Anasayfa HaberlerFilm Haberleri 12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali 18 Kasım’da Başlıyor!

12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali 18 Kasım’da Başlıyor!

Yazar: Tunahan İbiş

12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali 18 Kasım’da Başlıyor!

12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin basın toplantısı, 31 Ekim akşamı Atatürk Kültür Merkezi’nde yapıldı. Seçkilerdeki filmlere, yapılacak söyleşilere, kurulan jürilere ve en çok da festivalin bu seneki “Eşitiz!” temasına vurgu yapıldı. Festival Başkanı Prof. Dr. Adem Sözüer’in festivalin tematik alt yapısına, adalete dair farklı bakış açıları sunan seçkisine değindikten sonra gösterimi yapılacak filmleri, kurulacak workshop’ları festival direktörü Bengi Semerci’den dinledik.

Bu Sene Film Gösterimleri Üç Sinemada Yapılacak

GAİN Medya ana sponsorluğunda düzenlenecek olan Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali, sinema profesyonelleri ve seyircisiyle buluşacak. Sinemanın toplum için bir ayna olduğu düşüncesi ve adaletin bu aynadan yansımasının önemine olan inancı; her yıl katılan yenilikler, yeni filmler, yeni bölümler ve en önemlisi adalet ve sinema gönüllüleri bir araya gelecek.

Festival direktörü Bengi Semerci, film gösterimlerinin Kadıköy Sineması, Atlas 1948 Sineması ve AKM Yeşilçam Sineması olmak üzere üç mekana yayılacağını açıkladı. 18-24 Kasım tarihleri arasında 11.30 13.30, 16.30, 19.00 ve 21.30 izleyici karşısına çıkacak filmlerin gündüz (11.30, 13.30) seanslarında tam bilet 10 TL, akşam (16.30, 19.00- 21.30) seanslarında ise 15 TL olarak açıklandı. Festival boyunca seans fark etmeksizin tüm öğrenci biletleri ise 7 TL’den satışa sunulacak.

Endüstri Günleri ‘VisionIST’

19-23 Kasım 2022 tarihlerinde endüstrideki gelişmelerin tanıtıldığı, tartışıldığı, iletişim toplantılarının yapıldığı VisionIST Atlas 1948 Sineması ve AKM Yeşilçam Sineması’nda gerçekleşecek. Katılım için festivalin web sayfası olan icapff.com adresinden akreditasyon formu doldurulması yeterlidir.

Festival açılışı 17 Kasım’da CRR’de

Festival 17 Kasım 2022 Perşembe günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’ndaki açılış töreni ile başlayacak. Açılış töreninde festivalin tanıtımı yapılacak, Onur Ödülleri ve Sinemaya Katkı Ödülleri sahiplerine sunulacak. Ayrıca festivalin açılış filmi olarak, Şilili yönetmen Patricio Guzman’ın yönettiği “Hayali Ülkem-My Imaginary Country” filmi gösterilecek.

Akademik programın konusu “Kadın-Erkek Eşitliği”

12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali akademik programı, 18 Kasım– 24 Kasım tarihleri arasında “Eşitiz” temasıyla gerçekleştirilecek.

Akademik program 18 Kasım 2022 Cuma günü saat 09.00’da İstanbul Üniversitesi Doktora Salonunda Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali Başkanı Prof. Dr. Adem Sözüer, İstanbul Üniversitesi Kadın Çalışmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mehtap Demir Güven İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Ekmekçi ve İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve açılış konuşmalarıyla başlayacak.

Akademik programa katılım ücretsiz

Kadın haklarındaki geri adımların aslında insan haklarının tümünde geri adım olduğunun bilincinde olan kadın hareketleri de dünyanın dört bir yanında canları pahasına hak mücadelesi vermektedir. İnsanlığın temel meselelerinden olan bu konuyla ilgili Anayasa Hukuku, Ceza Hukuku, İnsan Hakları Hukuku, İdare Hukuku, Medeni Hukuk, Kriminoloji, Psikoloji gibi farklı disiplinlerden sunumlar yapılacaktır. Karşılaştırmalı bir metotla gerçekleştirilecek akademik programa katılım herkese serbest ve ücretsiz olup, oturum, panel ve konferanslar, İstanbul Üniversitesi Merkez Bina Doktora Salonunda yapılacaktır.” dedi

Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması’nda 9 Film Yarışacak

Bu sene Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması için başkanlığını senarist/yönetmen Bence Fliegauf’un üstlendiği jürinin diğer üyeleri oyuncu Irina Wanka, Film Eleştirmeni Cannes Film Festivali Ödülü Queer Palm’ın Kurucu Başkanı Franck Finance Madureira, oyuncu Ceyda Düvenci ve yapımcı Müge Özen’den oluşuyor.

