Anasayfa HaberlerFilm Haberleri 10. Boğaziçi Film Festivali’ne Kar ve Ayı Damga Vurdu

10. Boğaziçi Film Festivali’ne Kar ve Ayı Damga Vurdu

Yazar: Enis Derdimentoğlu

10. Boğaziçi Film Festivali’ne Kar ve Ayı Damga Vurdu

Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından bu yıl 21-28 Ekim tarihleri arasında düzenlenen 10. Boğaziçi Film Festivali, 28 Ekim Cuma akşamı, AKM Tiyatro Salonu’ndaki ödül töreniyle sona erdi.

Törende Selcen Ergun’un yönettiği “Kar ve Ayı”, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda En İyi Film seçilerek 100 bin TL değerindeki Altın Yunus Ödülü’nü kazandı.

Festivalin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda ise Youssef Chebbi’nin “Ashkal” filmi En İyi Film seçilirken, Bosphorus Film Lab’ın destek vereceği projeler de belli oldu. Törenin sunuculuğunu ise Korhan Abay üstlendi. 10. Boğaziçi Film Festivali’nin kapanış töreninde “On Body and Soul”, “Az én XX. Századom”, “The Story of My Wife” filmlerinin Macar senarist ve yönetmeni Ildikó Enyedi’ye Onur Ödülü verildi.

Ekranom’a konuşan Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi Şükrü Sim, Festival Başkanı Ogün Şanlıer festivali değerlendirdi.


 

Festivalde Özcan Alper, “Karanlık Gece” filmiyle En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazanırken; Selcen Ergun ve Yeşim Aslan ise “Kar ve Ayı” filmiyle En İyi Senaryo Ödülü’ne layık görüldü. Ödülü alırken konuşan Yeşim Arslan ve Selcen Ergun, “Büyük oyunlara yaslanmadan hissettiklerimizi sakinlikle anlatmaya çalıştığımız katman katman işlediğimiz ve seyirciyi bu katmanlara çağırdığımız bir film yazmaya çalıştık. Katmanları görme konusunda bizimle oyuna giren jürimize ve festivale çok teşekkür ederiz” diye konuştu.


 

 

“SANATSIZ BİR GÜNÜMÜZ GEÇMESİN”

Merve Dizdar, “Kar ve Ayı” filmindeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’ne layık görüldü. Jüriye, festivale ve ekibe teşekkür eden Dizdar, filmin yönetmeni Selcen Ergun’a hitaben “Çektiği bütün acılara, inancına ve savaşçı ruhuna minnettarım iyi ki beni dahil ettin” diye konuştu. “Böyle gecelerde bir film yapmanın zorluğunu, uykusuz geceleri, ben bu sahneyi daha iyi yapardım diye ağlamaları, bütçe sıkıntıları hatırlıyorum bütün bunların sebebi böyle gecelerde filmleri daha fazla insanlara ulaştırabilmek, bir hikaye bir dert anlatabilmek için. İyi ki bu işi yapıyoruz. Tiyatrosuz, filmsiz, sanatsız, müziksiz, hiç bir günümüz geçmesin” şeklinde konuştu.

“BİR KARANLIK GECEYE DAHA TAHAMMÜLÜMÜZ KALMADI”

Berkay Ateş, “Karanlık Gece” filmindeki rolüyle En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandı. Ödül konuşmasında Berkay Ateş, jüriye teşekkür ederken, Yönetmen Özcan Alper’e ve ekibe teşekkür etti. “Boş bir kağıda hayal etmek ile başlayan bu hikayelerin önemli olduğunu düşünüyorum. Bir karanlık geceye daha tahammülümüzn kaldığını düşünmüyorum. İnsandan ayrı dili, dini, ırkı, cinsel yönelimi, düşüncesi konusunda ayrımcılığa uğramadan hayal edebilen ve hayali için mücadele eden herkese teşekkür ederim” dedi.

En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü’nün sahibi de “Kar ve Ayı” filmiyle Florent Herry‘nin oldu. En İyi Kurgu Ödülü’nün sahibi ise “Kar ve Ayı” filminden Çiçek Kahraman’ın oldu. Çiçek Kahraman adına ödülü alan Yönetmen Selcen Ergun, kurgu konusunda genelde festivallerde daha oyuncaklı kurgular ödüle layık görüldüğüne değinen ve daha sade bir yapım olarak Kar ve Ayı’nın ödül almasına mutlu olduğunu belirtti. Ergun, Kar ve Ayı’da karakterin hissiyatına hizmet eden ve kendini gizleyen bir kurgu olduğunu ve fark edilmesine hem kendisinin hem de kurguda ödüle layık görülen Çiçek Kahraman’ın da sevineceğini ifade etti.

Yapımcı ve yönetmenler Osman Subaşı, Ramazan Arman ve Sevinç Gül Akdere’den oluşan FİYAB (Film Yapımcıları Meslek Birliği) jürisi “Eflatun” filmi ile Cüneyt Karakuş’u FİYAB En İyi Yapımcı Ödülü’ne layık gördü. Yönetmenler Raşit Çelikezer, Aydın Sayman ve Kubilay Erkan Yazıcı’dan oluşan FİLM-YÖN (Film Yönetmenleri Derneği) jürisi, bu yıl Oğuzhan Tercan adına verilen FİLM-YÖN En İyi Yönetmen ödülüne “Karanlık Gece” filmiyle Özcan Alper’i layık gördü.

