Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Demir Kadın Neslican: Mücadele Et

Demir Kadın Neslican: Mücadele Et

Yazar: Elif Ceren Gürşün

Demir Kadın Neslican: Mücadele Et

Yönetmenliğini Özgür Bakar’ın üstlendiği ve senaryosunu Nalan Merter Savaş’ın kaleme aldığı bu yapım 27 Ocak 2023 tarihinde bizlerle beyaz perdede buluştu. Başrol Naz Çağla Irmak, 18 yaşında kansere yakalanan ve mücadelesiyle tanınan, tüm kanser hastalarına umut olan ve üç kez bu hastalığı yenmesine rağmen üzücü bir şekilde 2019 yılında vefat eden Neslican Tay’ı canlandırıyor.

Neslican Tay, 18 yaşında bacağındaki ağrı sebebiyle ailesi ile birlikte doktora gidiyor ve kanser olduğunu öğreniyor. Neslican’ın sınav senesinde olması, ağrılarının sebebini bilmiyorken annesinin onu iyileştirmek için hazırladığı bitki karışımları, kardeşleriyle şakalaşmaları bize gerçek hayatlarımızdan kesitler sunuyor. Hem bu sebeplerden hem de zaten birçoğumuzun Neslican’ı tanıyor oluşumuzdan oyunculara da kolayca ısınıyoruz. Özellikle Neslican’ın dayısını canlandıran İlker Aksum, filme bambaşka bir hava katıyor. Tam gözyaşlarınız düşecekken bir İlker Aksum sahnesi geliyor ve gülümsüyorsunuz. Ama tabii ki dram sahnelerinde İlker Aksum da bizi duygulandırmayı hatta ağlatmayı başarıyor.

Film çok geniş çaplı alanlarda çekiliyor. Bizi Rize’ye, İstanbul’a, Samsun’a, İzmir’e götürüyor. Bence bu durum, çekim alanı ve sahne açısından çok büyük avantaj sağlıyor, ayrıca seyirci olay örgüsünü takip edebilmek için odağını koruyabiliyor. Filmin genelde umut vaat eden, güneşli havalar hakim iken, duygusal sahneler ise soğuk hissettiriyor. Özellikle de Neslican’ın son kez topuklu ayakkabılarını giyip yağmurun altında durduğu sahnede atmosfer çok iyi yansıtılmıştı.

Yapımın atmosferdeki başarısı film boyunca sürüyor olacak ki, gözlerimizden yaşlar ve bir yandan da gülümsemeler eksik olmadı. Mutlu sahnelerde onlar için sevinirken, mutsuz sahnelerde acılarına ortak olabildik. Bu da filmin başarılı yönlerinden biriydi. Kimi zaman kendimiz için yaptığımız empatiyi yeri geldiğinde sevdiklerimiz için de yaptık bu filmi izlerken. İnsanların ne kadar kötü olaylar yaşasa da sevdikleri için güldükleri, bazen yanlarında acılarını gömdükleri, onlar için mücadele ettikleri sahneler insanı derinden etkiliyor ve farkına vardırıyor mücadele etmemiz gerektiğinin. Filmde geçen ve hatta filmin afişinde yer alan şu söz de, yazdığım bu paragrafı özetliyor: ‘’Yaşadıklarım değil, mücadelem çok güzel.’’

 Filmin en güçlü yanlarından birisi de bizi, kendimizi, her oyuncunun yerine koydurabiliyor olmasıydı. Yani biz filmi izlerken Neslican olduk, annesi, babası, kardeşi, dayısı ve hatta doktoru olduk. Hepsinin gözünden bakabildik hayata ki bizi en çok ağlatan sebeplerden birisiydi bu. Bir annenin yalvarışı, babanın elinden bir şey gelmeyişi, bir dayının baba gibi hissetmesi, bir kardeşin kaybetme korkusu, bir doktorun mücadele etmek isteyişi ve sorumluluğu… Hayatta bunların hepsini aynı anda tecrübe etmemiz çok zor ama bu film bize bu tecrübeyi yaşattı.

 Bence filmin bize verebileceği çok büyük iki mesaj vardı, bunlar umut ve farkındalıktı. Bana göre bu yapım bu mesajları seyirciyi sıkmadan vermeyi başarmış bir film olsa da her izleyicinin her iki mesajı da eşit oranda alacağını sanmıyorum. Yine de bu filme geldiğinizde salondan ya umut dolu çıkacaksınız ya da elinizdekilerin kıymetini daha çok bilerek çıkacaksınız. Umarız ki ikisini de hissedersiniz.

Son olarak, bu hastalığa sahip olan ister siz olun ister bir tanıdığınız ister bir başkası, bu hastalıklara sahip olan insanların yaşama sevinci ve umudu olması lazım. Hayattan zevk alabilmek ve bunun için de mücadele etmek lazım. Sadece sevdikleriniz için değil önce kendiniz için yapmalısınız bunu. Çünkü hayat güzel ve biz insanlar bu hayata ölmek için değil, yaşamak için geldik.

 

Demir Kadın Neslican: Mücadele Et

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...