Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri Atypical: Doğru Yoldan Duyarlılık (İnceleme)

Atypical: Doğru Yoldan Duyarlılık (İnceleme)

Yazar: Hatice Gökgül

Atypical: Doğru Yoldan Duyarlılık (İnceleme)

Bu yazı spoiler içermektedir.

2017 yılında yayınlanan, Netflix’in en iyi yapımlarından biri olarak gösterilen Atypical, otizmli bir bireyin yaşadığı adaptasyon evrelerini, ailesinin bu durumda ne gibi yollardan geçtiğini ve çevresiyle kurduğu bağları bize duyar boğuculuğu yaparak değil, sağlam ve gerçekçi bir biçimde anlatan sağlam bir gençlik dizisi.

Dizide baş karakterimiz Sam otizm spektrum bozukluğuna sahip genç bir birey. Çizim konusunda yüksek yeteneğe sahip ve ilgi alanı penguenler. Daha önce önemli yapımlarda gördüğümüz zor rollerin adamı Keir Gilchrist, Sam rolünü çok başarılı bir biçimde üstlenmiş. Sam’in artık büyüdüğünü ve sosyalleşmesi gerektiğini düşünen terapisti Julia ona bir ilişki yaşaması tavsiyesini verir. Sam terapisti Julia’dan hep çok etkilendiğinden ilk önce onunla ilişki yaşamak için fikirler üretmeye başlar. Bunları uygularken bizi hem güldüren Sam’in en büyük destekçisi ailesidir. Bir süre Julia’yı etkilemeye çalışan Sam aslında bunun yanlış bir yol olduğunu yaşadığı olumsuzluklar sonucu anlar ve okulda neredeyse tek arkadaşı olan Paige adlı yaşıtına ilgi duymaya başlar ve onunla ilişki yaşarken gerçekleşen olaylara şahit oluruz.

Otizmli bir bireyin ‘normal’ kavramı üzerinde var olma çabasını görürüz. Açıkçası diziye bağlanacağınıza kefilim çünkü karakterlerin işleniş biçimi sizi derinden etkileyecek. Dizide karakterlere eşit derecede yer verilmiş. Bu da diziyi duyar abidesi bir dram yapımı olmaktan çıkarıyor. Aslında en doğru yoldan, hayatın içinden, özel duruma sahip bir bireyin neler yaşadığını anlayabiliyoruz.

Babası Doug, annesi Elsa ve kız kardeşi Casey, Sam’in özel durumuyla hep yakından ilgilenirler. Annesi Elsa’nın tek işi Sam’dir. Onun için hep endişelenir, etkinliklere katılır ve rahat etmesi için onu küçük bir alanın içinde tutmaya çalışır. Bazen bunu abartmaması gerektiğini ise bazı olaylar sayesinde anlar. Elsa ve Doug oğullarının özel durumunu çocukken öğrendiklerinden beri hiçbir şey onlar için eskisi gibi olmamıştır. Artık girdikleri ortamları, görüştükleri kişileri, katıldıkları etkinlikleri ve özel hayatlarını Sam’e göre ayarladıklarından hayatları düz bir çizgi üzerinde ilerlemeye başlar ve onları başka insanlara yönlendirir. Elsa’nın bir barmenle ilişkisi aile bütünlüğünü derinden sarsar. Bu ilişkiyi ilk öğrenen kişi ailenin Sam’den sonraki çocukları Casey’dir. Kızımız abisini ne kadar sevse ve ona destek olsa da kendisine yeterince ilgi göstermediğini düşündüğünden annesinin bu durumu onu annesinden daha çok uzaklaştırır.

Maskülen kızımız Casey, okulunun koşu takımında sergilediği başarılı performans sayesinde özel bir okuldan koşu bursu alır fakat kardeşini okulda tek bırakmak istemediği için gitmekte tereddüt eder. Ailesi, kendisi için bir şey yapmasına ve okula gitmesine karar verir. Casey, bu okulda kendisi gibi burslu bir öğrenci olan Izzie ile tanışır ve arkadaştan öte olurlar.

Atlamamamız gereken son bir karakter var ki o da Sam’in part-time olarak çalıştığı teknoloji mağazasından arkadaşı Zahir. Karakterimiz özgün, eğlenceli ve gerçek bir dost. İzlerken onu bağrınıza basacaksınız çünkü Sam için yaptıkları ona sevgi beslemenize neden olacak.

IMDb puanı 8.3 olan ve 3 sezonu yayınlanan dizinin 4. ve final sezonu 2021’de gelecek. Dizinin bitmesi ne kadar bizi üzecek olsa da yeni sezonu heyecanla bekliyoruz.

Hatice Gökgül’ün Diğer Yazıları İçin Tıklayınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...