Anasayfa HaberlerFestival Haberleri Ekranom’un 95. Oscar Ödülleri Tahminleri

Ekranom’un 95. Oscar Ödülleri Tahminleri

Yazar: Tunahan İbiş

Ekranom’un 95. Oscar Ödülleri Tahminleri

 

Herkese merhaba. Ödül sezonunun neredeyse sonuna geldik. 12 Mart’ı 13 Mart’a bağlayan gece verilecek 95. Oscar Ödülleri, bir süredir SAG, BAFTA, PGA ve Altın Küre gibi törenlerin daha da alevlendirdiği yarışı sona erdirecek. Biz de Ekranom ekibi olarak belli kategorilerde kazanacağını tahmin ettiğimiz ve kazanmasını istediğimiz adayları oyladık ve en çok tercih edilenleri bir araya getirdik. İyi okumalar dileriz.

 

En İyi Film:

Kazanacağını Tahmin Ettiğimiz: Everything Everywhere All at Once

Kazanmasını İstediğimiz: The Banshees of Inisherin

 

Vizyona girdiği dönemde büyük bir beğeni ile karşılaşmış olmasına rağmen Everything Everywhere All at Once’ın En İyi Film için favori olduğu bir sezon beklemezdik, hele ki son kazananın CODA gibi seyirci dostu bir yapım olduğu gerçeğine bakacak olursak. Daniel Scheinert ve Daniel Kwan’ın şimdiden tarihin en çok ödül toplayan filmlerinden sayılan çoklu evrenler arası draması, bizce geceyi zaferle sonlandıracak. Öte yandan kazanma şansı neredeyse hiç olmamasına karşın ekibimizin kalbi The Banshees of Inisherin ile. Martin McDonagh’ın Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’yi Shape of Water’a karşı kaybettiği 2017 töreninden sonra keşke bu kadar güçlü bir aday ile karşılaşmasaydı diyoruz, belki böylece heykelcik onun olabilirdi.

 

 

En İyi Yönetmen:

 

Kazanacağını Tahmin Ettiğimiz: Steven Spielberg (“The Fabelmans”)

Kazanmasını İstediğimiz: Steven Spielberg (“The Fabelmans”)

 

Bu kez gönüller bir. Steven Spielberg’ün Altın Küre’deki başarısı hariç ödül sezonda pek de taçlanamaması durumu, bizce Oscar gecesi haklı olarak son bulacak. Yönetmenin kendi çocukluğunu ve sinemayla olan ilişkisini irdelediği The Fabelmans, kişisel olduğu kadar başarılı bir pazarlama sürecinin ardından ona üçüncü En İyi Yönetmen ödülünü kazandıracak diye umuyoruz. Tabii birçokları için diğer en güçlü aday olan Daniel Scheinert ve Daniel Kwan, Akademi tarafından seçilmezse.

 

 

 

En İyi Erkek Oyuncu:

Kazanacağını Tahmin Ettiğimiz: Brendan Fraser (“The Whale”)

Kazanmasını İstediğimiz: Paul Mescal (“Aftersun”)

 

Bu sene tekrar görüyoruz ki, melodramatik roller tüm bağırtısı çağırtısı ile ödüllerin göz bebeği olmaya devam ediyor. Brendan Fraser, içerdiği performanslarıyla şenlenen ancak onun dışında çoğu törende pek başarılı olamamış The Whale’da sinemaya uzun yıllar sonra tekrar döndü. SAG’de fırtınalar estiren aktör, tahminimizce BAFTA’yı kazanmış güçlü rakibi Austin Butler’ı (“Elvis”) geçerek ödülü kazanacak. Paul Mescal’in heykelciği kucakladığı bir gece, elbette birçok Aftersun sever gibi bizim de hayalimiz ancak öte yandan bu kadar küçük, şairane ve iddiasız bir oyun ile adaylık kapmış olması bile inanılmaz. Mescal’in yıldızı hâlihazırda tüm hızıyla yükselişteyken belki bu vesileyle çok daha iyi yapımlarda görmeyi umarak sahneyi Brendan Fraser’a bırakalım diyoruz.

 

 

En İyi Kadın Oyuncu:

Kazanacağını Tahmin Ettiğimiz: Michelle Yeoh (“Everything Everywhere All at Once”)

Kazanmasını İstediğimiz: Cate Blanchett (“Tár”)

 

Everything Everywhere All at Once’ın bir diğer incisi, SAG ve Altın Küre’deki başarısını tekrar sergileyeceğini düşündüğümüz Michelle Yeoh. Şayet öyle olursa 2002’deki ödülün sahibi Halle Berry’den sonra farklı ırktan bir kadının bu kategoride kazandığını ikinci kez görmüş olacağız. Öte yandan Cate Blanchett’in -ona BAFTA ödülünü de getirmiş olan- Tár’daki güçlü performansı ile bizi oldukça etkilediğini belirtmemiz gerek. Gönlümüz Blanchett’te, gözümüz Yeoh’ta diyelim.