“BU ÖDÜLÜ İRANLI KIZ KARDEŞLERİM ADINA ALIYORUM”

Ayrıca, yönetmenlik kariyerinin başında olan isimleri desteklemek ve yönetmenlerin yeni filmlerinin önünü açmak amacıyla bu yıl Akli Film’in katkılarıyla verilen 50 bin TL’lik En İyi İlk Film Ödülü, Ümran Safter’in yönettiği “Kabahat”ın oldu. İlk film ödülün alıken jüriye, festivalin tüm emekçilerine ve tüm yapım ekibine teşekkür eden Safter, “Filmimizde 14 yaşında bir çocuğun karanlığa karşı mücadelesini anlattık. Bana ilham veren ve yanı başımızda olan bir kadın hareketini gözlemliyoruz. İran’daki kadınlar karanlığa ve otokratik rejime karşı tarih yazıyorlar bende bu ödülü İranlı kız kardeşlerim adına alıyorum” diye konuştu.

Sinema yazarları Ali Can Sekmeç ve Ali Ulvi Uyanık, yönetmen Engin Ayça’dan oluşan SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) jürisi, sinema araştırmacısı Agah Özgüç anısına bu yıl ilk kez verdiği SİYAD Ödülü’ne “Bir Umut” filmiyle Ümit Köreken’i layık gördü.

Uluslararası Uzun Metraj En İyi Film Ödülü “Ashkal” Filminin Oldu

Nashen Moodley, Urszula Antoniak, Nenad Dukic, Jan Jilek ve Prof. Dr. Şükrü Sim’den oluşan Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi ise 50 bin TL değerindeki Altın Yunus Ödülü’nün sahibini yönetmen Youssef Chebbi’nin “Ashkal” filmi olarak belirledi. Yarışmada, “Six Weeks” filmindeki rolüyle Katalin Román, En İyi Kadın Oyuncu; “Love Dog” filmindeki rolüyle John Dicks de En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandı.

Yarışmada, “A Long Break” filmi ile Davit Pirtskhalavat, Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi tarafından En İyi Yönetmen seçildi. Jüri Özel Ödülü ise “Victim” filmiyle Michal Blaško’ya gitti. Sinema yazarları Rıza Oylum, Sergey Lavrentiev ve Ştefan Dobroiu’dan oluşan FEDEORA (Avrupa ve Akdeniz Film Eleştirmenleri Federasyonu) jürisi bu yıl ilk kez verilen FEDEORA Ödülü’ne Michal Blaško’nun “Victim” filmini layık gördü.

10. BOĞAZİÇİ FİLM FESTİVALİ ÖDÜLLER

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI
En İyi Ulusal Uzun Metraj Film Ödülü: Kar ve Ayı/ Selcen Ergun
En İyi İlk Film Ödülü: Kabahat/ Ümran Safter
En İyi Yönetmen Ödülü: Karanlık Gece/ Özcan Alper
En İyi Senaryo Ödülü: Kar ve Ayı/ Selcen Ergun-Yeşim Aslan
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Kar ve Ayı/ Merve Dizdar
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Karanlık Gece/ Berkay Ateş
En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Kar ve Ayı/ Florent Herry
En İyi Kurgu Ödülü: Kar ve Ayı/ Çiçek Kahraman
FİYAB En İyi Yapımcı Ödülü: Eflatun/ Cüneyt Karakuş
FİLM-YÖN En İyi Yönetmen Ödülü: Karanlık Gece/ Özcan Alper
SİYAD Ödülü: Bir Umut/ Ümit Köreken

ULUSLARARARASI UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI
En İyi Uluslararası Uzun Metraj Film Ödülü: Ashkal/ Youssef Chebbi
En İyi Yönetmen Ödülü: A Long Break/ Davit Pirtskhalavat
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Six Weeks/ Katalin Román
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Love Dog/ John Dicks
Jüri Özel Ödülü: Victim/ Michal Blaško
FEDEORA Ödülü: Victim/ Michal Blaško

ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
En İyi Ulusal Belgesel Ödülü: Crossroads/ Mahmut Fazıl Coşkun
Jüri Özel Ödülü: Kennedy’nin Doğuşu/ Gülben Arıcı

KISA FİLM YARIŞMASI
Ahmet Uluçay Büyük Ödülü: Ice Merchants/ João Gonzalez
En İyi Ulusal Kısa Kurmaca Film: Ben Tek Sizsiniz/ Barış Kefeli, Nükhet Taneri
En İyi Uluslararası Kısa Kurmaca Film: I Didn’t Make It to Love Her/ Anna Fernandez De Paco
İstanbul Medya Akademisi Genç Yetenek Ödülü: Birlikte, Yalnız Kasım Ördek

BOSPHORUS FILM LAB PITCHING PLATFORMU
TRT Ortak Yapım Ödülü: Hacer
Yönetmen: Yeşim Tonbaz
Yapımcı: Yeşim Aktaş, Yeşim Tonbaz
PostBıyık Renk Düzenleme Ödülü: Rüzgarla Beraber

WORK IN PROGRESS PLATFORMU
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü: Güneşin Altında Yeni Bir Şey Yok
CGV Mars Film Dağıtım Ödülü: Bildiğin Gibi Değil

Yönetmen ve Yapımcı: Vuslat Saraçoğlu

10. Boğaziçi Film Festivali’ne Kar ve Ayı Damga Vurdu

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...