Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Veins of the World: İnceleme (ICAPFF Özel)

Veins of the World: İnceleme (ICAPFF Özel)

Yazar: Hatice Gökgül

Veins of the World: İnceleme (ICAPFF Özel)

Ülkelerin en değerli varlıkları nedir? Bu sorunun birkaç cevabı var aslında; konumları, sahip olduğu insan gücü, genç nüfusu ve tabii ki yeraltı kaynakları. Evet bunlar akla gelen en önemli kaynaklar ama doğru değerlendirilebilirse ülkeyi cennete çeviren, değerlendirilmediğinde ise ülkeyi sömürüye mahkum eden kaynaklardır. Örneğin Afrika; sahip olduğu altın madenlerini kendi yönetemediği için farklı güçlü devletlerin sömürüsüne maruz kalıp içler acısı durumlara sürüklendi. Örneğimizden sonra bugünkü yazımızda bize Moğolistan’da madencilik faaliyetleri yüzünden zehirlenen ülkenin durumunu işleyen bir film eşlik ediyor.

Filmimizde Moğolistan’da bozkırda yaşayan Amra ve ailesini başrolde tutuyor. Sevimli ailemiz 4 üyeli; baba Erdene, anne Zaya, erkek kardeş Amra ve küçük tatlı kız kardeş Altaa. Asyalıların yüzleri çoğumuza tatlı gelmiştir. Açıkçası filmde minik kızı gördükçe yanaklarını sıkma isteği uyandı bende. Ailemiz atalarından kalma bir hayat tarzı olan göçebelik ve hayvancılığı benimsemişler. Hayvancılık kısmıyla anne Zaya ve minik kız ilgileniyor bu sırada baba Erdene araba tamirciliği yapıyor. Amra ise okula gidiyor. Amra’nın ayrıca bir yeteneği var: şarkı söylemek. Kısıtlı imkanlara rağmen sürekli sanatçıların ve yarışmaların videolarını izleyen miniğe öğretmeninden güzel bir haber gelir. Yetenek Sizsiniz Moğolistan, seçimler için onların okuluna gelecektir. Amra çok heyecanlanır. Hatta en sevdiği şarkı olan Altın Damarları söylemeye karar verir. Bu şarkı içerisinde beğendiğim bir kısım var. Şöyle ki;

“Son atan damar da çıkarıldığında açığa
Uyanacak iblisler derin uykularından
Sonlanacak yaşam bir daha yeşermemek üzere”

Açıkçası bu dizeler şu anki durumumuzu en iyi anlatan dizelerden biri. Doğadan aldığımız eşsiz destek karşılığında ona verdiğimiz zarar yüzünden kaybettiklerimiz farkında olmasak da bir gün aldığımız temiz nefesi alamayacak ve boğulacağız. Keşke hepimiz farkında olsak ve bunun adına sorumluluk alarak bir şeyler yapsak.

Film akışında bu güzel olaylar gerçekleşirken bir yandan da korktuğumuz ve istemediğimiz şeyler de oluyor. Şehirde bulunan altın yatakları büyük maden şirketlerinin hedefine girer. Fakat Erdene bunun sonuçlarının kötü olacağını bilir ve herkesi direnişe davet eder ayrıca bu direnişin baş figürü olur. Amra’yı yarışma elemelerinden alıp eve dönerken baba ve oğul kötü bir kaza geçiriler. Maalesef Erdene bu kazada ölür. Bu durum sonucunda anne topraklarını satıp şehre göçmek ister ama Amra, babasının açtığı yolda devam etmek ister. Bu yüzden bozkır yerlilerinin çalışmalarına katılır, okula gitmez ve kazandığı parayı da annesinin yaptığı peynirleri sattığı yalanıyla annesine verir. İlerleyen günlerde Amra, Yetenek Sizsiniz Moğolistan’a katılmaya hak kazanır. Ona babasını hatırlatan ve öğretiler içeren şarkıyı yarışmada söyler.

Filmde kültürel ögelerin de unutulmadığını görmek beni çok mutlu etti. Doğanın gücüne inanmak, dilek ağacının bulunması ve atalardan kalan şarkılarının akşam vakitleri aile arasında saygıyla anılması. Ayrıca karakterlerin işlenişi çok iyiydi. Mesela anne karakteri; çok güçlü ve akıllı bir kadındı. Üstelik çocuklarının arkasında hep destek durması kaliteli davranıştı. Küçük Amra’yı da unutmamak gerekir. Karakterini yaşatmayı başardı.

Filmin başarılı olduğunu ve iyi yerlere gelebileceğini düşünüyorum. Seyir zevki için Uluslarası Suç ve Ceza Film Festivaline teşekkürler.

Veins of the World: İnceleme (ICAPFF Özel)

Hatice Gökgül’ün Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...