 

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu:

Kazanacağını Tahmin Ettiğimiz: Brendan Gleeson (“The Banshees of Inisherin”)

Kazanmasını İstediğimiz: Barry Keoghan (“The Banshees of Inisherin”)

 

The Banshees of Inisherin’in özellikle oyunculuk konusunda sezon boyu bir üstünlük elde ettiğini görmek zor değil. Akademi’nin muhtemelen sadece senaryo dalında kazanma ihtimali olan filmi En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’da destekleyeceğini düşünüyoruz. Brendan Gleeson da yılların deneyimine rağmen bugüne dek hiç adaylık alamamış olması sebebiyle ödülü vermek için bizce en ideal oyuncu. Ayrıca Barry Keoghan’ın ise henüz 30 yaşında BAFTA’daki başarısını ikiye katlayarak heykeli kazanması, seyretmesi muhteşem bir an olurdu. Bu arada The Banshees of Inisherin’i sevdiğimizi söylemiş miydim?

 

 

 

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu:

Kazanacağını Tahmin Ettiğimiz: Angela Bassett (“Black Panther: Wakanda Forever”)

Kazanmasını İstediğimiz: Kerry Condon (“The Banshees of Inisherin”)

 

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu için favori uzun bir süredir Wakanda Forever’ın yıldızı Angela Bassett. Critics Choice ve Altın Küre’deki başarısını Oscar’da da göstereceğinden oldukça eminiz. Öte yandan BAFTA’yı kucaklamış Kerry Condon’un kazanması büyük bir sürpriz olurdu. Zira küçük patlamaları, pasif agresifliği ve özgün karakter yapısı ile Condon hala aklımızda. Her ikisine de bol şans.

 

En İyi Orijinal Senaryo:

Kazanacağını Tahmin Ettiğimiz: Martin McDonagh (“The Banshees of Inisherin”)

Kazanmasını İstediğimiz: Martin McDonagh (“The Banshees of Inisherin”)

 

Martin McDonagh, En İyi Film’e olmasa bile En İyi Senaryo’ya gümbür gümbür geliyor. BAFTA ve Altın Küre’yi kapmasından sonra çok daha el üstünde tutulmaya başladı ama The Banshees of Inisherin çıktığından beri sürekli hınzır alegorisi, kıkırdatan diyalogları ve zekice kurulmuş matematiği üzerine konuşuluyordu zaten. Daniel Scheinert ve Daniel Kwan, Everything Everywhere All at Once ile bir atak yapmadığı sürece McDonagh’nın 2004’te En İyi Canlı Kısa Film’ı kazandığı harika kısa filmi Six Shooter’dan beri beklenen Oscar’ı kucağında olacak.

 

 

En İyi Uyarlama Senaryo:

Kazanacağını Tahmin Ettiğimiz: Lesley Paterson, Ian Stokell ve Edward Berger (“All Quiet on the Western Front”)

Kazanmasını İstediğimiz: Lesley Paterson, Ian Stokell ve Edward Berger (“All Quiet on the Western Front”)

 

Lesley Paterson, Ian Stokell ve Edward Berger’in Erich M. Remarque’tan yaptıkları uyarlama, bir yandan Lewis Milestone’un 1930’da çektiği filmin bir yeniden çevrimi. Savaş hikâyelerine kesinlikle yenilikçi bir bakış sunmayan ancak çiğ bir ölüm-kalım mücadelesini anlatmakta oldukça başarılı bir senaryo karşımızdaki. BAFTA’da En İyi Film ve Uyarlama Senaryo dahil yedi ödülün sahibi olmasının ardından Akademi’nin oylarında aksi bir durum oluşacağını sanmıyoruz.

 

En İyi Animasyon:

Kazanacağını Tahmin Ettiğimiz: Guillermo del Toro’s Pinocchio

Kazanmasını İstediğimiz: Guillermo del Toro’s Pinocchio

 

Guillermo del Toro’nun gotik olduğu kadar neşeli Pinocchio uyarlaması, özellikle stop-motion tekniğini kullanması açısından hem öyküyü hem de yönetmeni seven herkese bir yerden hitap etmeyi başardı. BAFTA, Critics Choice ve Altın Küre’de de durum pek farklı olmadı. Del Toro, ilmek ilmek işlenmiş görsel dili ve anti-faşist senaryosu ile Oscar heykelciğinin kazananı olmaya emin adımlarla geliyor. Şimdiden hayırlı olsun.

 

 

En İyi Uluslararası Film:

Kazanacağını Tahmin Ettiğimiz: All Quiet on the Western Front (Almanya)

Kazanmasını İstediğimiz: All Quiet on the Western Front (Almanya)

 

Yönetmen Edward Berger ve ekibinin BAFTA’lardaki büyük başarısından sonra bu sene pek de Akademi canlısı filmlerle dolu olmayan En İyi Uluslararası Film dalında galibiyetinin garanti olduğunu düşünüyoruz. Benzer tarzda az diyaloglu, çok gösterişli bir diğer savaş filmi olan 1917’nin yakın tarihli başarısını da göz önüne alırsak eminiz Berger’in uyarlaması Oscar seçmenlerinde yeterince ilgi uyandırmıştır.

Tüm adaylara şimdiden başarılar dileyelim. Seneye Oscar’larda tekrar görüşmek üzere. Hoşça kalın!

 

Ekranom’un 95. Oscar Ödülleri Tahminleri

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...