk Seyirci Ödülü” filmi seyreden izleyicilerin oylarıyla belirlendi. Bu yıl izleyici “Kurak Günler” filmini ödüle layık gördü. Gözde Kural ödülü, filmin yönetmeni Emin Alper’e takdim etti.

12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...