Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri The Good Doctor: Pandeminin Kahramanlarına Saygı Bölümü

The Good Doctor: Pandeminin Kahramanlarına Saygı Bölümü

Yazar: Tansu Kardaş

The Good Doctor: Pandeminin Kahramanlarına Saygı Bölümü

Dizilerin yavaş yavaş döndüğü sonbahar sezonunun sonuna yaklaşmışken The Good Doctor’ın 4.sezonu dün başladı. Diğer dizilerin aksine The Good Doctor pandemiden kaçınmadı, hatta tam pandemi başlangıcından açtı sezonu. İyi ki de öyle yapmış çünkü bir hastane dizisinde bu kadar olağanüstü zamanların anlatılmaması absürt olurdu. Hatırlarsanız en son Dr.Melendez’in beklenmedik ölümünü ve Shaun-Lea aşkının gerçekleşmesini izlemiştik. Covid-19 olmasaydı muhtemelen Dr.Melendez’in ölümü sonrası gelişmeleri, tepkileri, cenazesini bu bölümde izleyecektik ama ilk 2 bölümü pandemiye ayırmaya karar vermişler. Melendez’in ölümünün Claire ve Lim’in hayatına etkisini ilerleyen bölümlere ufak ufak yayarak göstereceklerini düşünüyorum. Ki bölümün sonunda Claire’in Melendez’in hayalini görmesi bunun sinyallerini verdi. Hayattayken olduğu gibi öldükten sonra da Melendez’in Claire’e hayat koçluğu yapması bu yolla gerçekleşecekmiş gibi görünüyor.

26 Şubattan başlayarak hafta hafta Covid-19 sürecinin anlatıldığı bölümde pandeminin daha çok sağlıkçılar tarafından nasıl algılandığını ve yarattığı değişimleri gördük. Önceki sezonlara göre hastaların hikayeleri çok daha az yer alıyordu bu yüzden. Hastanede risk altında oldukları için ailesinden ayrı yaşamak isteyen Park bu süreçte Shaun ile ev arkadaşı oldu. The Good Doctor yıllardır Shaun’un gelişimini o kadar güzel yansıttı ki böyle bir ev arkadaşlığının gerçekleşmesi ve minimal sorunlar dışında sürüp gitmesi bizi şaşırtmadı. Doktorların, sevdikleri insanlardan kendilerini izole etmelerini her ne kadar Shaun-Lea sahneleriyle vurgulasalar da benim için en etkileyici olanı Dr. Andrews’un evinin garajında yaşadığı görüntülerdi. Tek başına akşam yemeğini yerkenki yorgun bakışları, eşinin notunu okurkenki üzüntüsü sağlık çalışanlarının bu süreçte ne kadar çok fedakarlık yaptıklarının çarpıcı bir göstergesiydi.

Pandeminin başka bir meşhur konusu “evde kal” durumunu Dr. Glassman üzerinden gösterdiler. Video konferanslarda ev ortamında olmanın yaşattığı zor anları, her gün evde kalmanın yaşattığı bunaltıyı, farklı etkinlikler arayışını izlerken hepimiz rahatlıkla empati kurabilmişizdir herhalde. Sebebi aslında evde sürekli beraber yaşamak olan tartışmaları 8 aydır yaşamayanımız da yoktur. Ama Dr. Glassman ve Debbie arasındaki bu soğukluğun dizide uzatılacağını düşünmüyorum. Fakat umarım ilerleyen bölümlerde de Dr. Glassman evde kalır ve daha fazla karantina sahneleri izleme şansımız olur.

Sağlık çalışanlarının gözünden hastanede yaşananları anlattıkları kısımlar ise en sevdiğim yerler oldu bölümde. Çünkü her ne kadar tahmin etsek, okusak, duysak da tam olarak kavrayamıyorduk bence. Pandeminin başında Covid-19 ile ilgili bilinmezliği, tedavinin olmayışı ve faydalı olabilecek yöntem arayışını çok iyi yansıtmışlar. İlk zamanlar yaşanan test kiti yetersizliğinden tut her gün yeni bir semptomun keşfedilmesini,hatta maskenin kulak arkasında yarattığı yaralanmayı bile işlemişler. Bu konular beklediğimden daha hızlı geçti aslında ama muhtemelen Covid-19 salgınını 2 bölümde işleyip sonrasında ” yeni normal” pandemide doktor olmayı, cerrah olup ameliyat yapmayı işleyecekler. Bölümün başında dediği gibi sağlıkçıları onurlandıran, onlarla empati yapmamızı sağlayan bir bölüm olmuş. Hepimiz Dr. Lim asansördeki kadına “Lanet olasıca maskeni tak” dediğinde rahatlamıştır mesela.

The Good Doctor’ın sezon açılışından, özellikle pandemi konusuyla başlangıç yaptıklarından dolayı ve fedakar sağlık çalışanlarının yaşadıklarını göstermeleri nedeniyle memnun kaldım. İkinci bölüm, 1.bölüm olan “Frontline” in 2. partı olacak. 2. bölümde sıcaklara kalmaz biter denen salgının yaz ve sonbahar dönemini, tüm dünyaya yayılıp dünyada ve hastanelerde yaptığı büyük çaplı değişimleri izleyeceğiz muhtemelen. Ben sezonun ilerleyen kısımlarında da Covid-19 etkisini görmek isterim. Evet günlük hayatın gerçeklerinden kaçmak için izlediğimiz dizilerde günlük hayatı izlemek can sıkıcı olsa da The Good Doctor bizlere pandemide hastanenin içini ulaşma şansı veriyor. Ve yaşattığı duygular ile şimdilik bunu iyi yapmış görünüyor.

The Good Doctor: Pandeminin Kahramanlarına Saygı Bölümü

Tansu Kardaş’ın Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

2 Yorumlar

Avatar
Fadime 04/11/2020 - 16:24

Kimse sağlıkçıkarın neler yaşadığını nasıl bir strese maruz kaldıklarını bilmiyor. Sağlıkçıların nasıl bir savaş verdiğini göstermiş. Güzel bölüm güzel inceleme 👍

Yanıtla
Avatar
merve 06/11/2020 - 11:45

çok güzel bir inceleme olmuş bölüm de tam bir sayı bölümüydü güzel yazı

Yanıtla

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...