Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri The Good Doctor: Asistanlıkta ve Gözetmenlikte İlk Gün (4×4)

The Good Doctor: Asistanlıkta ve Gözetmenlikte İlk Gün (4×4)

Yazar: Tansu Kardaş

The Good Doctor: Asistanlıkta ve Gözetmenlikte İlk Gün (4×4)

The Good Doctor’da yeni asistan seçimlerinden sonra bu hafta ilk defa onları gerçek anlamda vaka başında gördük. Sadece onlar için değil kıdemli asistanlarımız için de ilk gözetmenlik deneyimiydi. Bu konuda Claire daha kendinden emin ve ne yaptığını bilen şekilde başlamasına karşın Shaun duygularla ilgili sorun yaşaması nedenli başta bocaladı. Ayrıca bu zamana kadar hep otoriteden direktif alan konumdaydı. Shaun’un çoğu kez bu emirlere karşı çıkması, inandığını yapması; kendisi otorite olduğunda direktifler vermesini kolaylaştırmadı. Ama öğrenmeye açık karakterimiz bölümün sonuna doğru yine altından kalkabildi bu durumun.

Her bölümde mutlaka Shaun-Lea ilişkisinde bir gelişim görüyoruz. Bu sezon Shaun daha istekli, daha ilgiliydi hep. Lea’nın ise daha ağırdan alan mantıklı taraf olduğunu izledik. Bakıldığında bu rol paylaşımı doğal çünkü aşk ilişkilerinde ve duygular konusunda da daha tecrübeli olan Lea. Zaten dizi boyunca Lea Shaun’a böyle durumlarda Dr. Glassman ile birlikte akıl hocalığı yapan kişiydi. Shaun’un tekrar birlikte yaşamayı istemesine başta hayır dese de bölümün ilerleyen dakikalarında bunun kaçınılmaz olduğunu gördü ve kabul etti. Lea’nın da düşündüğü gibi beraber yaşamaları beklendikti. Fakat dediği gibi sevgililik bağlamına göre bu sefer farklı bir ev arkadaşlıklarının olacağına inanıyorum. İlerleyen bölümlerde mutlaka bu yeni durumla alakalı sorunlar göstereceklerdir.

Hastane tarafındaysa yeni asistanların hastanedeki ilk günleri gördük. Geçen hafta geldiklerinde de karakterlerini az buçuk yansıtmışlardı.  Dr. Olivia’ın özgüvensiz hali gerginliğe ve çekingenliğe dönüştü bu bölümde. Andrews, Shaun’a Olivia’ya nasıl yaklaşması gerektiğini anlattığında Andrews gibi sabit fikirli katı birinin çömeze yardım etmesini ve önemsemesini hoş bulmakla beraber garipsemiştim de. Sonrasında Andrews’un yeğeni olduğunu öğrendik zaten böylece bu hareketi daha tutarlı oldu. Ailesinin doktorlardan oluşması haliyle bir yük Olivia’nın üstünde. Dayısının da aynı hastanede çalışması ona kolaylık sağlayabileceği gibi torpil gibi de hissettirebilir. Bu yüzden sezon boyunca Olivia’nın hikayesi muhtemelen kendine inanmak ve güvenmek ile ilgili olacak.

Olivia’nın ihtiyacı destekleyici bir öğretmenken Jordan güven veren ama aynı zamanda denetleyen de bir eğitmen istiyor. Shaun öğrencilerini anlamakta güçlük çekip zorlansa da ufak yardımlar ile bölümün sonunda yaptığı değerlendirme çok iyidi. Olivia iyi yönleriyle desteklenip kendine güvenmesi gereken bir asistanken Jordan da gözetmenlerinin güvenli ortamında hatalarıyla doğrularıyla öğrenmek isteyen bir asistan. Jordan’ın Claire hatırlattığını düşünmüştüm geçen bölümde. Bu bölümdeki tavrıyla bu düşüncemi iyice destekledi. İlk sezondaki Claire gibi kendinden emin ama aynı zamanda da eğitiminin peşinde koşan zorlayıcı durumları seven bir asistan. Duygusal yönüyle de tıpatıp Claire olduğundan bahsetmiyorum bile.

Claire ise şu an daha çok Reznick ile sorunlar yaşıyor gibi. Geçen bölüm cerrahiliğinin dikkate alınmamasına, Reznick bu bölümde yapabileceği hiç bir şeyi yapmayıp cerrahları çağırarak, önlüklerini saklayarak cevap verdi. Reznick hep itici bir karakter gibi gösterilse de bu sezonki hırçınlığı çok anlaşılır. Yıllarca istediğin bir mesleği zorunlu olarak bırakmak kolay kabul edilebilir bir şey değil. Park ile önceki sezonlarda ilişkisi hep daha iyiydi. Bu bölümde de Park’ın sorununu fark eden o oldu. Boşanma sürecinde Park’ın ona taşındığını da göz önünde bulundurursak Reznick alışma ve kabullenme sürecinde Park’dan yardim alacak gibi görünüyor. Şahsen ben bu ikilinin atışmalı anlaşmalarını izlemeyi hep sevdim. Umarım yeni ev arkadaşlığında da bol bol diyaloglarını izleriz.

Diğer çömez asistanlarımızdan Asher bu bölüm 2 kere düşük ihtimalli olağan olmayan tahminlerde bulundu. Bu vakada tutturmuş olsa da bunu her zaman devam ettirdiğinde mutlaka bir yerde gereksiz araştırmalara gireceğini ve haksız çıkacağını düşünüyorum. Farklı bir geçmişi olduğunu vurgulamaları bana bu davranışını devam ettireceğini izlenimi verdi. Zaten bu bölümde Enrique de böyle bir yorumda bulundu. İster istemez bizim kıdemli asistanlar ile yeni gelenleri kıyasladığımda Asher da bir açıdan bana Shaun’ı hatırlattı. Sadece Asher Shaun’a göre daha şanslı çünkü üstleri Shaun’ın zamanındakilere göre daha önyargısız ve açık fikirli. Enrique ise karakter analizleriyle Park konumunda şu an. Zaten başka alanlarda da çalışması bana onu hatırlatmıştı ama bu bölüm Asher’a yaklaşımı Park’ın ilk geldiği zamanlardaki davranışı gibiydi.

Shaun, Claire, Park ve Reznick’in kendi aralarındaki iletişimi, çömezleriyle olan eğitimlerini, uzmanlar
ile artık meslektaşlığa dönen ilişkilerini izlemek bu sezonun en zevkli kısmı olacak bence. “The Fault”
adlı 5. bölüm ile sezon arasına girecek The Good Doctor’da bir dahaki bölümde işler ters gidecek gibi
görünüyor.

The Good Doctor: Asistanlıkta ve Gözetmenlikte İlk Gün (4×4)

Tansu Kardaş’ın Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...