Anasayfa HaberlerDizi Haberleri Yazarlar Grevi 148 Gün Sonunda Sona Erdi

Yazarlar Grevi 148 Gün Sonunda Sona Erdi

Yazar: Oğuzhan Güre

Yazarlar Grevi 148 Gün Sonunda Sona Erdi

WGA, AMPTP (Sinema ve Televizyon Yapımcıları Birliği)’deki stüdyolarla yapılan anlaşmanın onaylanmasıyla 148 gün sonra Hollywood’daki yazar grevinin sona erdiğini resmen duyurdu.

WGA, AMPTP’deki stüdyolarla geçici bir anlaşmaya varıldığı için 148 gün sonra yazarlar grevinin sona erdiğini resmen duyurdu. Hollywood’daki yazarlar, son sözleşmelerindeki diğer konuların yanı sıra adil ücret ve AI düzenlemesi konusunda Sinema ve Televizyon Yapımcıları İttifakı ile bir anlaşmaya varamadıkları için grev yapıyorlardı. Bu durum WGA ve AMPTP arasında her iki grup arasındaki anlaşmaya ilişkin çok sayıda müzakereye yol açtı.

Writers Guild of America West, WGA ve AMPTP’nin geçici bir anlaşmaya varmasıyla Hollywood tarihindeki en uzun ikinci yazar grevinin sona erdiğini duyurdu.

Duyuruda WGA, Müzakere Komitesi’nin hem Batı hem de Doğu şubelerinden gruplarla birlikte AMPTP ile yeni anlaşmayı oybirliğiyle tavsiye ettiğini açıkladı. Grev 27 Eylül Çarşamba günü TSİ 12:01’de sona erdi.

Yazarlar Grevi Hollywood’u Nasıl Etkiledi?

Yazarlar grevi, Hollywood’da ön yapım aşamasında olan pek çok projenin senaryoları henüz tamamlanmadığı için durdurulmasına neden oldu. Bu projeler arasında The Last of Us 2. sezon, Yellowjackets 3. sezon ve Stranger Things 5. sezon gibi birçok popüler dizi de yer alıyor. Senaristler grev devam ederken herhangi bir senaryo düzenlemesi yapamadıkları için diğer film ve TV yapımları da duraklatıldı. Bununla birlikte, House of the Dragon 2. sezon gibi bazı Amerika dışında çekilen yapımlar, ilk senaryolar tamamlandığı için grev boyunca çekilmeye devam etti.

WGA ve AMPTP arasındaki anlaşma, yazarların yeni sözleşmelerinde ücret ve yapay zeka ile ilgili bazı taleplerinin ele alınacağını gösteriyor. Buna, artık yayınlar için yeni bir tazminat yönteminin yanı sıra senaryo geliştirirken yapay zeka kullanmak zorunda kalmaya karşı korumalar da dahil. Yazarlar işlerine döndüklerinde, büyük ve küçük ekranlar için hikayeler hazırlamaya devam edebilecek ve bunu yaparken de adil bir şekilde ücretlendirilecekler.

Ancak yazarların grevi Hollywood’daki iş anlaşmazlıklarının tamamlandığı anlamına gelmiyor. SAG-AFTRA’nın AMPTP’ye karşı devam eden grevi oyuncuların henüz işlerine dönmeyeceği anlamına geliyor. Hollywood’da film ve TV prodüksiyonunun eski haline dönebilmesi için oyuncular ve stüdyolar arasında bir başka anlaşmanın daha sağlanması gerekiyor. WGA ve AMPTP arasındaki anlaşma yazarlar grevinin sona ermesi için yeterince tatmin edici olursa, yakın gelecekte AMPTP’nin SAG-AFTRA ile müzakerelere başlaması da olası gözüküyor.

Yazarlar Grevi 148 Gün Sonunda Sona Erdi

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...