Yarışmacı filmler ise şu şekilde;

Aşk / Hollanda, 2022

Bir Zamanlar Gelecek: 2121 / Türkiye, 2022

Hilal, Feza ve Diğer Gezegenler / Türkiye, 2022 /

Keşke Yansaydı / Çek Cumhuriyeti, 2022

Metronom / Romanya, Fransa, 2022

Kurak Günler / Türkiye, Fransa, Almanya, Hollanda, Yunanistan / 2022

Mutluluk / Kazakistan, Rusya, 2022

Palmiyeler ve Gerilim Hatları / ABD, 2022

Sonu Yok / Almanya, İran, Türkiye, 2022

Adalet Terazisi’nde 13 Film Seyirci Karşısına Çıkacak

Uluslararası festivallerden yapılan “adalet” konulu seçkiye ait filmler şu şekilde;

1976 / Şili, Arjantin, Katar, 2022

Biz de Ölmüş Olabilirdik / Almanya, Romanya, 2022

Damdaki Kadın / Polonya, İsveç, Fransa, 2022

Elveda Bay Haffmann / Fransa, 2021

Gönüllü / İspanya, Yunanistan, 2022

Instagram Ailesi / İsviçre, 2022

Saraybosna Safari / Slovenya, 2022

Seni Ben Kurtaracağım / Fransa, Belçika, 2022

Sessiz Kız / İrlanda, 2022

Sürü / Kolombiya, Fransa, 2022

Altın Terazi Kısa Metraj Film Yarışması’da 10 Film Salonlara Konuk Olacak

Festival direktörü Bengi Semerci tarafından yüzden fazla filmin başvurulduğunu öğrendiğimiz bu yarışmanın adayları yapımcı İpek Erden, senarist-yönetmen Stanislav Güntner ve kurgucu-yönetmen-sinema yazarı Fırat Yücel tarafından belirlendi.

Ana jüriyi ise Asia Pacific Screen Awards kurucularından, yapımcı Maxine Williamson’ın başkanlığında senarist, yönetmen Gözde Kural ve Senarist, Sinema Yazarı Ali Ercivan oluşturuyor.

Yarışacak filmler şu şekilde;

Aforoz / Türkiye, 2022

Bahçeler Put Kesildi / Türkiye, 2022

Ben Hala Ethan’ım / Birleşik Krallık, 2021

Benim Komşum Kurt / Hırvatistan, Sırbistan, 2022

Birlikte, Yalnız / Türkiye, 2022

Görünmez Gözler / Kore Cumhuriyeti, 2021

Karıncanın Ayak İzleri / Türkiye, 2022

Kurtuluş / İran, 2022

Özel Gece / İran, 2022

Rutubet / Türkiye, 2022

Altın Terazi Kısa Metraj Belgesel Film Yarışması’nda 8 Film Gösterilecek

Bu yıl ilk kez gerçekleşecek olan Altın Terazi Kısa Metraj Belgesel Film Yarışması’nın jürisi, akademisyen Hasan Akbulut’un başkanlığında yönetmen Kıvılcım Akay ve yönetmen Farhad Eyvazi’den oluşuyor. Jüri en iyi kısa metraj belgesel filmi belirleyecek.

Yarışacak filmler şu şekilde;

Aşılmayan Duvarlar / Türkiye, 2022

Bir Atın Düşü / İran, 2022

Çile / Türkiye, 2022

Her Şey Yolunda / Türkiye, 2022

Sede / Türkiye, 2021

SİYAH İsa Adaletten Uzak / Almanya, İtalya, ABD, 2022

Var Olan Şiddet Yok / Fransa, 2022

Yapacağım / İspanya, Fransa, 2022

Onur ve Katkı Ödülleri Duyuruldu

Festivalin her yıl verdiği onur ödülleri bu yıl da açılış gecesinde takdim edilecek. “Sinema Onur Ödülü” kadın haklarına ilişkin rol aldığı filmler ve çalışmaları için oyuncu Serra Yılmaz’a, hak savunuculuğu ve cinsiyet eşitliği için yaptığı katkılardan dolayı “Akademik Onur Ödülü” Av. Nazan Moroğlu’na takdim edilecek.

Yıllardır yazdığı yazılarla sinemanın tanınmasına katkıları nedeniyle Sevin Okyay ve unutulmayan birçok filmin kurgusunu yapan Mevlüt Koçak ise “Sinemaya Katkı Ödülleri”ni alacaklar.

Biletler Satışta

Festivalin Kadıköy, Atlas 1948 ve AKM Yeşilçam Sinemaları’nda gerçekleşecek gösterimlerinin biletleri an itibarıyla Mobilet’te satışta.

Gösterim tarihlerine, etkinliklere ve diğer tüm detaylara dair daha fazla bilgiye festivalin internet sayfasından ulaşabilirsiniz.

12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali 18 Kasım’da Başlıyor!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...